Zamknij
REKLAMA

Wiadukt nad Sienkiewicza. Czy powiat zdąży z dokumentacją?

13:56, 06.07.2020 | K.S
Skomentuj Brakujący wyjazd z ronda poprowadzi do nowego wiaduktu. Fot. Damian Małek
REKLAMA

Prawie rok temu samorząd województwa podkarpackiego na mocy podpisanego porozumienia przekazał powiatowi mieleckiemu dokumentację na budowę wiaduktu nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową. Tymczasem zbliża się termin naboru wniosków o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, który ma być kluczowy dla sfinansowania tej wartej około 30 milinów złotych inwestycji.

- W mediach lokalnych ukazały się informacje artykułujące szereg uwag i niepokojów marszałka województwa podkarpackiego na temat budowy wiaduktu nad ul. Sienkiewicza. Nie znam przypadku blokowania ich w stosunku do innych osób czy instytucji - powiedział na niedawnej sesji Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego. Podkreślił on, że „budowa wiaduktu to bardzo ważna, strategiczna inwestycja dla powiatu mieleckiego i jego układu komunikacyjnego”.

- To ogrom pracy i my to robimy, bo też nie wyobrażamy sobie, żeby tego wiaduktu nie było - wtórował staroście Maciej Jemioło, członek zarządu powiatu odpowiedzialny m.in. za inwestycje drogowe. 

Nie było chętnych na aktualizację dokumentacji

- W tamtym roku 30 lipca Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał dokumentację projektową wraz z decyzjami do powiatu mieleckiego. Po analizie dokumentacji ustalono, że do uzyskania decyzji ZRiD, czyli ostatniej potrzebnej do ogłoszenia przetargu, konieczna jest aktualizacja wszystkich uzgodnień, warunków i decyzji administracyjnych ze względów na zmianę nazwy zadania i inwestora. Nie jest to tak, jak niektórzy myśleli, że jest to tylko zmiana nazwy inwestora i wszystko poza tym zostaje - mówił Jemioło.

- Trzeba było tą drogę przejść od początku z nowym inwestorem. Był to ogrom pracy wykonany przez pracowników Powiatowego Zarządu Dróg - podkreślał.

Jak wyjaśniał Jemioło, PZD skontaktował się z wykonawcą projektu. Okazało się, że przerobienie i aktualizacja tego projektu będzie kosztować 110 tys. zł. PZD w dniu 16 września ogłosił przetarg na aktualizację tej dokumentacji. Wówczas nie wpłynęła żadna oferta - nie było firm zainteresowanych aktualizacją i przerobieniem dokumentacji. Końcem września ogłoszono drugi przetarg i wyłoniono wykonawcę, który do 30 czerwca br. zaktualizować i przerobić dokumentację, by była zgodna z przepisami. 

Bez środków zewnętrznych wiaduktu nie będzie

- W międzyczasie wykonano też szereg uzgodnień branżowych. Najważniejszy był tutaj wniosek do prezydenta Mielca o wydanie decyzji środowiskowej. Ta została wydana 16 czerwca. Po drodze był szereg opinii różnych instytucji niezbędnych - wymieniał Maciej Jemioło.

W tym czasie zaktualizowany został też kosztorys inwestorski na budowę wiaduktu - dzisiaj opiewa on na kwotę 29,5 mln zł.

W starostwie podtrzymują, że wszelkie formalności będą gotowe do czasu ogłoszenia naboru wniosków o finansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Nabór ten ma być ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia. Dla realizacji tej inwestycji jest to kluczowe – bez tych środków budowa wiaduktu będzie praktycznie niemożliwa.

Przypominajmy przy tym, że w wyniku podpisanego 17 czerwca 2019 r. porozumienia pomiędzy samorządem województwa, powiatu mieleckiego oraz miastem, inwestycję budowy mostu będzie realizował powiat mielecki. Powiat będzie miał możliwość składania wniosku o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Realizacja inwestycji zgodnie z podpisanym porozumieniem będzie realizowana po uzyskaniu co najmniej 50 proc. dofinansowania zewnętrznego. Pozostałą część pokryje miasto. 

Województwo podkarpackie oraz miasto Mielec mają wesprzeć samorząd powiatu w staraniach o uzyskanie dofinansowania z FDS lub rezerwy budżetu państwa lub innych źródeł.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

pytampytam

25 8

kto wybuduje za 30mln???? To jest droga wojewodzka to powinien marszalek budowac a nie samorzady gmin i powiat wyrecza UMarsz..... 14:19, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwertyqwerty

20 5

Wszystko robią, żeby nie zdążyć. Sami sobie rzucają kłody pod nogi. A potem będzie próbowaliśmy, ale się nie udało. Standard. 15:31, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do celudo celu

19 16

Powoli powiat zdąży mamy nadzieję że prezydentem będzie nadal A.Duda. 15:33, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marwomarwo

22 5

Dla Lonczaka,i jego świty,ta inwestycja,stała się gorącym kartoflem.Na końcu będzie,robiliśmy wszystko dobrze,ale się nie udało. 15:57, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lonczak ma same problonczak ma same prob

19 16

wyborcy wybrali lonczaka to teraz maja??? wszystkiego czego sie nie dotknie to wszystko spie...i pan Tymula wybudowalby ten most dawno temu a teraz budowalby ten w rzochowie. 16:03, 06.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kto spiepKto spiep

2 0

Co spiepszył Lonczak? Bo jest wiele rzeczy które skoncil jego poprzednik. 23:59, 07.07.2020


haryhary

20 9

Rządzi Bryła z Lonczakiem a wszyscy oglądają się na Ortyla ? 18:04, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

15 17

Do wszystkich pisuarów i tym podobnych............
Zapraszam o godz 15 na ul.lotniskowa i kosmonautów, zobaczcie co stworzył Ortyl oddając swoją część obwodnicy..do dupy z taką droga bez wiaduktu...po prostu wsadził powiat na minę....
Mało tego droga bez ścieżki rowerowej bez oświetlenia nawet na moście po prostu kaplica tak się robi po Lisowski na taczki dziadostwo i do wisl....ki 20:14, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szokszok

0 0

Wczoraj o 15 korek był pod husgvarne. Brawo brawo. Bez wiaduktu nie powinna byc ta droga oddana. Skoro teraz jest taki korek to co będzie w zimę jak część ludzi przesiądzie się z rowerów do samochodów! 11:04, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%