Zamknij

ASF. "Musimy uchronić gminy z największą liczbą hodowców"

13:17, 28.07.2021 Aktualizacja: 13:34, 28.07.2021
Skomentuj

- Choroba przemieszcza się średnio na miesiąc w granicach od 1,5 do 2 km. Idzie to od Przecławia w kierunku północno-zachodnim, czyli w stronę gminy Wadowice, Czermin, a oby nie doszło do Borowej, bo tam są najwięksi hodowcy - mówi Ryszard Krawiec, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w mieleckim starostwie.

- Na razie zbyt wcześnie by mówić o stratach finansowych. Są to przede wszystkim dramaty ludzkie. Ci ludzie są związani z tymi hodowlami, przez ich utratę przeżywają prawdziwy dramat, to utrata części ich życia - mówi Ryszard Krawiec, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Mielcu.

Na terenie powiatu wybito już świnie z kilku gospodarstw. Choć nie ma jeszcze wyliczeń o aktualnych stratach - te z pewnością będą ogromne. Hodowcy zwracają zresztą uwagę, że mimo odszkodowań, wznowienie działalności hodowli może nie być już opłacalne. Zresztą dzisiaj nie wiadomo tak naprawdę, kiedy byłoby w ogóle możliwe.


Ryszard Krawiec, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

- Co najgorsze, ten ASF stale się rozwija. W ciągu miesiąca mamy go w powiecie mieleckim i już jest 28 ognisk. Wcześniej wykryto ogniska padłych dzików i można przypuszczać, że to nie są ostatnie padłe dziki, które są nosicielami ASF na terenie powiatu mieleckiego - mówi Ryszard Krawiec.

- Choroba przemieszcza się średnio na miesiąc w granicach od 1,5 do 2 km. Idzie to od Przecławia w kierunku północno-zachodnim, czyli w stronę gminy Wadowice, Czermin, a oby nie doszło do Borowej, bo tam są najwięksi hodowcy. Ogólnie obecnie na terenie powiatu hodowanych jest około 40 tys. świń, gdzie ok. 8 tys. w Wadowicach, ok. 9 tys. w Czerminie, ok. 10 tys. w Borowej - dodaje.

Szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego zwraca też uwagę, że jak dotąd udało się zabezpieczyć gminy po północno-wschodniej stronie powiatu. - Całe szczęście na ten moment, ASF jest tylko z lewej strony rzeki Wisłoki. Na prawej stronie nie mamy żadnego przejścia, nie ma tam ASF-u i mam nadzieję, że te działania, które wcześniej podjęliśmy, będą skuteczne - podkreśla Krawiec mówiąc chociażby o opryskach wzdłuż linii kolejowej LHS.

[ZT]64187[/ZT] 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

WRYJWRYJ

2 2

Ja wierzę, że pan dyrektor obroni świnie przed asf. Zawsze jest na pierwszym miejscu, nawet przed starostą.

14:40, 28.07.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


NickNick

0 0

I od głupoty autora wpisu, który posługuje się fałszywym imieniem. "Kozak w necie d.... w świecie".

07:40, 29.07.2021

JacekJacek

3 4

ASF jest od dawna , wytyczne w trakcie szukania, szukac tak aby nie znaleźć, jak zglosilem chorego dzika to wszyscy chcieli mnie zjeść,...

19:43, 28.07.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

3 3

Wy panowie ze sztabu kryzysowego, potraficie tylko gadać co byście zrobili, a z waszego gadania efektów brak. Dobrze wiecie że dziki to nosiciele choroby, zamiast je masowo odstrzelić, to wam się chce ogrodzeń za miliony co nie wiele dają.

22:58, 28.07.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JAN 24 JAN 24

7 3

To nie rolnicy są winni roznoszeniu ASF, a dziki których nikt łaskawie nie chcę odstrzelić. Dlatego proponuję i tu apeluję do włodarzy gmin o zabranie wszelkich dotacji na koła łowieckie. W tym momencie nie jest prowadzona żadna polityka związana z gospodarowaniem zwierzyną leśną, jest jej za dużo i wychodzi z lasu. A jeżeli chodzi o likwidację stad w promieniu 1 km od miejsca wykrycia ogniska to większej głupoty nie można było wprowadzić. W dniu wczorajszym taki dramat rozegrał się w Kawęczynie do zabicia i utylizacji w sumie kilkaset świń podkreślam zdrowych świń. Czy nie można zbadać i np sprzedać tuczniki do zakładów skoro są zdrowe ? NIE lepiej zabić na oczach gospodarzy i wywalić do kubła. Czy ktoś zrozumie ze za takimi ustawami stoją potężne koncerny z Dani i Niemiec które tylko czekają kiedy zaleją nasz zniszczony rynek swoim starym i nafaszerowanym antybiotykami mięsem.

07:22, 29.07.2021
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

RolaRola

4 0

Ludzie z głodu umierają a u nas tony zdrowego mięsa wyrzuca się do utylizacji. Jeszcze trochę i będziemy się "zajadać" Super zdrowym mięsem z Danii lub Niemiec. Mamy Posła który tak chętnie pozuje do zdjęć. Pytam gdzie jest

08:20, 29.07.2021

dziobakdziobak

3 0

a gdzie są moi ukochani ekoterroryści, niemal osłaniają dziki własnym ciałem, ale czy któryś wstawił się za maciorą tuż przed wyproszeniem tak jak wstawiał się za rzekomo ciemiężonymi futrzakami; no ale cóż za utylizację płynie kasa z polskiego budżetu dla niemieckiej SARII szybciej niż odszkodowanie dla rolnika, duńscy właściciele SOKOŁOWA też czekają na wyczyszczenie rynku - ewentualnie tucz nakładczy; ekolodzy to sprzedawczyki, którzy krzyczą po myśli tego kto im płaci

10:59, 29.07.2021

JAN24 JAN24

3 0

do Rola - zajęty jest robieniem zdjęć. Tak właśnie dziękuje swoim wyborcom. Ale spokojnie kilka fotek jak rozdaje czeki dla swoich a o rolnikach przypomni sobie przed wyborami.

15:00, 29.07.2021

0%