Zamknij
REKLAMA

Nowe przepisy: kontrole drogowe w dowolnym miejscu

05:55, 07.11.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Według nowych przepisów obowiązujących od 7 listopada: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

GreyGrey

10 1

Powyższe uprawnienia oprócz tych ze sprawdzeniem stanu licznika pojazdu wchodzą w życie z dniem 7 listopada 2019, proszę doczytać, chyba że się mylę szanowni * redaktorzy * 07:13, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserewatorobserewator

8 11

a dlaczego taki artykuł w lokalnych mediach czy to dotyczy tylko naszego regionu??? Czy hej.mielec. zamierza powielać wszystkie krajowe wiadomości??? Jest to zwyczajne zapychanie internetu. Na Hej,mielec wchodzę (przyznam że coraz rzadziej) żeby się dowiedzieć lokalnych wiadomości i czasem coś znajduję ale najczęściej opis drobnych kolizji drogowych nadających się do kącika "drobne kolizje" lub do rubryki "towarzyskie". Dalej te artykuły i informacje lokalne są takie nijakie. Artykuły mają główny cel: przypodobanie się aktualnej władzy - no chyba że hej.mielec jest finansowany przez kręgi powiązane z władzami.... to inaczej nie może pisać jak tylko tak jak pan X czy Y każe. 07:47, 07.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Do obserwatorDo obserwator

4 2

Człowieku o czym chcesz tu czytać? To mała mieścina na podkarpaciu a nie Warszawa. G***o się tu dzieje, więc pisze się o takich drobnych sprawach. 09:32, 07.11.2019


WieśniaczekWieśniaczek

1 0

Nie śmiej się z elit Naszego miasta. 14:09, 07.11.2019


AntyAnty

19 7

Państwo policyjne. Brak słów... 09:34, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmm

22 6

Jakoś na te 500 + trzeba złupić ludzi 09:48, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stop pies. Stop pies.

8 5

Jak się zatrzymam to mogą mnie w duupe pocałować, a następnie spisać przebieg z licznika. 13:08, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA