Zamknij
REKLAMA

Nagroda Prometeusz. Wręczono dwie statuetki! [FOTO]

10:25, 25.06.2022 | ks
Skomentuj
REKLAMA

 Nie jedną, a dwie nagrody Prometeusz wręczono na piątkowej gali Mieleckiej Działalności Pożytku Publicznego - za 2020 i 2021 rok.

 Głównym nagrodzonym statuetką Prometeusza - za 2021 rok - był Polski Związek Głuchych - Koło Terenowe w Mielcu. Nagrodę za 2020 rok odebrało Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Nowe Życie”. 

 To bardzo ważny dzień dla naszego środowiska osób niesłyszących - przyznał Andrzej Lis, prezes Polskiego Związku Głuchych - Koła Terenowego w Mielcu.

[FOTORELACJA]9369[/FOTORELACJA]

W Mielcu działa ponad setka organizacji pozarządowych. Nagroda Prometeusza przyznawana przez Mielecką Radę Działalności Pożytku Publicznego jest formą wyróżnienia tych stowarzyszeń, które w sposób szczególny mogą pochwali się działalnością na rzecz lokalnej społeczności.

- Patrząc na to wszystko, co dzieje się w naszym mieście i na zaangażowanie organizacji pozarządowych, jak angażują się one w życie miasta, jest mi niezmiernie miło, że ponad setka takich organizacji tworzy tę społeczność, na którą zawsze możemy liczyć - powiedział podczas piątkowej gali Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.

Jak podkreślił, dowodem tego była chociażby reakcja mielczan na wybuch wojny na Ukrainie. - Wystarczyło, że napisaliśmy jedną krótką informację na Facebooku. To właśnie organizacje pozarządowe wspierały nas w tym, żeby pomóc i oddać swoje serce dla drugiej osoby. Za to wszystko serdecznie dziękuję - dodał.

- Rada Działalności Pożytku Publicznego pierwszej kadencji stworzyła podstawowy obraz tej nagrody, którą dzisiaj będziemy wręczać - mówił z kolei Marek Zalotyński, przewodniczący Mieleckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. 

- W tej syzyfowej pracy stowarzyszeń - nas społeczników, przewodzi myśl służenia innym. Najważniejsze w tym wszystkich to chcieć - tak, jak chcą nasi dzisiejszy gospodarze - dodawał przywołując organizatorów gali - Polski Związek Głuchych - Koło Terenowe w Mielcu.

Nagroda Prometeusz za 2021 rok trafiła do Polskiego Związku Głuchych - Koło Terenowe w Mielcu.

Koło działa w Mielcu od września 1963 roku. Natomiast w 2012 roku otrzymało osobowość prawną i od tej pory funkcjonuje samodzielnie. Mieleckie koło w 2021 roku otrzymało środki w ramach Funduszy EOG w wysokości blisko 23 tysiące euro na realizację projektu „Dotknąć dźwięku ciszy”. 

- Wszystkie nasze działania nakierowane są na rozwój, wsparcie, wzmocnienie i wyposażeni osób niesłyszących w szereg kompetencji życiowych poprawiających jakość życia - przekazywał podczas gali Andrzej Lis, prezes mieleckiego PZG.

W ramach działań prowadzone są warsztaty kompetencji dla rodziców, uczestnicy objęci są wsparciem psychologicznym. Ponadto dzieci słyszące niesłyszących rodziców uczą się podstaw języka migowego, aby móc komunikować się ze swoimi rodzicami. 

Nagroda Prometeusz za 2020 rok trafiła natomiast do Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Nowe życie”, które w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Wcześniej wręczenie statuetki nie było możliwe ze względu na obostrzenia pandemiczne.

- Nasz Prometeusz, mimo, że czekał, to doczekał się i zajmie bardzo honorowe miejsce wśród naszych eksponatów, które od wielu lat gromadzimy - powiedział Bogusław Kołacz, prezes „Nowego życia”. 

W prezentacji dotyczącej działalności stowarzyszenia, jego wiceprezes Wirgiliusz Królewicz mówił m.in. o głównych celach aktywności - przede wszystkim promowaniu postaw społecznych wpływających na umiejętności ważne dla zdrowia i trzeźwości osób dorosłych czy prowadzenie profilaktycznych, informacyjnych i psychoedukacyjnych programów, szczególnie dla młodzieży i grup podwyższonego ryzyka propagujących trzeźwy styl życia.

Wśród nominowanych do nagrody znalazły się jeszcze stowarzyszenia: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół 1893 w Mielcu oraz Oaza dla zwierząt w Mielcu.

Finał gali to uroczyste odczytanie treści „Koalicji przeciwko przemocy” i wręczenie certyfikatów przedstawicielom stowarzyszeń, które przystąpiły do tejże koalicji. 
 

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

OsiołOsioł

1 1

Ręką rękę myje😂.
Nic dodać. 10:56, 25.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kto wiekto wie

2 2

Wiecie dlaczego jest coraz więcej stowarzyszeń, jakichś programów, aktywistów, związków itd.? Bo żyją z publicznej kasy właściwie nic nie robiąc, tylko siedząc na rautach przy wręczaniu nagród. A reszta społeczeństwa tyra i ledwo ma czas na zrobienie zakupów. A dyrektorzy i kierowniczki takich stowarzyszeń trzepią niezłą kasiorę za sztuczne stanowiska. Pamiętajcie, że grzyby rosną najlepiej po deszczu ... kasy. 11:06, 25.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Eksponat Eksponat

2 0

Psychiczny, barczysty Kubuś Puchatek jest eksponatem, wytworem żyjącym na pokaz. Dzień bez zdjęcia i lawiranctwa od pracy to dzień stracony. Ściany w gawrze zapewne po brzegi oblepione zdjęciami. 07:48, 26.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%