Zamknij

Rada Powiatu przyjęła program naprawczy szpitala

11:59, 21.11.2022 ks Aktualizacja: 16:11, 23.11.2022
Skomentuj

 Radni powiatu mieleckiego przyjęli program naprawczy mieleckiego szpitala na lata 2023-2025. Przeciwny był opozycyjny klub radnych PiS.

 Program naprawczy jest po to, żeby strata szpitala była mniejsza, w granicach nieprzekraczających wartości amortyzacji - tłumaczył starosta Stanisław Lonczak.

 Założenia planu prezentował jego główny autor - prof. Wojciech Głód z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wskazując, że „są możliwości optymalizacji i rozwoju szpitala opierające się m.in. na optymalizacji ilości łóżek, poprawie standardów czy optymalizacji i zwiększeniu jakości procesów leczenia”.

 Krytycznie do zapisów programu naprawczego odnosiły się pielęgniarki i położne obecne na sesji. Z kolei radni opozycji skoncentrowali się na krytyce działań dyrekcji szpitala i zarządu powiatu. - Apeluję, żebyśmy nie stali się likwidatorami tego szpitala (…) nie idźmy w ciemną drogę, bo naprawdę może być źle - mówił radny Zbigniew Tymuła.

[FOTORELACJA]9707[/FOTORELACJA]

Poniedziałkowe głosowanie nad przyjęciem programu naprawczego szpitala poprzedziła długa, ponad trzygodzinna dyskusja na temat założeń opracowanego dokumentu mającego być deską ratunku dla sytuacji finansowej placówki. W programie zawarto szereg propozycji zmian opracowanych przez zespół pod przewodnictwem prof. Wojciecha Głoda - specjalisty Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- Plan rozwoju szpitala powinien brać pod uwagę aspekt ekonomiczny (zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów), ale również aspekt społeczny (zwiększenie zakresu usług na coraz wyższym poziomie i coraz bardziej nowoczesnych). Przedstawiony plan rozwoju zawiera te aspekty i dzięki odniesieniu się do Wojewódzkiego i Krajowego Plany Transformacji czyni je możliwymi do zrealizowania - wskazywał prof. Głód.

Jednocześnie przyznał on, że nie wszystkie zapisy dokumentu mogą być możliwe do wprowadzenia. 

- Mam świadomość, że nie wszystkie cele i plany da się zrealizować. Możemy mieć jak najlepsze chęci i dużą determinację, ale w zderzeniu z pewnymi czynnikami, na które nie mamy wpływu, musimy brać to pod uwagę - powiedział prof. Głód, jako przykład wskazując chociażby możliwe zmiany sposobu finansowania świadczeń przez NFZ, galopującą inflację czy wreszcie wprowadzenie regulacji w zakresie przekształceń funkcjonowania POZ.

Starosta: nie dopuścimy do ograniczenia dostępności 

- Wydaje mi się, że rząd pomoże, ale nie każdemu - mówił z kolei Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego, argumentując potrzebę nie tylko powstania samego programu naprawczego, ale konieczność jego wdrażania.

- Zasada pomocy publicznej polega na tym, że pomaga się tylko tym, którzy rokują, dają nadzieję na poprawę. Musimy wykazać maksymalnie swoją wolę i determinację i ten program wychodzi naprzeciw, powoduje stabilizację, a nawet poprawę wyniku finansowego. Osobiście liczę, że ten wynik będzie bardziej optymistyczny. Nie wierzę, że doprowadzimy do sytuacji, kiedy byłaby ograniczana dostępność do publicznej służby zdrowia - powiedział Lonczak.

Pielęgniarki zbulwersowane

A jednak wobec programu naprawczego pojawiło się wiele wątpliwości - m.in. w zakresie planowanego kredytu na 20 milionów złotych, ograniczaniu liczby łóżek, a w konsekwencji możliwości redukcji etatów czy chociażby ograniczaniu pracy centralnej sterylizatorni i reorganizacji prosektorium. Przy okazji ujawniono też sprawę aneksów do umów, jakie otrzymały już pielęgniarki i położne zatrudnione na  stanowisku asystenta pielęgniarstwa, które mają degradować je do niższej grupy zarobkowej.
  
- Mamy zastrzeżenia zarówno do planowanych działań, jak i metod i wdrażania. Jednym ze sposobów ratowania szpitala, według planu, ma być zmniejszenie liczby łóżek w poszczególnych oddziałach. Według związków doprowadzi to do utrudnionego dostępu zarówno w leczeniu, jak i diagnostyce oraz jeszcze bardziej wydłuży czas oczekiwania na planowane zabiegi operacyjne - mówiła Lidia Straub, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w mieleckim szpitalu.

- Na końcu tego planu napisane są pobożne życzenia, jak to ma wyglądać pięknie i ładnie. Proszę się zastanowić nad tymi hasłami. My tego nie widzimy - wtórowała jej Ewa Mokrzycka-Saj, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. - Nie szanuje się ludzi, którzy pracują tutaj lata, nie bierze się pod uwagę ich fachowości. Zatrudnia się nowych pracowników i zatrudnia do działów, o których nie mają oni pojęcia - dodawała.

W szpitalu jest przepaść?

Z kolei złe zarządzenie szpitalem zarzucał dyrekcji radny Zbigniew Tymuła. - SOR zawsze był na plusie, dzisiaj ma stratę. Okulistyka jednego dnia dzisiaj ma stratę. Poradnie również mają straty. Jeżeli cały czas będziemy tak szli na straty to nic ten plan naprawczy nie da - powiedział.

- Starosta przedstawi nam propozycję kredytu w parabanku. Nie może tak być. Na nic nam drogi, na nic nam mosty i asfalty, jeżeli nie będziemy mieć szkoły i leczenia z prawdziwego zdarzenia, bo to jest dzisiaj w życiu najważniejsze - ocenił lider opozycyjnego klubu w radzie powiatu. - Takiej sytuacji w powiecie mieleckim jeszcze nie było. Mieliśmy różne problemy i wyprowadzaliśmy to, szliśmy w jakimś kierunku. Dzisiaj jest przepaść - dodawał.

Nie 20 mln kredytu, a… 50 mln?

- Ten okrągły stół jest potrzebny, tylko z prawdziwego zdarzenia. Apeluje, żebyśmy się nie stali likwidatorami tego szpitala. Mam pomysł o odłożenie tego planu naprawczego. Jest dobry, ale nie jest realny. Idźmy w plan naprawczy w BKG, jak inne szpitale, nie idźmy w ciemną drogę, bo naprawdę może być źle - mówił.

Tymuła stwierdził, że planowany kredyt w wysokości 20 mln zł nie rozwiąże problemów. - To jest kropla w morzu. Już dzisiaj potrzebne jest 27 mln zł, żeby zapłacić bieżące zaległości, a dalej zostanie nam kolejne 24 mln i to za dwa miesiące czy pół roku znowu z tym tematem się spotykamy - ocenił. 

- Trzeba zrobić plan naprawczy, który zrestrukturyzuje całkowicie i zacznie wszystko od nowa, jak to robią inne szpitale. Trzeba wziąć 50 milionów kredytu na 25 lat. Krosno wzięło 50 mln i płaci 600 tysięcy odsetek i jeszcze są zwolnieni z tego na pięć lat. To proste jak drut, tylko trzeba być odważnym i trzeba chcieć - powiedział Tymuła.

W ostatecznym głosowaniu 10 obecnych na sali radnych PiS zagłosowało przeciwko wdrażaniu programu naprawczego. 12 radnych koalicji rządzącej w powiecie opowiedziało się za. Program został przyjęty i w najbliższych miesiącach należy się spodziewać jego wdrażania. Problemem mogą być jednak kolejne turbulencje wywołane zapowiedzianą chwilę po głosowaniu decyzją dyrektora szpitala o złożeniu rezygnacji z pełnionej funkcji.

[ZT]72466[/ZT]

[ZT]72473[/ZT]

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(30)

Nick Nick

6 4

Smaczny może będzie 13:12, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

czasczas

20 4

Może wreszcie uda się znaleźć kogoś, kto będzie na te czasy i będzie umiał więcej niż zwalniać 13:51, 21.11.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AlaAla

7 1

i jeszcze brać pozyczki 14:03, 21.11.2022


alanalan

0 0

przecież dziunię zatrudnił wiec umie tez zatrudniać 12:48, 23.11.2022


BrawoBrawo

23 3

Wszyscy dookoła szukają pielęgniarek, bo po covidzie się rozwijają, poza tym w ogóle pielęgniarek ubywa, a oni zwalniają, bo im za dużo 14:04, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenekZenek

24 4

Znów ten dyrektor straszy odejściem, już nie pierwszy raz. Liczy na to, że go będą znów błagać, przekonywać, że znów się uda? Dług się pogłębia, szpital się rozpada. Wymienia parę *%#)!& które zrobił w obejściu i się dziwi, ze nikt o tym nie mówi. A kto ma mówić? Ponoć mu kontakty z mediami niepotrzebne. Brak logiki i konsekwencji. 14:11, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nuuuunuuuu

17 6

Szpital przebadał 130 dzieci w kierunku wad postawy... no szał po prostu! 14:24, 21.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MartaMarta

1 5

Lepsze 130 niż 0 10:18, 22.11.2022


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


TataTata

3 0

Mamy nadzieję, że rejestratorka wraca do Tarnowa. !!! 15:09, 21.11.2022


DziuniaDziunia

2 1

Na złość zostanę, uprzątnę nierobów. 16:32, 21.11.2022


JanJan

18 4

Co jeden dyrektor to gorszy i większa pożyczka 14:43, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FckFck

17 2

Weźcie kogoś młodszego z energią i chęciami . Kogoś kto chciałby związać się z tym szpitalem na dłużej niż rok byle do odprawy . Prywatne firmy wpłacały setki tysięcy złotych na szpital w czasie covid , dodatkowo NFZ płacił krocie za leczenie zakażonych , a ten zamiast postawić szpital na nogi lub chociaż zejść częściowo z długu to go jeszcze powiększył. Zatrudniacie za grubą kasę kolejnych pożal się Boże specjalistów od zarządzania tylko po to żeby po roku odchodzili z grubą kopertą . 16:34, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inneinne

13 7

Rząd pis-u się zawsze wyleczy, wyżywi, jako mawiał Urban 16:40, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zarząd powiatuZarząd powiatu

6 5

Do dymisji to powinien się podać zarząd powiatu bo ewidentnie dyrektorzy nie potrafią się z nimi dogadać 18:38, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AresAres

8 3

Teraz czas na Ryszarda Krawca 19:41, 21.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

a może?a może?

6 2

a może by to wcale nie było takie złe? konkretny, stąd, spokojny, wyważony, ma kontakty. na pewno byłoby lepiej niż teraz, bo tylko niepokoje i traktowanie ludzi jak zabawki, jak psa, którego można kopnąć i odegnać. I żadnych pieniędzy z zewnątrz, a teraz się żyje z programów i dofinasowań! 20:02, 21.11.2022


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PannaPanna

4 2

A jest jakieś wolne miejsce w rejestracji? 19:49, 21.11.2022


pytam bo nie wiempytam bo nie wiem

5 0

który to dyrektor odchodzi za kadencji lonczaka? 20:29, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LiberalLiberal

7 4

Szpital trzeba sprywatyzować. Wtedy radni przestaną się kłócić i przepychać swoje interesy. Dyrektor dostanie jednego pana, a nie 25 ignorantów. Pielęgniarki wezmą się za robotę jak i reszta towarzystwa, a nie za wiecowanie. PAKS jest prywatny i działa na medal, a szpital powiatowy. Ludzie i tak płacą za leczenie, prywatnie chodzą do specjalistów, robią badania, dentyści już dawno prywatni. Prywatny szybko zacznie płacić za pracę i kulturę. Leczył będzie sprawniej bo za sprawne leczenie są pieniądze. Ciekawe jak to jest w szpitalu, że pielęgniarki stale narzekające na niskie pensje i przepracowanie nagle gdy mogą iść na emeryturę to przeżywają drugą młodość. Chcą zostać jak najdłużej, narzekają, że chcą je zwalniać itp. i bronią swoich etatów przed młodszymi, które też chcą wykonywać tę ciężką pracę za oczywiście psi pieniądz. 23:12, 21.11.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MaciejMaciej

6 4

Pakujemy w ten szpital mnóstwo kasy nie po to by sobie jakiś liberał to potem brał w prywatne łapska. Swoje mieszkanie sobie sprywatyzuj i próbuj osiągnąć swoje cele cwaniaku 06:00, 22.11.2022


oj Maciejoj Maciej

5 0

No właśnie, pakujemy i pakować będziemy. A szpital będzie udawał, że nas leczy. Ale to nasze wspólne dobro więc pakujmy dalej. 08:00, 22.11.2022


Oj LiberalOj Liberal

3 0

Skoro takiś mądry w kwestii prywatyzacji, zgadnij dlaczego Niemcy i Francuzi nie prywatyzują swoich Szpitali w sposób proponowany przez liberałków ? Sądzisz, że są głupsi niż ty? Domyśl się , podpowiem ci tylko, że wiem nawet kto to wykupi i za ile. Nie zgadniesz ile będziesz musiał zapłacić za wyleczenie przysłowiowych migdałków. 15:14, 22.11.2022


nooonooo

4 12

a dyrektorem szpitala to nie powinien zostać michał deptuła? On wie on potrafi on szkoły pokończył ON MA MAGISTRA !!!!!! 23:20, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dramatyczne Dramatyczne

15 1

Jakiś czas temu pod artykułami o tym, że będzie plan naprawczy ktoś pisał, że znając tą dyrekcję i ich radość ze zwalniania ludzi, to na tym to będzie polegać. To miał chyba być wtedy żart, tak jak to, że będzie ubywać łóżek i będą degradowane oddziały, żeby nie było kosztów. Tymczasem to jest prawda! Ktoś ma czelność nazywać to planem naprawczym? próbuje zniszczyć szpital i nazywa to ratunkiem? Przecież to się w głowie nie mieści! Nie mówiąc już o tym, że nie rozumiem co w tym wszystkim robi profesor Głód? nie umniejszając jego wiedzy. Jeżeli szpital ma tak rozbudowana dyrekcję, księgową pewnie, dział księgowości, czyli ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie i stronę finansową to dlaczego kolejne pieniądze wydaje się na specjalistę, który zresztą zamiast pokazać jak pozyskać pieniądze, jakie oddziały uruchomić, jakie procedury, żeby zarobić, to doprowadza do wniosku, że najlepiej wszystko zamknąć, bo wtedy kosztów nie będzie? i wszystkich zwolnić wtedy to już całkiem. Nie do pomyślenia. Jak to jest możliwe że takiemu paksowi się opłaca powiększyć w Mielcu, a szpitalowi opłaca się tylko likwidować wszystko po kolei? PAKSu recesja nie dotyka? 08:46, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DramatDramat

17 0

I tu ktoś wreszcie trafił w sedno sprawy. Jest dyrektor ekonomiczna jest dyrektor administracyjna jest medyczna, jest kierownik do rozliczeń z NFZ, jest księgowość, i jeszcze profesor ekonomii jaki to koszt musiał być żeby taki plan opracować. I co z tego planu wynikało? Nic!!! zwolnić, zamknąć, oddać firmie zewnętrznej, ograniczyć liczbę łóżek. Dla mnie to po prostu porażka! 09:01, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Profesor od ekonomiiProfesor od ekonomii

4 2

A to ten co był jeszcze za Tymuły zatrudniony? E to za plan na pewno nie wziął kasy 11:15, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Najlepszy program naNajlepszy program na

3 4

Najlepszy program naprawczy wg oponentów to taki, żeby nic nie zmieniać bo przecież to uderza w czyjeś interesy. A szpital niech bierze nawet 50 mln zł kredytu, bo przy braku zamian strata będzie rosła i kredyt ją pokryje. A kto spłaci kredyt? O to się nie martwią pomysłodawcy bo to nie będzie z ich kieszeni. 11:23, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mamimami

5 0

Nikt niczego nie robi nic darmo!!skoro profesor świadczy usługi dla szpitala i pofatygował się z Katowic przyjechać to.......
Dla dyrektora było to prościej bo profesor przedstawiał plan i to były zapytania do niego. Więc ani dyrektor ekonomiczna ani administracyjna nie musiały odpowiadać. 12:01, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%