Zamknij

Noc Księgarń: poznamy „Pitaval Mielecki”

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 21:19, 03.10.2024 Aktualizacja: 21:22, 03.10.2024

4 października już po raz szósty czytelnicy wezmą udział w Nocy Księgarń. Do wydarzenia przyłączyło się aż 180 księgarń z 70 miejscowości. Mamy dla Was niezwykłe zaproszenie także do Mielca!

Noc Księgarń to przede wszystkim spotkania. Po pierwsze, spotkania z księgarkami i księgarzami, którzy polecą dobre książki. Po drugie, z twórcami książek – pisarkami, pisarzami, tłumaczkami i tłumaczami, ilustratorkami i ilustratorami. 

W ramach Nocy Księgarń, w całej Polsce na czytelników czeka prawie 200 bezpłatnych wydarzeń dla dzieci i dorosłych, m. in. maratony czytania wierszy Czesława Miłosza, dyskusje z tłumaczami, spotkania z autorami, warsztaty muzyczne, artystyczne i literackie, a także spacery szlakami pisarzy, konkursy oraz kiermasze. 

Organizatorzy zapraszają do wspólnego czytania poezji Czesława Miłosza - literackiego patrona 2024 roku. W przepięknych wnętrzach księgarni Compare Bookstore na Rynku Głównym w Krakowie wiersze noblisty będą interpretować aktorzy teatralni Kamila Klimczak i Juliusz Chrząstowski z towarzyszącym im na trąbce Zbyszkiem Szwajdychem. W drugiej części wieczoru do czytania zaproszona jest także publiczność. 

Czytanie Miłosza odbędzie się także m.in. w księgarni i antykwariacie Wokulscy.pl w Rybniku, w Księgarni Muszyńscy w Wągrowcu czy w Księgarni Barbara Skrzyńska w Brzegu Dolnym.

Dla miłośników Miłosza organizatorzy Nocy Księgarń we współpracy z wydawnictwem Znak przygotowali również wystawę „Miłosz na cenzurowanym”; zaprezentowane zostaną dzieła przyszłego noblisty, które ukazywały się w literackim podziemiu, czyli w tzw. drugim obiegu. Wystawę będzie można zobaczyć w Między Słowami w Lublinie, Makamie w Krapkowicach, Muszyńscy w Wągrowcu, Księgarni Barbara Skrzyńska w Brzegu Dolnym i Antykwariacie Omnibus w Sosnowcu.

A co w Mielcu? 

Wydarzenie z okazji Nocy Księgarń organizuje zasłużona Księgarnia Dębiccy działająca przy ulicy Mickiewicza, na starym mieście.

W piątek 4 października o 18:00 zaplanowane zostało spotkanie autorskie z uznanym mieleckim historykiem i regionalistą Stanisławem Wanatowiczem. Zaprezentuje „Pitaval Mielecki” swojego autorstwa.

Pitaval, lub pitawal to ogólna nazwa wydanej drukiem publikacji, zawierającej publicystycznie opracowany zbiór sprawozdań z głośnych rozpraw sądowych w sprawach kryminalnych, rzadziej innych (np. cywilnych).

Nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego autora takiego zbioru – francuskiego adwokata F.G. de Pitavala, żyjącego w latach 1673–1743, który w 1734 wydał swój zbiór spraw kryminalnych zatytułowany Causes célèbres et intéressantes (Cause célèbre fr. słynna sprawa).

Z czasem zakres pojęcia rozszerzył się na opisy samych przestępstw, bez rozpraw. Pitawal zwykle opisuje wydarzenia stanowiące pewną całość tematyczną, np. najważniejsze wydarzenia na danym terenie, w określonym czasie, dotyczące konkretnych sprawców lub poszkodowanych, rodzajów przestępstw itp.

Pierwszą polską pozycją tego charakteru był w wydany w 1852 we Wrocławiu "Tajemnice społeczeństwa ukryte w sprawach krymynalnych krajowych i Zagranicznych” autorstwa Ludwika Tripplina. 

Znanymi polskimi publikacjami tego typu są Pitaval warszawski Stanisława Szenica wydany w 1958 r. (z wieloma późniejszymi wznowieniami) czy Pitaval krakowski Stanisława Salmonowicza, Janusza Szwai i Stanisława Waltosia z 1962 roku, również wielokrotnie wznawiany. 

W 2009 r. wydano Pierwszy pitawal gdański, czyli zbrodnia nad Motławą autorstwa Pawła Pizuńskiego. Teraz przyszedł czas na pitawal z Mielca.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%