„Zapach ziół” to trzecia powieść w dorobku autorki, której premiera miała miejsce 10 września. Podczas spotkania Maja Drozd przybliżyła publiczności kulisy powstawania tej historii, opowiadając o jej bohaterach, miejscu akcji oraz wątkach historycznych, które są integralną częścią fabuły.
Pisarka podzieliła się również swoimi doświadczeniami z początków kariery literackiej, wspominając wcześniejsze powieści „Pomiędzy kłamstwami” oraz „Zwyczajna historia”.
Maja Drozd dała się poznać jako osoba niezwykle sympatyczna i otwarta na kontakt z czytelnikami. Chętnie odpowiadała na liczne pytania uczestników, dzieląc się swoimi planami na przyszłość oraz zdradzając kulisy pracy twórczej. Spotkanie było okazją do wymiany refleksji i przemyśleń na temat literatury, a także do wspólnych zdjęć i zdobycia autografów. Nie zabrakło również możliwości zakupu książek autorki.
Piątkowe spotkanie okazało się prawdziwą duchową ucztą dla miłośników literatury, a zakończone zostało pełnymi wdzięczności słowami autorki: „Dla takich chwil warto pisać!”.
Maja Drozd to pseudonim literacki pisarki pochodzącej ze Złotnik. Autorka z zawodu jest prawnikiem, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie pracuje jako doradca podatkowy. Jest szczęśliwą mężatką, matką dwójki nastoletnich dzieci. Uwielbia długie spacery i ludzi z pasją.
„Zapach ziół” to już trzecia powieść pisarki i pierwsza część zaplanowanej trylogii. Tym razem autorka zabiera nas w historyczną podróż, do początku XX wieku. Jest rok 1900. Tadeusz Zalewski, w obawie przed represjami ze strony władz carskich, zostaje wysłany na rosyjską prowincję do majątku swoich dziadków. Wraz z nim przyjeżdża jego nowo poślubiona żona Ewa, która porzuciła marzenia o studiach medycznych, aby wraz z mężem prowadzić rodzinny folwark. Tymczasem do Zalesia powraca również przyjaciel Tadeusza z dzieciństwa, pochodzący z pobliskiej wsi Anton Brodzki, któremu hrabia Nowowiejski powierzył opiekę nad swoimi lasami. Czy młodzi będą potrafili odnaleźć swoje miejsce na zapadłej carskiej wsi? Czy Tadeusz porzuci swoje dawne marzenia? Czy Ewa zwana „szeptuchą z Zalesia” znajdzie sposób, by przekonać do siebie okoliczne chłopstwo? Czy Anton znajdzie spokój, którego szuka? Co przyniesie im wszystkim zaczynające się właśnie XX stulecie?
Poruszająca opowieść o losach ludzi nierozerwalnie splecionych z historią ziemi, na której przyszło im mieszkać, na tle epoki, która zmieniła dotychczasowy porządek świata. To opowieść o przyjaźni, dla której jest się gotowym zaryzykować własne życie, i o miłości, od której nie można się uwolnić.