Zamknij

CSR w łańcuchu dostaw, czyli jak prowadzić logistykę w zrównoważony sposób?

16:14, 23.05.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:15, 23.05.2024

CSR (ang. Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, to strategia zarządzania, której założenia zostały uporządkowane przy pomocy normy ISO 26000, opublikowanej przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną w 2010 roku. Standard ten zawiera wskazówki dla organizacji, bez względu na typ, wielkość czy też lokalizację, i przyczynia się do kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego oraz ekonomicznego, a w efekcie także do wzrostu konkurencyjności firmy na rynku. Jednym z obszarów CSR jest środowisko naturalne. W ramach realizacji założeń społecznej odpowiedzialności biznesu organizacja powinna więc podjąć działania zmierzające do jego ochrony, między innymi poprzez ograniczenie zużycia plastiku w logistyce.

Na czym polega łańcuch dostaw?

Łańcuch dostaw to skoordynowana sieć wzajemnych powiązań logistyczno-operacyjnych, obejmująca firmy, obiekty i działania biznesowe zaangażowane w pozyskiwanie, opracowywanie, wytwarzanie i dostarczanie produktów. Czynności wykonywane w jego zakresie służą przekształceniu surowców w gotowy produkt i dostarczeniu go do użytkownika końcowego. Każda firma samodzielnie tworzy swój łańcuch dostaw. Robi to tak, by móc skutecznie wytwarzać i wprowadzać produkty na rynek, a także obniżyć koszty i przyspieszyć cykl produkcyjny w celu zachowania konkurencyjności w środowisku biznesowym. 

Logistyka w łańcuchu dostaw 

Jednym z elementów łańcucha dostaw jest logistyka. Dotyczy ona magazynowania, transportu oraz dystrybucji towarów. Czynności wykonywane w ramach logistyki koncentrują się na tworzeniu i sprawowaniu nadzoru nad połączeniami transportowo-magazynowymi pomiędzy punktami przeładunkowymi oraz magazynowymi. Zaliczają się do nich: 

  • organizacja transportu ładunków, 
  • utrzymanie i kontrola zespołu przeznaczonych do transportu pojazdów, 
  • zarządzanie stanami magazynowymi zapasów, 
  • inwentaryzacja, 
  • analiza wahania popytu i podaży w krótkim, średnim oraz długim okresie. 

Celem działań podejmowanych w ramach logistyki jest stworzenie strategicznych planów, uzyskanie najwyższego poziomu produktywności i utrzymanie płynności finansowej w zakresie każdej operacji.

Wykorzystanie folii stretch w logistyce 

Niezwykle istotną rolę w logistyce odgrywa folia stretch. Wykorzystuje się ją do:

  • owijania ładunków na paletach w celu ułatwienia ich przechowywania, zapewnienia im stabilności podczas transportu oraz ograniczenia ryzyka uszkodzeń, 
  • zabezpieczenia produktów przed czynnikami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, promieniowaniem UV, a także kurzem – na których działanie są narażone w transporcie na otwartej przestrzeni, 
  • pakowania i zabezpieczania maszyn, urządzeń i innych produktów w przemyśle, 
  • zabezpieczania przechowywanych w magazynie towarów przed kurzem, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. 

Elastyczność i duża rozciągliwość folii stretch sprawia, że mogą być one wykorzystywane do owijania towarów o różnych rozmiarach i kształtach. 

Produkcja folii stretch a dbałość o środowisko naturalne 

Aż 79% wszystkich dotychczas wyprodukowanych tworzyw sztucznych zostało wyrzuconych po użyciu, a 12% uległo spaleniu. W efekcie w morzach i oceanach pływa obecnie 150 milionów ton plastiku, przyczyniając się do śmierci licznych gatunków zwierząt i roślin. Producenci folii stretch są odpowiedzialni za wprowadzenie do obiegu znacznego procenta odpadów plastikowych. Aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne, część z nich zdecydowało się na wdrożenie założeń zero waste. W przypadku firmy CAST, dzięki zastosowaniu opatentowanych, autorskich rozwiązań, produkcja folii stretch przebiega obecnie w sposób bezodpadowy. Jest to możliwe za sprawą regranulatu, czyli surowca powstającego z odpadów poprodukcyjnych oraz zużytych arkuszy folii, które zostały zebrane, oczyszczone, osuszone, a następnie zmielone i obrobione w ekstruderze. Po rozgrzaniu regranulatu, równomiernym rozprowadzeniu go na głowicy wytłaczarki i nadaniu wymaganych właściwości powstaje gotowa do użytku, ekologiczna folia stretch. 

Wpływ wykorzystania ekologicznej folii stretch w logistyce na firmę 

Firma, która zdecyduje się na wykorzystanie ekologicznej folii stretch w logistyce, otrzymuje produkt najwyższej jakości, cechujący się dobrą odpornością na rozdarcie, a przy tym w pełni gotowy do recyklingu. Równocześnie realizuje ona założenia strategii zarządzania CSR i przyczynia się do odciążenia środowiska naturalnego. Wykorzystanie ekologicznej folii stretch i prowadzenie logistyki w zrównoważony sposób umożliwia bowiem minimalizację zużycia surowców, obniżenie ilości produkowanych odpadów, zmniejszenie poziomu wykorzystania energii i redukcję gazów cieplarnianych, a w efekcie zmniejszenie śladu węglowego firmy. Wybór folii wyprodukowanej z regranulatu pozwala ponadto zredukować koszty operacyjne i prowadzi do wymiernych oszczędności. 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%