Zamknij

Mielec stolicą lotnictwa - I Podkarpacki Hackathon [FOTO]

12:46, 18.05.2024 jk Aktualizacja: 22:34, 18.05.2024
Fot. Joanna Krupa Fot. Joanna Krupa

Trwa XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. W tym roku nowym wydarzeniem festiwalu jest I Podkarpacki Hackathon - AviaTech Challenge. To jedyne tego typu wydarzenie w naszym kraju, i na całym świecie. W dniach 18-19 maja, Mielec stał się stolicą lotnictwa.

[FOTORELACJA]11268[/FOTORELACJA]

AviaTech Challenge to największy lotniczy hackathon w Polsce, w którym pula nagród wynosi ponad 100 000 złotych. Hackathon jest w 100% poświęcony zagadnieniom związanym z branżą lotniczą, ale od uczestników nie jest wymagane doświadczenie w tym zakresie.

Wydarzenie zagościło w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie wzięło udział aż 400 osób z całej Polski, jak również z zagranicy w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat, a najstarszy ponad 70.

- Bardzo się cieszę, że możemy w tym miejscu otworzyć to wyjątkowe wydarzenie poświęcone lotnictwu, kosmonautyce i problemów, które można rozwiązać. W Mielcu od ponad 90 lat kreuje się przemysł lotniczy i rozwijają się największe talenty lotnicze. Jesteśmy dziś europejską stolicą lotnictwa, które będzie kreowane i rozwiązywane przez ludzi młodych - mówił podczas otwarcia Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

- Cieszę się, że to wydarzenie obywa się tutaj w Mielcu i będzie wędrować po innych, lotniczych miastach Podkarpacia, takich jak Rzeszów i Krosno. Życzę państwu owocnej pracy, twórczych wyników, z których będziecie dumni i którymi będziecie mogli się pochwalić na arenie Polski, Europy i świata - dodał Radosław Swół, prezydent Mielca.

- Jestem dumny, że w Mielcu, mieście o bardzo bogatych tradycjach lotniczych odbywa się właśnie takie wydarzenie podczas XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Stawiamy sobie różne, nowe wyzwania w trakcie kolejnych festiwali nauk technicznych, bo wiemy, że świat bardzo szybko się zmienia, a my wszyscy musimy za tymi zmianami nadążać. I to jest główne przesłanie Festiwalu Nauki i Techniki, żeby zarazić was nauką, techniką zarówno dzieci, młodzież, studentów oraz dorosłych. Wszystkim wam życzę sukcesów - mówił Zdzisław Nowakowski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Hackathon​ - to pojęcie powstało z połączenia angielskich słów „hacking” (hakowanie) i „marathon” (maraton). Jest to wydarzenie, podczas którego przed programistami i przedstawicielami pokrewnych zawodów postawiony jest pewien problem do rozwiązania. Coraz częściej przyjmuje formę konkursu organizowanego lub sponsorowanego przez wielkie korporacje. Nagrodami zwykle są duże kwoty pieniężne, ale hackathony pozwalają też wybić się w branży lub zwrócić na siebie uwagę pracodawców. Mogą się odbywać stacjonarnie lub online.

AviaTech Challenge to przede wszystkim możliwość rozwoju i wymiany doświadczeń nie tylko przez uczestników, ale również mentorów, jurorów i partnerów wydarzenia. Najlepsi specjaliści z branży lotniczej przez 24 godziny są do dyspozycji uczestników, jako wsparcie w rozwoju najbardziej szalonych pomysłów, a także pomoc w łamaniu schematów. Podczas intensywnego weekendu zespoły pracują nad ciekawymi projektami i otrzymują dostęp do niepublikowanych dotąd danych partnerów wydarzenia. 

Mielec, jako podkarpacka stolica branży lotniczej to idealne miejsce do organizacji tego typu wydarzenia. Dynamicznie rozwijająca się strefa ekonomiczna oraz szkoły branżowe sprawiają, że prężnie rozwija się tutaj sektor lotniczy. Motto miasta „Tu rozwijają się skrzydła” przyświecało organizatorom w wyborze Mielca na miasto gospodarza tegorocznej edycji hackathonu AviaTech Challenge. Zapewnione zostało odpowiednie zaplecze techniczne, pełne wyżywienie, dojazd z wybranych miejsc, a także strefa partnerów, wypoczynku i gamingu. 

Wśród organizatorów i partnerów są największe firmy i organizacje związane z branżą lotniczą nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski. Uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczne doświadczenie i wiedzę w różnych dziedzinach przy współpracy z mentorami, którzy dostarczają zespołom przez blisko 30 godzin pracy nad projektami.

Dla najlepszych przygotowane zostały wyjątkowe nagrody finansowe i rzeczowe. Pula nagród wynosi ponad 100 000 zł, a najlepsze zespoły otrzymają możliwość odbycia wizyt studyjnych, staży i praktyk, a także unikalnych nagród ufundowanych przez partnerów i organizatorów. 

Organizatorami są ThinkHackR, Województwo Podkarpackie, Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych "Leonardo" oraz CKPiDN w Mielcu. 

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%