Zamknij

Zestawy z koszem ochronnym - zalety i zastosowania tego rodzaju drabin

13:08, 16.04.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:09, 16.04.2024

Drabiny zewnętrzne stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia budynków. Zależy od nich bezpieczeństwo i komfort dostawania się na dach oraz schodzenia z niego, również w celach ewakuacyjnych. W wielu sytuacjach drabina powinna posiadać kosz ochronny.

Drabiny zewnętrzne są na stałe przymocowane do ściany, służą do bezpiecznego i wygodnego wchodzenia na dach budynku oraz schodzenia z niego. Jedną z ich funkcji jest zapewnienie bezpiecznej drogi ewakuacyjnej, o czym więcej informacji znaleźć można pod adresem: https://hej.mielec.pl/pl/651_artykuly-sponsorowane/70228_przepisy-dotyczace-bezpieczenstwa-i-ewakuacji-ktore-nalezy-znac.html. Elementem podnoszący poziom bezpieczeństwa i komfortu korzystania z drabiny jest kosz ochronny, obowiązkowy w niektórych sytuacjach.

Drabina ewakuacyjna - kiedy jest obowiązkowa?

Drabiny ewakuacyjne, przymocowane na stałe, są obowiązkowym elementem wyposażenia budynku, który ma minimum dwie kondygnacje. Rozwiązanie takie wprowadzono, ponieważ osoby przebywające na wyższych piętrach poświęcą zbyt wiele czasu na opuszczenie obiektu budowlanego tradycyjnymi ciągami, zaś klatki schodowe i inne tego typu miejsca także mogą być zagrożone, toteż drabina może okazać się jedyną drogą ucieczki z miejsca zagrożenia.

Sprzęt tego typu gwarantować musi zarówno stabilność, jak i bezpieczeństwo użytkowania. Szczeble w drabinie ewakuacyjnej powinny zatem mieć co najmniej 50 centymetrów szerokości, natomiast dystans między nimi nie może być większy niż 30 centymetrów. Odległość samej drabiny od ściany nie może być mniejsza niż 15 centymetrów. Spełnienie tych wymogów przekłada się na zapewnienie optymalnego poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z drabiny ewakuacyjnej.

Co ważne, poszczególne modele drabin ewakuacyjnych spełniać muszą określone normy jakościowe, zwłaszcza DIN18799-1 dotyczącą drabin mocowanych na stale do obiektów i DIN14094-1związaną z ochroną przeciwpożarową. Dany produkt powinien też oczywiście być dostosowany do norm i wymogów BHP.

Kosz ochronny - obowiązek czy zaleta?

Kosz ochronny do drabiny jest rozwiązaniem służącym podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowania. Jego zadaniem jest zapobieżenie upadkowi osoby poruszającej się po drabinie. Stanowi on obowiązkowy element wyposażenia w przypadku, gdy wysokość drabiny (różnica między poziomami) przekracza 3 metry. Powinien on mieć 70-80 cm szerokości, dzięki czemu zagwarantuje ochronę użytkownika przy zapewnieniu mu swobody ruchów.

Niezależnie od obowiązku prawnego, zestawy drabin z koszem ochronnym - https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/zestawy-z-koszem-ochronnym/ - mają sporo zalet i stanowią bardzo dobry wybór. Rozwiązanie to nie tylko zapewnia ochronę przed upadkiem i zapobiega nieszczęśliwym wypadkom, ale też znacząco poprawia komfort poruszania się po drabinie i wykonywania pracy na wysokości. Przykładowo, o kosz ochronny można się oprzeć i w ten sposób odpocząć albo przybrać wygodniejszą pozycję, potrzebną do zrealizowania zadania.

Zdecydowanie warto wybrać drabinę z koszem ochronnym wykonaną z wysokiej jakości materiałów, które odznaczają się trwałością i odpornością na korozję, zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Taki sprzęt nie tylko będzie służył przez lata, ale przede wszystkim zapewni bezpieczne warunki pracy. Korzystne jest też wybranie dodatkowych elementów podnoszących poziom ochrony użytkownika, takich jak stopnie antypoślizgowe.

Drabina z koszem ochronnym jest bezpiecznym rozwiązaniem, które warto stosować nie tylko z powodu wymogów prawnych.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%