Z jakich terenów wywodziła się rodzina? Jak to się stało, że zamieszkali w Mielcu? Jak wyglądał majątek pod ich władaniem? Te i inne ciekawostki z historii rodu Oborskich można poznać na nowej wystawie w Parku Oborskich. - Zapraszamy do oglądania - przekazują muzealnicy.
Na zachętę podpowiadamy tylko, że Pałacyk Oborskich jest siedzibą Muzeum Historii Regionalnej od 2001 roku. Oborscy zostali właścicielami majątku mieleckiego w 1891 r. W tym miejscu stał dwór z początku XIX w. wybudowany przez Suchorzewskich, będący centrum założenia dworsko-folwarcznego, który jednak nie spełniał, ze względu na skromne założenie, oczekiwań nowych właścicieli.
Nie stanowił należytej wizytówki hrabiowskiej rodziny i nie podkreślał jej statusu społecznego. W początku XX w. hr. Wacław Oborski (1847-1914) zwrócił się do rzeszowskiego architekta Kazimierza Hołubowicza o wykonanie planów rozbudowy swej siedziby, która miała polegać na dobudowie od północnej strony do starego dworu nowej piętrowej części i scalenia całości w jedną bryłę. W 1905 r. pałacyk Oborskich, bo taka zwyczajowa nazwa utrwaliła się w opinii mielczan, był już gotów. Z czasem planowano rozbudowę starszej części, do czego jednak z powodu śmierci właściciela w 1914 r. nie doszło.
Więcej ciekawych informacji i faktów z życia Oborskich i samego pałacyku - już na wystawie!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz