Zamknij
REKLAMA

Sobota pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych: bieg, podziękowania i koncert [FOTO]

22.14, 28.08.2021 P.C
REKLAMA

Oficjalne odsłonięcie budowanego w Mielcu Pomnika Żołnierzy Wyklętych planowane jest na marzec przyszłego roku. Jednak już teraz pojawiło się przy nim kilkaset osób, by biegiem lub muzycznie przypominać o żołnierzach niezłomnych i historii Polski.

[FOTORELACJA]8790[/FOTORELACJA]

Pomnik powstaje na Górze Cyranowskiej, przy wejściu do Parku Leśnego. Aleje tego parku były miejscem Biegu Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów, co symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego w Polsce. Na starcie stanęło około stu osób, wszyscy otrzymali pamiątkowe medale na mecie zlokalizowanej u stóp powstającego monumentu.

Sportowa rywalizacja była pierwszą częścią wydarzenia, którego organizatorami byli: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, NSZZ Solidarność PZL Mielec, Euro-Eko Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Orzeł Biały-Strzelec z Mielca.

Przedstawiciele Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Romuald Rzeszutek i Marek Zalotyński przekazali podziękowania i odznaczenia dla kilkunastu osób i instytucji wspierających powstawanie monumentu. Symboliczne ryngrafu trafiły też do przedstawicieli mieleckich redakcji prasowych. - Za przekazywanie prawdy o naszej inicjatywie - wyjaśniał radny miejski Marek Zalotyński. 

Zebrani poznali też krakowianina Jerzego Szmida, który sfinansował figurę pułkownika Łukasza Cieplińskiego - jedną z sześciu już ustawionych postaci na mieleckim pomniku. Docelowo ma pojawić się aż dwanaście figur. - Pochodzę z rodziny żołnierzy wyklętych, a przez lata słyszałem, że była to rodzina bandytów. Dzisiaj wiem, że wówczas był to powód do dumy - przekazał Szmid. 

- W tych dzisiejszych, dziwnych czasach pamiętacie o tych, którzy dali fundament dla wolnej Polski. Dzisiaj nadal nic nas nie zwalnia z dalszej walki o jej wolność - mówił do zebranych Roman Jakim, przewodniczący zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność” obecny na sobotnim wydarzeniu przy Górze Cyranowskiej.

Gwoździem programu był patriotyczny koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego - lidera zespołu Contra Mundum. Wystąpił z muzycznym programem „Podróż przez historię Polski 1939 - 1989”.

Jak zdradził Romuald Rzeszutek, specjalne muzyczne dzieło na orkiestrę symfoniczną na okoliczność odsłonięcia Pomnika przygotowuje Ryszard Kusek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.

Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz Józef Opala. Monument finansowany jest z kwesty i dzięki wsparciu sponsorów.

Będzie to największy w Polsce Pomnik Żołnierzy Wyklętych, o wysokości około 5 i pół metra. Trwa zbiórka pieniędzy na dalszą część budowy. Nr konta: 92 1240 2656 1111 0010 7031 5571, Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” , tytuł przelewu: Budowa pomnika w Mielcu.

Sobotnie wydarzenie przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych trwało kilka godzin, pojawiło się tam wówczas kilkaset mieszkańców Mielca.

[ZT]64761[/ZT]


 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%