W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Episkopatu ds. społecznych wystosowała apel do wszystkich obywateli. Wskazuje, że głosowanie to nie tylko prawo, ale i obowiązek.
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. społecznych wydała specjalny komunikat w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, które odbędą się 18 maja.
Apeluje w nim do wszystkich b– niezależnie od wyznania – o udział w głosowaniu i odpowiedzialne podejście do wyboru głowy państwa.
– Udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne – podkreślili członkowie rady w stanowisku przekazanym przez Biuro Prasowe KEP.
W komunikacie zaznaczono, że głosowanie to forma udziału w życiu publicznym i wyraz troski o dobro wspólne. Rada wskazuje, że obywatele powinni kierować się zasadami, które czynią życie indywidualne i społeczne „godnym i szczęśliwym”.
W dokumencie przypomniano nauczanie Jana Pawła II, zawarte w encyklice Centesimus Annus, ogłoszonej 34 lata temu – 1 maja 1991 roku.
– Katolicy, a także inne osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym – napisano.
W stanowisku podkreślono, że Kościół dostrzega wartość demokracji jako systemu, który umożliwia obywatelom kontrolowanie władzy i uczestnictwo w życiu politycznym. Ostrzeżono jednak przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą wypaczenie demokracji przez grupy interesu.
– Demokracja nie może sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie – przypomniano za Janem Pawłem II.
Rada zwróciła też uwagę, że fundamentem demokratycznego państwa musi być uznanie godności każdego człowieka. W przeciwnym razie może dojść do deformacji ustroju i narodzin nowych form totalitaryzmu.
W komunikacie znalazło się również ostrzeżenie przed źle pojmowaną wolnością. Jak zaznaczono, oderwana od prawdy prowadzi do chaosu moralnego i może niszczyć dobro wspólne.
Zwrócono uwagę, że partie polityczne nie powinny stawiać się ponad wartościami, a życie publiczne powinno opierać się na obiektywnych kryteriach dobra i zła. Gdy tego zabraknie, demokracja traci sens, a człowiek – szacunek.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 18 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska większości głosów, druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
Volt09:16, 06.05.2025
Kościół powinien być apolityczny (jedna parafia w Mielcu nie jest). Tak uważam na codzień, ale nie tym razem, nie przy tych wyborach. Państwo powinno być świeckie, ale tylko państwo. Niestety pewne osoby się zapędziły i próbują świeckością przewracać życie rodzinne ludziom w domach. Dlatego uważam że tym razem kościół powinien walczyć.
Hhhh10:03, 06.05.2025
Powinnismy wybrać prezydenta który walczy o życie od poczęcia.
Wikary Makary.10:38, 06.05.2025
Wypowiedzieli się biskupi którzy żyją SKROMNIE UBOGO w pałacach gdzie są setki pokoi. Do tego mają armię sprzątaczek pokojówek sekretarzy którzy za nich WSZYSTKO robia. Biskupi PRZEMAWIAJA z "pokorą" do swych owieczek.... Wszak biskupi nie grzeszą na P... politykierstwo pokorę pedofilię pornofilie i pożądanie pieniędzy. CIENSZKO. Jest być biskupem...
I wszystko jasne11:00, 06.05.2025
Dlaczego więc nie zostałeś biskupem?
Pejs 16:21, 06.05.2025
Mielec włączyl komentarze.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 0
Ups ... pierwszy raz zgadzam się z Voltem ... świat się kończy 😮