Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który wprowadza m.in. jednostki motocyklowe w ratownictwie medycznym. Zmiany obejmują również nowe zasady wsparcia psychologicznego dla ratowników oraz dodatki za pracę w trudnych warunkach.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jednym z głównych punktów zmian jest wprowadzenie jednostek motocyklowych, które będą mogły dotrzeć tam, gdzie ambulans nie ma szansy dojechać.
Takie jednostki będą działać w miejscach z dużymi utrudnieniami w ruchu, np. podczas zgromadzeń publicznych. Ratownicy na motocyklach mają pracować w okresie od maja do września.
Projekt zakłada także obowiązek zapewnienia wsparcia psychologicznego dla członków zespołów ratownictwa medycznego. Będzie to realizacja obietnicy po tragicznej śmierci ratownika w Siedlcach.
Dodatkowo ratownicy będą przechodzić cykliczne szkolenia z zakresu samoobrony.
Nowe przepisy przewidują również dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta, które zostaną przyznane z mocą wsteczną od lipca 2023 roku. Projekt wprowadza także możliwość utworzenia nowych dyspozytorni medycznych w wybranych województwach.
Całe przedsięwzięcie będzie kosztować państwo około 570 milionów złotych w latach 2025-2026.
Dodatkowo projekt wprowadza zmiany w procedurach ratunkowych, m.in. umożliwia udzielanie pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia oraz rozszerza definicję pierwszej pomocy o możliwość podania leków dostępnych na miejscu.
Projekt ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
4 2
Niby lepiej dla chorych ale ciekawe ilu ratowników zginie na tych motocyklach. To wcale nie jest takie proste jak się wydaje.
3 0
Też mi rewolucja, jakby do tej pory nie było takich ratowników. A to nie wiedziałam że jako świadek zdarzenia nie mogę udzielać pierwszej pomocy myślałam, że to mój obowiązek. Wyprzedziłam przepisy 😮