Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało dwa projekty ustaw dotyczące tzw. neosędziów. Propozycje przygotowane przez ekspertów mają na celu przywrócenie standardów praworządności w Polsce.
W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się prezentacja dwóch alternatywnych projektów ustaw dotyczących uregulowania statusu sędziów powołanych po 2017 roku. Dokumenty zostały przygotowane przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, działającą przy resorcie, i przekazane na ręce ministra Adama Bodnara.
– Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury jest organem eksperckim, który jest niezależny od Ministerstwa Sprawiedliwości. Chciałbym, żeby to bardzo wyraźnie wybrzmiało – podkreślił minister Adam Bodnar, otwierając konferencję prasową, cytowany przez Prawo.pl.
Jak wyjaśnił szef resortu, komisja została powołana, aby dokonać kompleksowej oceny sytuacji w sądownictwie i zaproponować rozwiązania, które pomogą przywrócić jego niezależność i bezstronność.
Założenia obu projektów ustaw przedstawił prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.
– Absolutnym priorytetem dla nas było to, by przywrócenie normalności, przywrócenie standardów stało się faktem – zaznaczył prof. Markiewicz. – Cel tych ustaw jest ten sam, ale prędkości ich realizacji są inne – dodał.
Oba projekty zakładają, że uchwały Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) z lat 2018–2025, na podstawie których powołano nowych sędziów, zostały wydane z naruszeniem przepisów. Eksperci proponują dwie ścieżki postępowania.
Zaprezentowane propozycje skomentował także prof. Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
– Oba projekty stanowią krok w kierunku poprawienia standardów, które dotyczą niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Proponowane przepisy są realizacją obowiązku, który ciąży na Polsce w związku z prawem europejskim i Europejską Konwencją Praw Człowieka – stwierdził prof. Safjan.
Podobnego zdania był prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
– Wreszcie zabieramy się już na poważnie do przywrócenia silnego sądownictwa w Polsce. Silne sądownictwo to takie, które nie zajmuje się sobą samym, bo nie ma wątpliwości, że sędziowie mają konstytucyjną legitymację do orzekania – podkreślił.
Minister Adam Bodnar zapowiedział, że propozycje Komisji Kodyfikacyjnej trafią teraz do dalszych prac legislacyjnych.
– To są naprawdę gigantyczne akty prawne. Największym wyzwaniem jest nie tylko kwestia zdecydowania się na jedną czy drugą opcję, ale też przedyskutowania tego z partnerami koalicyjnymi. To odpowiedzialność, którą muszę wziąć na swoje barki, aby te projekty przeanalizować i zastanowić się, jakie rozwiązanie powinniśmy w tej sytuacji przyjąć – powiedział minister, cytowany przez Prawo.pl.
Nie wiadomo jeszcze, który z wariantów zostanie wdrożony, jednak rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższych miesiącach.
..16:10, 04.02.2025
W drugiej opcji jest mowa o tym Sądzie Najwyższym , którego wyroków uśmiechnięta koalicja antypolaków nie uznaje?
Do obecnych18:45, 04.02.2025
Hitler też myślał ,że Rzesza będzie wiecznie.
Bebe 05:09, 05.02.2025
Mam pytanie kto przyjmuje przysięgę od nowego sędziego? Odp. Prezydent, i on nie
wie kto składa przysięgę? Ludzie .Teraz drugie pytanie .Co z wyrokami wydanymi przez tych sędziów. Jeśli te wyroki bedą kwestowane to dopiero będzie tragedia. A politycy się nie martwią o zwykłych ludzi, tylko o siebie. I oto tu chodzi
mk09:03, 05.02.2025
specjalna komisja złożona ze mnie...
anarchista14:57, 05.02.2025
Państwo Polskie nie istnieje, wprowdziliście anarchie w momencie kwestionowana legalnosci, zwiazku z tym tez nie bede płacił na polityków ani uznawał wyroków sądów. dowidzenia.
2 3
jak mały z Żoliborza a teraz Listy gończe za tymi złodziejami