Minister Edukacji i Nauki podpisała rozporządzenie zmieniające przepisy dotyczące organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 września 2025 roku, wprowadzają szereg istotnych zmian.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na naukę religii oraz etyki w szkołach publicznych zostanie zrównany. Oba przedmioty będą realizowane w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Celem tej zmiany jest uproszczenie i ujednolicenie organizacji zajęć, co ma pomóc w lepszym dostosowaniu planów lekcji do potrzeb uczniów oraz nauczycieli.
Zasady organizowania lekcji religii i etyki
W ramach nowych regulacji wprowadzono również zasady dotyczące rozmieszczenia zajęć z religii i etyki w planie lekcji. Zajęcia te będą odbywać się bezpośrednio przed lub po obowiązkowych lekcjach edukacyjnych. Przewidziano jednak wyjątek od tej zasady dla oddziałów szkół podstawowych, w których wszyscy uczniowie uczęszczają na religię lub etykę. W takich przypadkach możliwe będzie odstąpienie od obowiązkowego układu zajęć.
Nowe przepisy uwzględniają także przypadki, w których nauka religii odbywa się poza szkołą – w grupach międzyszkolnych lub w pozaszkolnych punktach katechetycznych. W takich sytuacjach obowiązywać będą zasady organizacji zajęć podobne do tych stosowanych w samych szkołach. Ma to na celu zapewnienie spójności i jednolitości w organizowaniu nauki religii, niezależnie od miejsca jej realizacji.
W przypadku uczniów klas I–III szkoły podstawowej, którzy uczęszczają na religię lub etykę, wprowadzono ograniczenia dotyczące tworzenia grup międzyklasowych. Zajęcia religii i etyki w tej grupie wiekowej będą łączone w grupy międzyklasowe wyłącznie wtedy, gdy na zajęciach uczęszczać będzie mniej niż siedmioro uczniów w danej klasie.
Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2025 roku, co daje czas szkołom na dostosowanie organizacji zajęć do nowych przepisów.
Arnii12:21, 19.01.2025
Lepszym rozwiązaniem było by przniesienie Religi do sal przy kościelnych i nie opłacanie pasożytów z kieszeni podatnika ale rozwiązania które mają wejść nie są zle
Religijne lekcje17:59, 19.01.2025
Jestem uczniem. Chodzę na religię. Nudy. Ksiądz albo puszcza filmy religijne albo praca w grupach. Albo czytanie katechizmu. Nie ma dyskusji. Nie ma zadawania pytań. Dyktowanie notatki albo przepisywanie jej z @. Często gęsto ksiądz rzuca hasło. Róbcie co chcecie byleby była cisza. Ksiądz sobie coś tam s laptopie wklepuje a cała klasa na telefonach siedzi. Strata czasu dla mnie
Volt07:42, 20.01.2025
To powinno wyglądać inaczej. Dwie lekcje ale księży w szkole trzymać krócej. Ja nie wiem czy wpis powyżej jest prawdziwy ale wiem że lekcja religii nie ma podstawy programowej na temat której dyrektorzy szkół posiadają wiedzę. To jest złe, powinna być kontrola ale lekcje religii powinny zostać dwie.
belfer09:48, 20.01.2025
Nie wiem, w której szkole jesteś dyrektorem ale raczej kiepskim skoro nie znasz podstawy programowej z religii, no chyba , że nie jesteś dyrektorem, a w tvn mówili, że nie ma, no to jedziesz z face newsem. Żałosne. I potwierdza moją teorię, że ci wielce wykształcenie wyborcy KO to ściema skoro w necie prostej sprawy nie potrafią zweryfikować.
Volt09:55, 20.01.2025
Bardzo ciekawe, chętnie zobaczę powtórkę. Kiedy to na TVN mówili że nie ma? Fajnie jakby media to potwierdziły. Swoją drogą chciałbym ten papier w każdej szkole zobaczyć. Ciekawe w ilu jest a w ilu nie ma.
Belfer10:09, 20.01.2025
W każdej szkole opracowuje się tzw. wymagania edukacyjne z danego przedmiotu - ogarniasz Volt? Ok idziemy dalej ... te wymagania opracowuje się na podstawie PODSTAWY PROGRAMOWEJ DANEGO PRZEDMIOTU - ogarniasz jeszcze? Wniosek: SKORO SĄ WYMAGANIA EDUKACYJE Z RELIGII MUSI BYĆ PODSTAWA PROGRAMOWA!!! No i co geniuszu dezinformacji?
hmm09:35, 20.01.2025
tak jest tusk , jednna religia a 10 h lekcji o seksie i powinniscie nakazac zeby w ławce siedział chłopiec i dzieczynka , wtedy to dzieci przybędzie a nie zadne 800 plus . brawo tusk
Ehhhhh10:01, 20.01.2025
Bo nauka o wierze, dobru i miłości szkodzi. Ciekawe komu? Świat schodzi na psy, nie ujmując niczego pieskom. A swoją drogą jak odchodzą z tego świata to wszyscy pogrzeb w kościele. Po co? Boicie się, że jednak Bóg istnieje?
Kns21:47, 20.01.2025
Ciekawe jakby zaproponowali , że jedna lekcja religii mniej , ale kasa 2 razy większa … chyba by cichutko było 😉
dajcie08:57, 21.01.2025
dajcie dzieciom spokój program jest przeładowany, odchudzic to wszystko o połowe w zamian za to ewentualnie wprowadzic jakies kolka zainteresowan dla chetnych
MM09:37, 20.01.2025
4 2
Religia nie jest obowiązkowa, nie pasi - wypisz się i nie wylewaj żalów na forach.