Zamknij

Ruszają szczepienia populacyjne przeciw COVID-19, w pierwszej kolejności seniorów

10:05, 25.01.2021 PAP Aktualizacja: 10:06, 25.01.2021
Skomentuj PAP PAP

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia osób, które skończyły lat 80, zaś od 22 stycznia rejestrować mogą się również osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia zgodnie z harmonogramem zaczynają się w poniedziałek, 25 stycznia. Szef KPRM Michał Dworczyk informował w niedzielę, że będą realizowane w ponad 5 tys. punktów w całym kraju.

Cześć podmiotów zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zapowiedziało jednak, że będzie szczepić seniorów od wtorku. PZ wyjaśnia, że nie jest znana dokładna pora poniedziałkowej dostawy. "Tylko nieliczne podmioty, zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim, zdecydowały się na uwzględnienie poniedziałku w grafikach szczepień i to w godzinach popołudniowych" - podał wiceprezes zarządu PZ Wojciech Pacholicki.

Wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia jest w Polsce blisko 4,6 mln osób, w tym osób powyżej lat 80. jest ponad 1,75 mln, a osób w wieku 70-79 lat - ponad 2,8 mln osób.

Ile osób starszych finalnie zgłosi chęć szczepienia, trudno aktualnie wyrokować. Cały czas prowadzone są działania edukacyjne i promocyjne zachęcające do szczepień. Ograniczeniem, jak podkreśla rząd, nie są możliwości zaszczepienia, ale ograniczona liczba dawek.

Plany zakładają, że do końca I kwartału tego roku szczepionkę przeciwko Covid-19 w Polsce przyjmie 3 mln 100 tys. osób. Szef KPRM Michał Dworczyk wielokrotnie mówił w ostatnich dniach, że system jest przygotowany na znacznie większą skalę szczepień. Podkreślał też, że to z uwagi na ograniczone wielkości dostaw, nie będzie możliwości zaszczepienia w tym czasie większej liczby osób.

"System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, brakuje nam wyłącznie szczepionek" - podał w niedzielę. Szef KPRM poinformował ponadto w niedziele, że w tej chwili nie ma już wolnych terminów szczepień.

Wskazywał, że mimo tego, że nie ma dzisiaj terminów, do zarejestrowania się w konkretnych miejscach na szczepienie - każdy senior może zostawić swoje dane kontaktowe "i jak się tylko w Polsce pojawią szczepionki, otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin".

Zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże. 22 stycznia, w ciągu pierwszych trzech godzin zapisało się 150 tys. osób w wieku od 70 do 79 lat. Na infolinii odnotowywano nawet 300 tys. połączeń na minutę, co wywołało trudności w jej działaniu.

Seniorzy, którzy nie są mobilni i mogą mieć trudności z dotarciem do punktu szczepień, mogą zgłaszać potrzebę transportu. Wsparcie w tym zakresie organizują samorządy. Informacje dostępne są m.in. na stronach urzędów wojewódzkich.

Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny. Na rejestrację czeka m.in. szczepionka firmy AstraZeneca.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. r., z wykorzystaniem preparatu od Pfizera i BioNTech. W poniedziałek do szpitali węzłowych trafią szczepionki Moderny.

Dotychczas prowadzony był etap "0" szczepień, w którym szczepionkę mogły przyjąć m.in. służby medyczne, pensjonariusze domów pomocy społecznej czy pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

Etap pierwszy podzielony został na trzy grupy: 1a - seniorzy powyżej 60. roku życia (rejestrować mogą się na razie osoby 70 plus); 1b - przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi oraz 1c - m.in. funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze oraz nauczyciele.

Ze szczepień w etapie pierwszym będą mogli także skorzystać pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Poszerzono również grupę nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień - do grupy tej dopisano pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Jest kilka możliwości rejestracji na szczepienie. Zainteresowani mogą zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556, skorzystać z e-rejestracji lub zapisać się bezpośrednio w punkcie szczepień. Ważne, by chcąc skorzystać z ostatniej opcji, nie iść do punktu szczepień; wystarczy tam zatelefonować.

Dane z niedzieli pokazują, że liczba wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 701 tys. (PAP)

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ robs/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

elllaellla

2 0

A co w Mielcu? To hej Mielec czy hej Polska? 16:32, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

inneinne

3 0

Ruszają , jak mucha w smole. 19:29, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenekZenek

2 3

Chyba szczepienia depopulacyjne. 22:05, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaa logikaaaa logika

3 1

W poniedziałek (25.02.2021) prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”, w którym krytycznie odniósł się do akcji otwierania biznesów pomimo rządowego zakazu, wydanego w ramach tzw. walki z koronawirusem.

– Nie mogę tego zaaprobować, ale rozumiem rozpacz ludzi. Rozejrzyjmy się jednak wokoło. Mamy godzinę policyjną we Francji, Włoszech, niektórych częściach Kanady. Tam też ludzie są zdesperowani. Problem jest globalny – powiedział.
Prezydent zaapelował o „wytrzymałość i rozsądek”. – Przecież nie chcemy nikomu celowo zaszkodzić, ani zrobić krzywdy. Zamknięcie pewnych branż: fitness, basenów, czy hoteli to bardzo trudne decyzje, ale podejmowane na podstawie szczegółowych badań – stwierdził.

Mój komentarz: O jakich badaniach mówi prezydent Duda? Nie wiadomo. Zamykanie siłowni tłumaczono niskimi sufitami. Taką wersję przedstawił poseł i pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że zamknięcie kin, teatrów czy galerii handlowych wynika z tego, że dojeżdża się do nich transportem publicznym. – Gdyby do siłowni, kin, czy teatrów można było dostać się z pominięciem transportu publicznego, to decyzja byłaby pewnie inna. Należy ograniczać liczbę kontaktów – podkreślił Müller na antenie Polsat News.

Logika działań podejmowanych przez rząd wygląda tak: zamykamy kina i siłownie, bo można zarazić się koronawirusem w transporcie publicznym. Ale transportu publicznego nie zamykamy. Do tego wmawiamy Polakom, że w siłowniach są niskie sufity, więc ludzie się zarażają. Następnie zamykamy stoki narciarskie, które w ogóle nie mają sufitów. A prezydent Duda oświadcza, że te nonsensy to wynik „szczegółowych badań”.

Prezydent Duda stwierdził, że rozumie rozpacz ludzi, którzy otwierają biznesy pomimo zakazu. Doprawdy? Gdyby faktycznie rozumiał ich rozpacz, to nie śmiałby nawet słowem pisnąć przeciwko nim. Bardzo łatwo jest wymądrzać się siedząc w Pałacu Prezydenckim z gwarantowaną pensją oraz zapewnionym wiktem i opierunkiem. Gdyby premier Morawiecki zabrał prezydentowi Dudzie uposażenie, uniemożliwił mu ubieganie się o odszkodowanie, a następnie wyłączył go z pomocy publicznej, to prezydent Duda inaczej by śpiewał. Ale syty głodnego nie zrozumie. Jak nie mają na chleb, niech jedzą bułki, prawda?

I jeszcze jedno: rządowy zakaz jest BEZPRAWIEM. Czyżby prezydent Duda jeszcze tego nie zauważył? Coś mało bystry ten nasz prezydent. 22:33, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IwonaIwona

2 0

Ale komuch na tym zdjeciu
Taki co robi zakupy nie w swoich godzinach od 10 do 12 *%#)!& w stolek
I pije ciepła herbatę a po 12 do wieczora
Na zakupy 19:02, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CymbałCymbał

0 0

Idę się wyszczepić ... 21:59, 21.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RencistaRencista

0 0

Ponad 200000 to jeszcze wam mało ? 22:04, 21.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%