Zamknij
REKLAMA

Praca apteki w trakcie epidemii koronawirusa

16:45, 08.04.2020 | Materiał partnera

W związku z rozwojem pandemii COVID-19, Naczelna Izba Aptekarska wydała rekomendacje na temat tego jak powinna funkcjonować apteka ogólnodostępna. Istnieje konieczność ograniczenia bezpośredniej styczności personelu aptek z pacjentami, tak aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem. Jeżeli farmaceuta zarazi się SARS-CoV-2, to apteka zostanie zamknięta, a personel będzie musiał być poddany kwarantannie. Kto wtedy wyda i wykona nam najpotrzebniejsze leki?

Wydawanie wszystkich produktów odbywa się w wyznaczonych strefach buforowych lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej. Odległość pacjenta od farmaceuty powinna wynosić przynajmniej metr. Dla ułatwienia, w aptekach zostały wyznaczone specjalne linie, które nie mogą być przekraczane. Po każdym pacjencie dokonywana jest dezynfekcja stanowiska obsługi. Pacjenci oczekujący w kolejce, powinni zachować bezpieczną odległość.

Niektóre apteki wpuszczają do środka tylko po jednej osobie, a duża część placówek zamontowała także specjalne szyby ochronne.
W aptekach, kilka razy dziennie dezynfekowane są powierzchnie eksponowane (klamki, klawiatury, szyby), a farmaceuci mają zalecone jak najczęstsze mycie rąk i wietrzenie izby ekspedycyjnej.

Personel aptek wyposażony został w środki ochrony osobistej, np. maseczki, rękawice, przyłbice. Dla pacjentów, na bieżąco rozlewane są także preparaty do dezynfekcji.

Ograniczana zaczyna być możliwość płatności gotówką, a w godzinach od 10.00 do 12.00, pierwszeństwo mają osoby powyżej 65. roku życia. W sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, także młodsi pacjenci powinni być obsłużeni.

Praca w aptece w tym trudnym czasie, została przedstawiona w poniższym filmie:

W okresie pandemii, wizyty w aptekach powinny być ograniczone do minimum. W poszukiwaniu leków pomocny może być portal GdziePoLek, który umożliwia sprawdzenie dostępności i rezerwacje najpotrzebniejszych produktów.

Marta Janocha
mgr farmacji
redaktor GdziePoLek.pl

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA