Zamknij

Znamy frekwencję w II turze wyborów - do godz. 17:00. Sprawdź

18:53, 21.04.2024 PAP Aktualizacja: 19:02, 21.04.2024
PAP PAP

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17, wyniosła 33,17 proc.. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w lubelskim - 37,50 proc., świętokrzyskim - 35,85 proc. i mazowieckim - 35,32 proc.

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 17, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 272 osoby. Podkreślił, że PKW otrzymała dane ze wszystkich komisji obwodowych.

Jak wygląda frekwencja w Mielcu?

Frekwencja w II turze wyborów na prezydenta Mielca - do godziny 17:00 - wyniosła 27,14%. Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania: 12 302. Liczba uprawnionych do głosowania w stałych obwodach głosowania: 45 326.

W porównaniu do frekwencji do godz. 17 sprzed dwóch tygodni - w I turze wyborów - jest niższa, wówczas było to bowiem 37,83%.

Frekwencja w Powiecie Mieleckim

Frekwencja w II turze wyborów na wójta Gminy Mielec - do godziny 17 wyniosła 34,56%.

Frekwencja w II turze wyborów na wójta Gminy Czermin wyniosła 38,81%.

Frekwencja w II turze wyborów na burmistrza Przecławia wyniosła 46,65%.

Frekwencja w II turze wyborów na burmistrza Radomyśla Wielkiego wyniosła 36,73%.

Frekwencja w całym Powiecie Mieleckim do godz. 17:00 wyniosła 32,43%.

Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania: 26 683. Liczba uprawnionych do głosowania w stałych obwodach głosowania: 82 285.

Jak wyglada sytuacja w kraju?

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 17, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 272 osoby. Podkreślił, że PKW otrzymała dane ze wszystkich komisji obwodowych.

Podał, że wydano karty do głosowania 3 mln 986 tys. 285 osobom uprawnionym, co stanowi 33,17 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w wyborach.

Przewodniczący PKW przekazał, że najwyższą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: lubelskim - 37,50 proc., świętokrzyskim - 35,85 proc. i mazowieckim - 35,32 proc.

Natomiast najniższa frekwencja była w województwach: dolnośląskim - 29,51 proc., śląskim 31,13 proc. i opolskim 31,59 proc.

O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.(PAP)


21 kwietnia niektóre miasta i gminy czeka druga tura wyborów. Mieszkańcy Mielca wybierać będą prezydenta, w Przecławiu i Radomyślu Wielkim wyborcza dogrywka wyłoni burmistrzów, a w gminach Czermin i wiejskiej Mielec wójtów.  

Kto może brać udział w głosowaniu w wyborach samorządowych? Sprawdźcie, co będzie potrzebne, żeby wziąć udział w głosowaniu i o czym warto i trzeba pamiętać.

Czy mogę głosować?

Tak, jeśli:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończysz 18 lat,
  • jesteś wpisany do rejestru wyborców w swoim mieście czy gminie,
  • nie jesteś pozbawiony praw wyborczych orzeczeniem sądu,
  • nie jesteś ubezwłasnowolniony.
Czy mogę głosować w miejscu pobytu czasowego?

Wybory samorządowe są wyborami lokalnymi, w związku z tym nie możesz głosować poza miejscem, w którym jesteś ujęty w rejestrze wyborców. 

Znajdź lokal wyborczy

Żeby głosować w wyborach samorządowych, musimy udać się do lokalu wyborczego właściwego dla twojego miejsca pobytu, w godzinach jego otwarcia. 

Nie wiesz, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy? 

Skorzystaj z wyszukiwarki obwodów głosowania na stronie wybory.gov.pl - KLIKNIJ I SPRAWDŹ

Głosowanie tylko z dokumentem tożsamości

By otrzymać kartę do głosowania, należy udać się do komisji wyborczej z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie twojej tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport, e-dowód w aplikacji mObywatel.

Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej

Jeżeli w dniu wyborów będziesz przebywać w szpitalu lub domu pomocy społecznej będziesz mógł w nim zagłosować. Dyrektor danej jednostki powiadomi Cię, że zostałeś wpisany do spisu wyborców sporządzonego dla obwodu głosowania utworzonego w takim miejscu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%