Marciniak poinformował, że głosowanie odbywa się w 11 tys. 99 stałych obwodach głosowania i 789 odrębnych. Liczba mieszkańców w tych gminach i miastach wynosi blisko 15 mln obywateli, a liczba wyborców - przeszło 12 mln. W przeprowadzeniu wyborów uczestniczy ponad 100 tys. członków obwodowych komisji wyborczych i 7 tys. 166 członków okręgowych komisji wyborczych.
Jak przykład naruszenia ciszy wyborczej podał m.in. woj. dolnośląskie, gdzie w sobotę jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych, na których znajdował się jego wizerunek naklejał logo innej partii, z którą zgłaszający się nie utożsamia.
O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.(PAP)
autorki: Paulina Kurek, Karolina Kropiwiec/
Kto może brać udział w głosowaniu w wyborach samorządowych? Sprawdźcie, co będzie potrzebne, żeby wziąć udział w głosowaniu i o czym warto i trzeba pamiętać.
Czy mogę głosować?
Tak, jeśli:
Wybory samorządowe są wyborami lokalnymi, w związku z tym nie możesz głosować poza miejscem, w którym jesteś ujęty w rejestrze wyborców.
Żeby głosować w wyborach samorządowych, musimy udać się do lokalu wyborczego właściwego dla twojego miejsca pobytu, w godzinach jego otwarcia.
Skorzystaj z wyszukiwarki obwodów głosowania na stronie wybory.gov.pl - KLIKNIJ I SPRAWDŹ
By otrzymać kartę do głosowania, należy udać się do komisji wyborczej z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie twojej tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport, e-dowód w aplikacji mObywatel.
Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej
Jeżeli w dniu wyborów będziesz przebywać w szpitalu lub domu pomocy społecznej będziesz mógł w nim zagłosować. Dyrektor danej jednostki powiadomi Cię, że zostałeś wpisany do spisu wyborców sporządzonego dla obwodu głosowania utworzonego w takim miejscu.