Zamknij
REKLAMA

Mielczanin okrzyknięty Wybitnym Polakiem! Kim jest?

16:32, 16.11.2021 | .
Janusz Młynek podczas przemówienia w Jasionce. Fot. za terazpolska.pl
REKLAMA

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego nagrodziła osoby mające szczególny wkład w rozwój regionu i promocję kraju za granicą. Wśród wyróżnionych podczas listopadowego Kongresu 590 w podrzeszowskim centrum G2A Arena jest mielczanin Janusz Młynek.

Od ponad 30 lat Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. Poprzez kolejne projekty „Promotor Polski” i „Wybitny Polak” nagradza osoby, które swoją działalnością promują Polskę.

Podczas listopadowego Kongresu 590, który odbył się w Jasionce, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wręczyła uroczyście statuetkę „Wybitny Polak”. 

- Konkurs ma na celu zaprezentowanie osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek tych rodaków, którzy bardzo często znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas Polaków mieszkających w kraju – wyjaśnia Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Tytułem „Wybitnego Polaka” został nagrodzony Janusz Młynek, jeden z najwybitniejszych trenerów szermierki w Stanach Zjednoczonych, który przez wiele lat był trenerem młodzieży polskiego pochodzenia, a także uczył fechtunku przyszłych oficerów armii amerykańskiej w West Point. 

- Choć otrzymuję nagrodę za moje sukcesy w Stanach Zjednoczonych, to jednak chciałbym podkreślić, że pochodzę stąd, z Mielca, z rzeszowskiego. Na początku mojej kariery sportowej największym sukcesem było to, że zostałem powołany jako reprezentant województwa rzeszowskiego na pierwszą ogólnopolską spartakiadę młodzieży, która odbyła się 50 lat temu we Wrocławiu. To było dla mnie takie osiągnięcie, jakbym pojechał na mistrzostwa świata - mówił laureat.


Janusz Młynek podczas przemówienia w Jasionce. Fot. za terazpolska.pl

- Kiedy znalazłem się w Ameryce, wraz z żona Jolantą założyłem szkołę szermierki, w której 95 proc. dzieci miało polskie pochodzenie. Kiedy krzyczałem na zawodach do moich podopiecznych „Husaria polska”, to wiadomo było, że trzeba iść do ataku. Przeciwnicy nie wiedzieli o co chodzi i kolejny złoty medal mieliśmy w kieszeni. Dzisiaj po 50 latach koło się zamyka: odbieram na ziemi rzeszowskiej tak cenne wyróżnienie za działalność w Stanach Zjednoczonych. Chciałem przy tej okazji wszystkim kolegom z Krosna, Przemyśla, Jarosławia, Rzeszowa i Mielca, z którymi startowałem 50 lat temu podziękować za tamtego ducha rywalizacji, który ukształtował mnie na całe życie - powiedział wzruszony Janusz Młynek.

Janusz Młynek urodził się w 1951 roku. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Mielcu, maturę zdał w 1970 roku. W latach szkolnych rozpoczął treningi szermiercze w KS Gryf Mielec pod kierunkiem Emilii Drabik. Był zatrudniony w WSK Mielec i w KS Gryf jako trener szermierki, jako zawodnik był natomiast czołowym szablistą okręgu rzeszowskiego. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał w 1993 roku. Niedawno jednak wrócił do Polski. 

Wśród wielu zawodników i zawodniczek wychowanych przez Janusza Młynka w USA jest Dagmara Woźniak - amerykańska szablistka polskiego pochodzenia, medalistka mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich. Młynek wychował także inną zawodniczkę polskiego pochodzenia, która z powodzeniem startowała dla USA - Monikę Aksamit. To także medalistka olimpijska. 

W 2020 roku Kapituła Konkursu "Wybitny Polak w USA" przyznała Młynkowie tytuł "Wybitnego Polaka w USA" w kategorii „największa osobowość”.

Obok Janusza Młynka wyróżnienia przyznane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego odebrali w Jasionce: były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara oraz złoty medalista paraolimpijski Rafał Wilk. Zostali uhonorowani tytułem „Promotor Polski”.

[ZT]63539[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%