Zamknij
REKLAMA

Wojewoda o strategii walki z ASF

09:49, 12.09.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Strategia walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń w województwie podkarpackim to temat dzisiejszej konferencji prasowej wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

W spotkaniu z mediami uczestniczył również podkarpacki wojewódzki Lekarz weterynarii Janusz Ciołek. Konferencję poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jak podkreśliła wojewoda, sytuacja jest opanowana, ale nieustannie są podejmowane działania związane z ograniczaniem populacji dzików (regularny odstrzał sanitarny) i rozprzestrzenianiem się ASF.  – Takimi działaniami są np. wygrodzenie dróg głównych traktów komunikacyjnych w naszym województwie. Stosujemy także różnego rodzaju rozwiązania ograniczające przemieszczanie się dzików – min.  bariery zapachowe, jak również prowadzimy intensywne działania zmierzające do poszukiwania padłych dzików – robimy to przy wsparciu zarówno ochotniczych straży pożarnych i żołnierzy, zwłaszcza Wojsk Obrony Terytorialnej. Współdziałamy z w zakresie edukowania przede wszystkim rolników po to, by przestrzegali zasad bioasekuracji, aby nie nastąpiło zawleczenie wirusa z lasu do gospodarstw domowych – powiedziała wojewoda.

Aktualną sytuację w regionie przedstawił podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek. – W bieżącym roku stwierdziliśmy 188 przypadków wirusa ASF. Te przypadki rozlokowane są w powiatach lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, leżajskim, niżańskim i tarnobrzeskim. Jeżeli chodzi o występowanie ognisk – na ten moment jest ich w sumie 11 i dotyczą powiatów lubaczowskiego, przeworskiego i jarosławskiego – przekazał podczas konferencji.  

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMAKurtki i płaszcze damskie - porównaj ceny
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA