Między innymi, nasza szkoła jako jedyna w powiecie, od 10 lat oferuje kształcenie w klasach wojskowych (oddziały przygotowania wojskowego OPW - projekt Ministerstwa Obrony Narodowej).
W ramach nauki, uczniowie realizują teoretyczne i praktyczne zajęcia wojskowe, organizowane są dla nich ćwiczenia ze strzelectwa, musztry i samoobrony oraz na siłowni. W ramach dotacji MON, otrzymują darmowe umundurowanie i wyposażenie osobiste. Podczas nauki, biorą udział w wielu imprezach o charakterze patriotycznym, a także w zawodach wojskowych i strzeleckich.
Absolwenci klas wojskowych mają ułatwiony start na uczelnie wojskowe, przy rekrutacji do służby wojskowej, a także przy zatrudnieniu w strukturach wojskowych.
W roku szkolnym 2025/26 w popularnym „Elektryku” planuje się uruchomienie nowych kierunków kształcenia, które są odpowiedzią na potrzeby szybko zmieniającego się rynku pracy.
Jedną z nowości w ZS jest klasa patronacka firmy Kronospan w zawodzie Technik automatyk, który należy do zawodów przyszłości. Automatycy mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej firmie regionu, która stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Technik automatyk montuje, uruchamia i obsługuje zautomatyzowane urządzenia oraz instalacje, przeprowadza przeglądy techniczne, diagnozuje usterki i awarie, dba o konserwację maszyn, a w razie potrzeby dokonuje napraw i remontów. W ramach nauki tego zawodu, uczniowie zdobywają aktualną wiedzę z zakresu robotyki, uczą się jak projektować układy automatyki, integrować systemy sterowania i programować sterowniki oraz panele przemysłowe.
Druga nowość oferowana absolwentom klas ósmych w nowym roku szkolnym, to zawód Technik spawalnictwa. Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie w zakładach przemysłowych przy produkcji urządzeń technicznych, zakładach i warsztatach usługowo-naprawczych jako specjaliści z zakresu spajania metali, dobierania metod spawania do potrzeb i wymagań technologicznych, w firmach związanych z budownictwem przemysłowym, firmach technicznych jako kontrolerzy jakości, konserwatorzy, pracownicy utrzymania ruchu i technolodzy.
Patronat i opiekę merytoryczną nad tym zawodem będą sprawować dwie firmy: Retech i Spiroflex. Przygotowanie zawodowe praktyczne będzie odbywać się w CKPiDN oraz w Branżowym Centrum Umiejętności, które zapewnia najnowszy sprzęt w postaci zrobotyzowanego centrum spawalniczego.
Poza nowymi zawodami Zespół Szkół oferuje kształcenie w technikum na profilach: Technik elektryk, Technik elektronik (oddziały przygotowania wojskowego OPW), Technik teleinformatyk, Technik mechatronik, Technik stylista, Technik usług fryzjerskich, Technik hotelarstwa. W liceum ogólnokształcącym planowany jest profil ogólny - Oddział przygotowania wojskowego OPW.
Branżowa Szkoła I stopnia proponuje kształcenie w zawodach: Fryzjer, Elektromechanik pojazdów samochodowych i Elektryk.
W chwili obecnej szkoła przechodzi gruntowny remont i modernizację bazy dydaktycznej. Dzięki temu, od września 2025 r. do dyspozycji uczniów zostaną oddane nowe sale i pracownie zawodowe, wyposażone w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, niezbędne do przeprowadzenia zajęć w oferowanych kierunkach nauczania. Bogata oferta edukacyjna Zespołu Szkół, dobrze wyposażona baza, możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień i realizowania się w wielu kierunkach, są na pewno dobrą propozycją dla tegorocznych absolwentów klas ósmych. Stawiamy na młodzież i jej rozwój!