Zamknij

Drobne skaleczenie - jak opatrzyć?

artykuł sponsorowany + 11:18, 27.08.2021 Aktualizacja: 11:18, 27.08.2021

Skóra człowieka codziennie narażona jest na drobne skaleczenia. Zapewne większość osób doświadczyło zacięcia się przy goleniu albo skaleczenia się nożem podczas gotowania. Drobne rany wywołują dyskomfort lub nawet ograniczają wykonywanie pewnych czynności. Nie zawsze jednak trzeba konsultować powstały uraz z lekarzem, ponieważ można sobie z nimi poradzić w domu. Koniecznie przeczytaj, jak samodzielnie opatrzyć drobne skaleczenia.

Kiedy dochodzi do skaleczenia?

Skóra jest największym narządem ludzkiego organizmu, który pełni wiele ważnych funkcji. Odpowiednia pielęgnacja i unikanie ryzyka powstawania ran na skórze zapobiega rozwojowi poważniejszych dolegliwości. Nie jest to możliwe w stu procentach, ponieważ do skaleczenia może dojść w każdej sytuacji. Polega ono na przerwaniu ciągłości skóry lub błony śluzowej przez uszkodzenia mechaniczne, termiczne czy chemiczne. Kiedy dojdzie do skaleczenia należy natychmiast przepłukać ranę zimną wodą, następnie ją odkazić i zabezpieczyć opatrunkiem. Niezbędne preparaty do dezynfekcji i opatrywania ran znajdziesz w sklepie https://eplaster.pl/.

Jak opatrzeć drobne skaleczenie?

Skaleczenie to najczęstszy uraz, występujący u człowieka. Powstawaniu ran sprzyja wiosna i lato, gdy coraz bardziej odsłaniamy ciało. Osoby aktywne fizycznie i dzieci są najbardziej narażone na przerwanie ciągłości skóry, ukąszenia owadów czy rany wywołane kontaktem ze zwierzętami. W przypadku pojawienia się skaleczenia należy podjąć odpowiednie kroki, aby zatamować krwawienie i nie dopuścić do rozwoju zakażenia i stanów zapalnych.

Przemyj ranę!

Oczyszczanie drobnego skaleczenia powinno być pierwszą czynnością przed dalszym odkażaniem rany. Uszkodzone miejsce przemyj zimną wodą i usuń zanieczyszczenia, które mogły się na nim pojawić. W tym celu możesz użyć czystego gazika, jeżeli piasek lub inna substancja nie wypłukuje się pod wodą. Zaleca się również korzystać z mydła, gdy skaleczenia są niewielkie i nie krwawią. Składniki zawarte w mydle dokładnie oczyszczą ranę z bakterii i drobnoustrojów.  W przypadku silniejszego wycieku krwi uciskaj ranę przez jałowy gazik około dwóch minut. 

Dezynfekcja przerwanej tkanki

Kiedy rana jest dokładnie umyta i oczyszczona ze wszystkich ciał obcych należy przejść do zdezynfekowania skaleczenia. Pamiętaj jednak, że wbite głęboko w skórę kawałki drewna, metalu czy szkła powinien opatrzeć lekarz. Samodzielne wyjmowanie przedmiotów z ciała wiąże się z powstaniem krwotoku i uszkodzenia powłok skórnych. Niegroźne urazy, takie jak otarcia, zadrapania czy skaleczenia powinno się odkazić środkiem wykazującym właściwości antyseptyczne. Preparaty te umożliwiają przyspieszenie gojenia się ran oraz zapobiegają rozwojowi infekcji. W domowej apteczce powinien się znaleźć płyn do dezynfekcji skóry, lecz w awaryjnych sytuacjach woda z mydłem może ocalić ranę przed zakażeniem. Nigdy nie używaj spirytusu lub perfum do oczyszczania skaleczeń, ponieważ alkohol w nich zawarty przyczynia się do uszkodzenia tkanek oraz może wywołać reakcję alergiczną.

Opatrywanie skaleczenia

Niekiedy umycie i zdezynfekowanie drobnego skaleczenia wystarczy, aby prawidłowo się zagoiło. W przypadku krwawiącego urazu lepiej zabezpieczyć ranę przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrze oczyszczone skaleczenie możesz posmarować maścią antybakteryjną, aby ułatwić gojenie się tkanek i odpowiednio nawilżyć ranę. Następnie trzeba opatrzyć uraz plastrem z opatrunkiem. Na rynku dostępne są także specjalne plastry hydrokoloidowe, które mogą pozostać na skórze nawet tydzień. Warto wypróbować również opatrunki w sprayu lub żelu, które po wyschnięciu tworzą cienką warstwę ochronną. Mocno krwawiące skaleczenia wymagają zabezpieczenia w postaci jałowego gazika, który wchłonie więcej płynu niż klasyczny plaster. Mocuje się go do skóry za pomocą specjalnej taśmy papierowej, przylepca czy opaski elastycznej. Nie wolno stosować waty w miejscu urazu, ponieważ jej luźne włókna przyklejają się do rany i utrudniają gojenie. 

Drobne skaleczenie a poważny uraz

Nie zawsze przecięcie się nożem czy zadrapanie przez kota kończą się niewielką raną. Koniecznie trzeba udać się do szpitala, gdy skaleczenie nie przestaje krwawić po dłuższym czasie albo wygląd rany jest niepokojący, pojawił się wysięk lub stan zapalny. Niekiedy skaleczenie może prowadzić do poważniejszych stanów chorobowych, które wymagają podania antybiotyku lub zastrzyku przeciwtężcowego.

 

Pierwsza pomoc w przypadku drobnego skaleczenia nie jest skomplikowana a może uchronić przed wystąpieniem infekcji. Dokładne umycie i odkażenie rany wpływa na prawidłowy stan skóry.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%