Zamknij

Jak łatwiej zarządzać BDO - bazą danych o odpadach?

15:07, 27.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:08, 27.01.2021

Obowiązek prowadzenia gospodarki odpadami nie musi być czasochłonny. Sprawdź, jak można zredukować czas potrzebny na zarządzanie BDO!

Niewłaściwie utylizowane odpady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Aby zapobiegać takim sytuacjom, wprowadzono system BDO, który ma na celu uszczelnienie obszaru gospodarowania odpadami, a także podniesienie poziomu recyklingu. System w założeniu ma zadbać o środowisko naturalne, lecz nałożył on dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców – producentów odpadów. Jednak ochrona natury wcale nie musi być czasochłonna. Dzięki odpowiednim systemom informatycznym oferującym integrację z BDO spełnienie ciążących na firmie obowiązków staje się łatwiejsze.

Czym jest BDO?

BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami jest rodzajem zintegrowanego systemu informatycznego, który powstał na bazie Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797). Baza danych o odpadach, ponieważ właśnie tak skrótowo opisuje się system, funkcjonuje od 24 marca 2018 roku. Obejmuje rejestr BDO oraz moduły służące do ewidencjonowania oraz sprawozdawczości. To baza elektroniczna, która może być używana na komputerach oraz na urządzeniach mobilnych.

Kto musi wpisać się do bazy BDO?

Obowiązek zapisania się do bazy BDO dotyczy firm, które:

  • produkują odpady i ewidencjonują je
  • wprowadzają na terytorium Polski produkty w opakowaniach, pojazdy, akumulatory, baterie, opony, oleje smarowe, sprzęt elektryczny oraz sprzęt elektroniczny
  • wytwarzają albo importują opakowania bądź też kupuje je od firm unijnych jako transakcje wewnątrzwspólnotowe

Obowiązku nie mają między innymi sklepy, które nie oferują klientom toreb wykonanych z tworzywa sztucznego lub oferują torby niepodlegające opłacie recyklingowej, firmy, które podczas działalności nie wytwarzają odpadów innych niż komunalne, a także są objęte systemem ich odbiorów. Dokładne informacje dotyczące obowiązku wpisu do rejestru znajdują się w wyżej wymienionej Ustawie.

Prostsze zarządzanie BDO

Prowadzenie ewidencji odpadów i systematyczne przekazywanie informacji na ich temat do bazy BDO może być czasochłonne, gdy obowiązek ten będzie realizowany ręcznie. Jest jednak alternatywa, czyli oprogramowanie wspomagające realizację tego obowiązku. Aktualnie wielu dostawców oprogramowania dla firm oferuje rozwiązania umożliwiające zintegrowanie programu wraz z bazą BDO. Taka integracja pozwala na jeszcze efektywniejsze prowadzenie działalności, a tym samym oszczędza czas potrzebny do przekazywania informacji do bazy.

Integracja z BDO powoduje, że procedury stają się zautomatyzowane, dlatego ręczne wypełnianie kolejnych formularzy nie jest już konieczne. Takie rozwiązanie wspomaga realizację prac, a także zmniejsza ich koszty, co powoduje, że nowy obowiązek ciążący na firmie nie jest wtedy tak dużym balastem. Aby sprawdzić, czy obecnie używany system informatyczny oferuje możliwość integracji z BDO, należy sprawdzić informacje bezpośrednio na jego stronie internetowe lub skontaktować się z dostawcą. W przypadku systemów instalowanych na komputerach konieczne jest pobranie właściwej aktualizacji. Systemy działające w chmurze, czyli online są aktualizowane automatycznie.

System SOTiPM zintegrowany z BDO

System Obsługi Transportu i Pracowników SOTiPM dedykowany dla firm zajmujących się prowadzeniem usług transportowych oraz innych firm wykorzystujących własną flotę oferuje integrację z BDO. SOTiPM udostępnia swoim użytkownikom funkcjonalności związane z obiorem, transportem oraz utylizacją odpadów zgodnie z aktualnymi wymogami BDO, co pozwala na łatwiejsze realizowanie obowiązku ewidencyjnego i sprawozdawczego.

Więcej informacji dotyczących integracji systemu z BDO można znaleźć na jego stronie internetowej pod adresem: https://sotipm.pl/integracja-sotipm-z-rejestrem-bdo/

Podsumowanie

Dzięki bazie BDO możliwa jest jeszcze lepsza ochrona środowiska przez zapobieganie poważnym konsekwencjom niewłaściwej gospodarki odpadami. Nowy obowiązek nałożony na firmy nie musi być jednak skomplikowany w realizacji – integracja z BDO oferowana przez systemy informatyczne usprawnia przekazywanie informacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%