Zamknij
REKLAMA

Wiesz, że to gdzie będziesz jeździł samochodem, ma wpływ na wysokość OC? Sprawdź, co jeszcze ma znaczenie

16:46, 17.09.2020 | Materiał partnera
Fot. pixabay.com

Pomimo że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a więc wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują ten sam zakres ubezpieczenia, to jednak kwoty składki mogą się znacząco od siebie różnić. Wynika to z faktu, że różne Towarzystwa w sposób odmienny szacują ryzyko powstania szkody, a co się z tym wiąże - wypłaty odszkodowań i likwidacji szkód, a także w różnych wysokościach wyceniają swoje koszty operacyjne. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na ostateczną wysokość składki. Kluczowe wskażemy w poniższym artykule.

Czynniki wpływające na wysokość składki

O wysokości składki decydują następujące parametry:

• Historia szkodowa - osoby, które cechują się bezszkodową jazdą i z ich polisy nie zostało wypłacone jak dotąd żadne odszkodowanie, mogą liczyć na niższą składkę w porównaniu do osób, które spowodowały wcześniej wypadek lub kolizję.

• Wiek i doświadczenie kierowcy - starsi kierowcy uważani są przez ubezpieczycieli za bardziej doświadczonych, dzięki czemu mogą liczyć na niższe składki w porównaniu do osób młodszych. Duże znaczenie ma też okres od kiedy posiada się prawo jazdy. Powszechnie wiadomo, że ryzyko wystąpienia wypadku u osoby, która posiada prawo jazdy od kilku miesięcy jest zdecydowanie większe niż u osoby, która ma je już od wielu lat.

• Fakt posiadania dzieci i stan cywilny - osoby, które posiadają dzieci i są w związku małżeńskim z założenia jeżdżą ostrożniej oraz bezpieczniej - tak samo uważają firmy ubezpieczeniowe. Stąd rodzice mogą liczyć na niższe składki ubezpieczeniowe, w porównaniu do osób bezdzietnych.

• Miejsce użytkowania pojazdu -  jeżeli pojazd jest użytkowany głównie w większym mieście, z dużą liczbą samochodów, to potencjalne ryzyko powstania wypadku, a co się z tym wiąże - także i szkody, jest zdecydowanie większe.

• Dlatego w takim przypadku należy liczyć się również z wyższą składką za ubezpieczenie.

• Marka pojazdu i pojemność silnika - właściciele pojazdów uznawanych za szybkie i sportowe (np. Porsche, Audi, BMW) i z dużą pojemnością silnika zapłacą za OC więcej niż właściciele standardowych modelów. Wynika to z faktu, że mogą osiągnąć znaczną prędkość, a tym samym częściej spowodować wypadek.

Rankingi OC

Jak wynika z powyższego, istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wysokość składki. Wśród nich są takie, które są związane bezpośrednio z osobą kierowcy, jak i marką pojazdu. Ponadto każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe szacuje wysokie bądź niskie ryzyko dla wybranych grup kierowców - ma swoje własne kryteria. Nie można więc jednoznacznie wskazać, na podstawie jakich czynników i według jakich taryf konkretne Towarzystwo Ubezpieczeniowe wylicza składkę. Najlepiej sprawdzić to na własnym przykładzie, na podstawie informacji o nas i naszym pojeździe. W tym celu warto skorzystać z rankingów OC, znajdujących się w internecie (więcej na ten temat: https://www.compero.pl/poradnik/ranking-oc) . Dowiemy się z nich na jakie kwestie poszczególni ubezpieczyciele zwracają uwagę dokonując wyceny składki. Ponadto, po analizie rankingu, będziemy w stanie w szybki sposób określić, który zakład ubezpieczeń w danym momencie oferuje najniższą składkę za ubezpieczenie OC.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA