Plamy z żywicy to jedne z najtrudniejszych do usunięcia. Na całe szczęście istnieje kilka sposób, które pozwolą się jej pozbyć nie tylko z rąk, ale i ciuchów. Jak skutecznie ją usunąć?
Żywica wytwarzana jest przez niektóre roślin , w tym drzewa iglaste. Ta kleista maź o różowym zabarwieniu, bardzo szybko zasycha. Tym samym jest trudna do usunięcia z rąk i z odzieży. Niestety samo wypranie ubrań w pralce nic nie da i trzeba skorzystać z innych technik, które pomogą usunąć substancję w całości. Najpopularniejsze są domowe sposoby. Wśród nich wyróżnia się zamrożenie żywicy poprzez włożenie ubrań do zamrażalki albo użycie kostek lodu. okazuje się, że zamrożoną żywice jest łatwo usunąć Wiele osób sięga również po olejek herbaciany, który świetnie rozpuszcza żywicę.
To alternatywa dla spirytusu czy acetonu, których użycie na delikatnych tkaninach, mogłoby ją uszkodzić. W związku z tym olejek używa się przy tkaninach naturalnych, a przy syntetycznych można pokusić się o zmywacz do paznokci czy wspomniany spirytus. Kolejny sposób to posmarowanie plamy masłem. Po około godzinie, trzeba potrzeć miejsce z plamą mieszanką soli i amoniaki w proporcji 1:4. Wszystkie domowe sposoby kończy się praniem w pralce.
1. Zamrożenie
Pierwszym krokiem jest zamrożenie żywicy. Można włożyć ubranie do zamrażalki lub użyć do tego kostek lodu. gdy substancja zamrozi się, w łatwy sposób zdrapiesz górną warstwę z ubrania. Zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić tkaniny. Absolutnie nie używaj do tego noży czy nożyczek!
2. Rozpuszczenie plamy za pomocą rozpuszczalnika
Doskonale sprawdzi się tu olej herbaciany, który jest bezpieczny dla tkanin. Dlatego można go stosować do wszystkich materiałów. Dostaniesz go w aptece, drogerii lub sklepach internetowych. Aplikujemy go na wacik kosmetyczny, ręcznik papierowy lub miękką ściereczkę i delikatnie pocieramy materiał, gdzie widnieje plama po żywicy.
3. Przemycie roztworem.
Następnie, w przypadku tkanin delikatnych, miejsce przemywa się miejsce roztworem octu z wodą w proporcji 1:3. Można również użyć spirytusu lub acetony rozcieńczonego z wodą
4. Pranie w pralce
Po wykonaniu wszystkich czynności, ubranie należy wyprać zgodnie z zaleceniami na metce. Więcej sposobów na zmycie żywicy z ubrania możesz znaleźć na https://kobiecystyl.pl/jak-usunac-zywice-z-ubrania/
Plama z żywicy wymaga więcej czynności niż samo pranie w pralce. Zanim ubranie wrzucimy do prania, nalezy skorzystać z domowych sposób, które ułatwią zlikwidowanie kleistej mazi. Dopiero po całym procesie, w tym w odmowych sposobach, ubrania można wybrac. Możesz to zrobić ręcznie w misce z letnią wodą. Dodaj proszek do prania, ponieważ plamy po żywicy najlepiej schodzą właśnie w letniej wodzie z proszkiem.
Podczas ręcznego prania delikatnie pocieraj materiał. Przed tym możesz również namoczyć odzież w płynie z środkiem piorącym. jeśli nie chcesz prać ręcznie, wrzuć rzeczy do pralki. Ustaw pranie zgodnie z informacjami na metce. Dobrze, aby temperatura była niska, a cykl krótki.
Artykuł powstał we współpracy z KobiecyStyl.pl.