Zamknij
REKLAMA

EKUZ czy polisa – na co lepiej postawić?

15.23, 16.11.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15.25, 16.11.2022
Co daje Ekuz?

EKUZ to skrót oznaczający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Choć podróżni nie mają obowiązku jej wyrabiania, zdecydowanie warto zainwestować w to rozwiązanie. Prawo do niej przysługuje wszystkim osobą ubezpieczonym w NFZ oraz ciężarnym kobietom i osobom niepełnoletnim, które nie są objęte ubezpieczeniem.

Co daje EKUZ?

Nie bez powodu cieszy się ono tak dużą popularnością. Osoby zastanawiające się nad jej wyrobieniem mogą zastanawiać się: "EKUZ - co daje?". Przede wszystkim osoby, które zdecydowały się na wyrobienie tego dokumentu, mogą korzystać z opieki zdrowotnej nie tylko na terenie całej Unii Europejskie, ale we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego takich, jak m.in. Norwegia, Szwajcarii czy Islandia. Oprócz tego karta obowiązuje na terenie Wielkiej Brytanii. Łącznie EKUZ obowiązuje aż w 32 różnych państwach. 

Warto podkreślić, że zasady korzystania dla posiadaczy tego dokumentu są takie same, jak dla uprawnionych do tego obywateli danego kraju. Istotną zaletą karty EKUZ jest fakt, iż jest ona całkowicie bezpłatna. Należy jednak pamiętać, że dokument ten uprawnia jedynie do refundowanych świadczeń, z których można skorzystać w państwowych placówkach. EKUZ można otrzymać praktycznie od ręki, więc nie ma konieczności zaplanowania odebrania karty dużo wcześniej.

Inną niezwykle istotna kwestia to czas obowiązywania karty, który może być niezwykle różnicowany w zależności od grupy, wieku i indywidualnej sytuacji danej osoby. Przykładowo w przypadku emerytów w wieku emerytalnym karta obowiązuje aż 20 lat, z kolei dla ciężarnych, które nie są ubezpieczone, okres ten trwa jedynie 42 dni. Aby pozyskać więcej informacji na temat EKUZ, warto odwiedzić stronę: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-rzeszowie/.

Polisa turystyczna – co warto o niej wiedzieć i jakie są jej zalety?

Wśród ważnych zalet zakupu ubezpieczenia turystycznego można wymienić:

- Możliwość rozszerzenia w ten sposób karty EKUZ o dodatkowe świadczenie.

- Zabezpieczenie się na wypadek konieczności skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w krajach nieobjętych kartą EKUZ, takich, jak m.in. Turcja, Egipt, Stany Zjednoczone, a także Kanada.

- W przypadku kupna wybranego wariantu zakres ubezpieczenia może być w pełni dostosowany do osobistych potrzeb i znacznie szerszy.

- Kupno polisy turystyczne wiąże się z możliwością ze skorzystania nie tylko ze świadczeń udzielanych przez państwowe placówki, ale również prywatne. Dzięki temu można szybciej znaleźć porządną pomoc.

- Osobie, która ją wykupuje, może przysługiwać ubezpieczenie dodatkowe, czyli NNW, OC, assistance, czy ubezpieczenie w życiu prywatnym.

- Posiadacze polisy turystycznej mogą liczyć na pokrycie kosztów związanych z transportem zarówno do wybranej placówki, jak i powrotem do kraju. Warto pokreślić, że korzystanie z usług ratownictwa medycznego poza granicami kraju może być nawet kilkukrotnie kosztowniejsze w porównaniu z ceną, jaką należy ponieść na terenie kraju.

- Pomimo że wykupienie tego ubezpieczenia wiąże się z opłatą, można ją dostosować do potrzeb i jest ona dość niewielka w porównaniu do komfortu i poczucia bezpieczeństwa, na jakie może liczyć podróżny.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%