Po raz dziesiąty w Bliźnie odbył się Piknik Historyczny. W niedzielę 4 sierpnia pojawiło się tam kilka tysięcy osób by zobaczyć historyczną inscenizację.
Wieś Blizna leży na leśnej polanie w gminie Ostrów, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, tuż przy granicy powiatu mieleckiego. W czasie II wojny światowej niemieckie wojska urządziły tam tajny poligon rakietowy. Mieszkańców wysiedlono, do budowy poligonu zmuszono więźniów obozu w Pustkowie.
Wielką tajemnicę Hitlera, jaką była broń V1 i V2 w Bliźnie, odkrył wywiad Armii Krajowej. Poligon działał w latach 1943-1944. W lecie 1944 roku zaczęła się jego ewakuacja, którą przerwał atak żołnierzy Armii Krajowej. Polski oddział AK wyprzedził Armię Czerwoną, która w Bliźnie pojawiła się w sierpniu 1944 roku.
Dzisiaj we wsi istnieje Park Historyczny, który przypomina o wojennej historii tej wsi, jego centralne miejsce zajmuje zrekonstruowana rakieta V2.
Od dziesięciu lat latem do Blizny ściągają mieszkańcy regionu, uczestniczą w Pikniku Historycznym. W minioną niedzielę zagubioną w lesie wieś odwiedziło kilka tysięcy osób. Główną atrakcją była inscenizacja historyczna przypominająca losy uczestników Powstania Warszawskiego 1944. Zebrani zobaczyli sceny starcia wojsk polskich i niemieckich z wykorzystaniem pirotechniki. Aktorami byli członkowie grup rekonstrukcyjnych z regionu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz