Zamknij

Międzynarodowe doświadczenie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu – Erasmus Plus

Artykuł sponsorowany + 22:49, 17.04.2025 Aktualizacja: 22:49, 17.04.2025

Zespół Szkół Technicznych w Mielcu przeżywa prawdziwy renesans wyjazdów zagranicznych. W bieżącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele ZST odwiedzili już Hiszpanię, w której uczniowie odbyli zajęcia dydaktyczne w Walencji i Maladze. Z kolei na Cyprze, w Grecji, Turcji i na Węgrzech uczniowie odbyli praktyki zawodowe, a nauczyciele wyjazd typu „job shadowing”. Latem tego roku grupa pracowników ZST odbędzie kursy metodyczne w hiszpańskiej Grenadzie.

Liczba podobnych wyjazdów rośnie z każdym rokiem, a to m.in. dzięki Akredytacji Erasmus + w dziedzinie edukacja szkolna na lata 2021 - 2027 oraz udziałowi w   Konsorcjum Erasmus Plus.

Możliwość wyjazdu zagranicznego stwarzają również partnerstwa Erasmus Plus, które Szkoła nieustannie nawiązuje i realizuje - ostatnie partnerstwo ze szkołami z Włoch, Turcji i Rumunii umożliwiło nauczycielkom ZST w Mielcu udoskonalenie kompetencji zawodowych w Izmirze. Dzięki programom Erasmus Plus  Szkoła oferuje nowoczesne metody nauczania i bardziej praktyczne podejście do edukacji.

W bieżącym roku szkolnym ZST w Mielcu ma zaszczyt pełnić funkcję  Regionalnego Punktu Informacyjnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Narodowej Agencji Programu Erasmus+. RPI FRSE wybierane są co roku w oparciu o konkurs wniosków. ZST w Mielcu  znalazło się w gronie 23 instytucji, takich jak: szkoły, kuratoria, ośrodki metodyczne czy organizacje pozarządowe i jest jedynym takim punktem na Podkarpaciu. Celem takich instytucji jest upowszechnianie informacji o unijnych programach  edukacyjnych i aktywności FRSE na terenie całego kraju poprzez m.in. organizację i prowadzenie spotkań informacyjnych.

Powstanie RPI związane jest z przyłączeniem się ZST do sieci  Eurodesk  i otwarciem punktu młodzieżowej informacji europejskiej dla uczniów i absolwentów szkoły.  Eurodesk to program Unii Europejskiej dla młodzieży, osób pracujących z młodzieżą i organizacji młodzieżowych, wspierany – finansowo i merytorycznie - przez Komisję Europejską, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Erasmus+”. Jest  to międzynarodowa sieć działająca w 37 krajach europejskich.

Aktywność edukacyjna ZST w Mielcu wykracza daleko poza te projekty - dzięki współpracy z „Fundacją Batorego” w ramach akcji „Masz Głos” ZST realizuje projekt, którego celem jest zwiększenie liczby partnerstw międzynarodowych pomiędzy różnego rodzaju instytucjami w Mielcu i powiecie mieleckim, co przyczyni się do rozwoju regionu. Zespół Szkół Technicznych w Mielcu uhonorowane zostało również tytułem Ambasadora programu EPAS - European Parliament Ambassador School. W Szkole prężnie działa także AFS - globalna organizacja promująca edukację międzykulturową, dzięki czemu  społeczność szkolna wzbogacana jest co roku o młodzież z całego świata. 

Duże zainteresowanie młodzieży udziałem w projektach oraz coraz lepsze doświadczenie szkoły w pozyskiwaniu środków unijnych skłania ZST w Mielcu do dalszego umiędzynaradawiania placówki.

Opracowała: Agnieszka Brzozowska - koordynator programów Erasmus Plus oraz przedstawiciel RPI FRSE, EPAS oraz Eurodesk Polska.

 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%