[FOTORELACJA]9769[/FOTORELACJA]
- Spotykamy się z okazji 50-lecia powstania PTTK w Mielcu. Pół wieku działalności to wspaniały okres wypełniony wieloma wydarzeniami promującymi aktywność turystyczną w powiecie mieleckim. To czas skłaniający do refleksji, ukazujący niemały dorobek zbiorowego wysiłku - przyznaje Elżbieta Woźniak, która od czerwca pełni funkcję prezesa PTTK Mielec.
- To spotkanie odbywamy w zupełnie innej sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju od tej, jaka była 50 lat temu - sytuacji „trudnego” pieniądza, następujących przemian we wszystkich dziedzinach życia, a przede wszystkim w sytuacji, kiedy wszelkie chęci do pracy społecznej zmniejszyły się lub wręcz całkowicie zanikają - podkreśla.
Uroczysta gala jubileuszowa na 50-lecie PTTK w Mielcu była okazją do wręczenia licznych odznak, wyróżnień i podziękowań - zarówno dla członków stowarzyszenia, jak i przyjaciół, którzy na przestrzeni lat wspierali i nadal wspierają jego funkcjonowanie. Wręczono m.in. odznaczenia za 50-lecie członkostwa, okolicznościowe odznaki PTTK oraz dyplomy honorowe dla tych, którzy uczestniczyli w tworzeniu PTTK w Mielcu.
Mieleckie PTTK powstało z inicjatywy 60 założycieli. Przyczyną było to, że działający od 1954 roku Oddział im. Łukasiewicza zobowiązany został do przeniesienia swojej siedziby na teren WSK Mielec i organizowania działalności wyłącznie w obrębie WSK. Do tego momentu w powiecie działało osiem kół zrzeszających 380 członków i 30 kół szkolnych. Na tych podstawach utworzony został Oddział Powiatowy PTTK w Mielcu.
W 1975 roku na skutek zmian organizacyjnych w kraju Oddział Powiatowy został przemianowany na Oddział Miejski.
Aktualne oddział liczy 111 członków. To pasjonaci turystyki i krajoznawstwa, społecznicy, propagujący poznawanie regionu, kraju, jego uroków, ciekawych zabytków, piękna przyrody. Zorganizowani przy PTTK mielczanie organizują imprezy turystyki kwalifikowanej szczególnie górskiej, pieszej i krajoznawczej.
- Nie ma nic lepszego, niż radość z przebytej trasy, w grupie osób zafascynowanych pięknem naszej ziemi i ciekawych poznawania coraz to nowych zabytków - podkreślają.