Zamknij

Wielkanoc! Zobacz zdjęcia z mieleckich parafii!

23:44, 16.04.2022 PAP Aktualizacja: 15:36, 18.04.2022
Skomentuj

• Wielka Sobota jest ostatnim dniem triduum paschalnego. To czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa.

• W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, nie odprawia się mszy św., podobnie jak w Wielki Piątek.

• W większości kościołów w Polsce liturgię Wigilii Paschalnej kończy procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Na terenie miasta Mielca nie ma w tym przypadku jednej zasady, w niektórych parafiach procesja rezurekcyjna odbyła się w sobotnią noc, w kolejnych zaplanowana została na niedzielny poranek.

• Tylko w hej.mielec.pl obszerne fotoreportaże z Wielkiego Tygodnia z mieleckich parafii - ZOBACZ

- Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej i na odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się po zmroku, co symbolizuje zwycięstwo światłości nad ciemnością - powiedział PAP metropolita przemyski abp Adam Szal.

Abp Szal przypomniał, że w Wielką Sobotę przed południem święci się pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Wyjaśnił, że zwyczaj ten ma swe korzenie w Starym Testamencie - każda rodzina żydowska obchodziła paschę, a szczególnym pokarmem spożywanym tego dnia był baranek.

- Krwią baranka Izraelici oznaczyli drzwi swoich domów, dzięki czemu ocaleli w momencie, kiedy przez Egipt przeszedł Anioł Śmierci. Izraelici mieli co roku spożywać baranka paschalnego na pamiątkę wyjścia z Egiptu. Dziś Kościół katolicki widzi w baranku paschalnym symbol i zapowiedź ofiary Chrystusa, który został przybity do krzyża. Już św. Jan Chrzciciel, wskazując na Jezusa, powiedział: +Oto Baranek Boży+" - przypomniał.

Zaznaczył, że wśród pokarmów przynoszonych przez wiernych do kościołów w Wielką Sobotę, oprócz baranka, są się m.in. jajka - symbol nowego życia.

[FOTORELACJA]9207[/FOTORELACJA]

Abp Szal podkreślił, że w Wielką Sobotę rozpowszechnił się zwyczaj odwiedzania grobów Pańskich w kościołach. - Zwyczaj ten nawiązuje do sceny w Nowym Testamencie, kiedy do grobu Jezusa przyszły niewiasty, chcące namaścić Jego ciało, a następnie apostołowie Piotr i Jan - stwierdził.

Dodał, że najważniejszym elementem grobu Pańskiego nie jest leżąca w jego centrum figura Pana Jezusa, ale Najświętszy Sakrament.

- Czas nawiedzenia grobu to czas na adorację, modlitwę i rozważanie męki Pańskiej w perspektywie naszego życia - wyjaśnił.

Podkreślił, że w dużych miastach dekoracje grobów Pańskich często nawiązują do aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie. - Celem tych pomysłów artystycznych jest uaktualnienie przesłania męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - dodał.

[FOTORELACJA]9206[/FOTORELACJA]

Abp Szal zaznaczył, że w Wielką Sobotę do wieczora nie sprawuje się mszy świętych. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej, której ceremonie należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Przypomniał, że liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się po zmroku, co symbolizuje zwycięstwo światłości nad ciemnością.

- Ciemność nocy symbolizuje stan duszy apostołów, w którym pogrążyli się po śmierci Pana Jezusa. To była obawa o to, co będzie z nimi dalej i wstyd w związku z tym, jak się zachowali - zastrzegł.

Abp Szal wyjaśnił, że na początku liturgii Wigilii Paschalnej kapłan dokonuje poświęcenia ognia i zapala od niego paschał - symbol Chrystusa, który jest światłością świata.

[FOTORELACJA]9209[/FOTORELACJA]

- Jest to wprost nawiązanie do fragmentu Księgi Proroka Izajasza: +naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami krainy mroku światło rozbłysło+ - tłumaczył. Hierarcha dodał, że jest to jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy w kościołach śpiewany jest starożytny hymn ku czci paschału.

Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest wyjątkowo rozbudowana. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań przeplatanych psalmami i modlitwą. Pierwsze siedem czytań pochodzi ze Starego Testamentu. Cykl czytań starotestamentowych kończy się Bożą obietnicą oczyszczenia i przemiany człowieka.

Wyjaśnił, że dalsze części liturgii są konsekwencją rozróżnienia między światłem a ciemnością. Przypomniał, że kolejna część liturgii Wigilii Paschalnej poświęcona jest tajemnicy sakramentu chrztu.

- Pamiętamy, że przy chrzcie świętym zapalamy od paschału świecę symbolizującą obecność Chrystusa w życiu nowo ochrzczonego. Następnie wierni odnawiają zobowiązania wypływające z chrztu świętego - podkreślił.

Abp Szal poinformował, że w większości kościołów w Polsce liturgię Wigilii Paschalnej kończy procesja rezurekcyjna wokół kościoła.

- My tutaj na Podkarpaciu trzymamy się staropolskiej tradycji, która mówi, że procesja rezurekcyjna odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wczesnym rankiem - wyjaśnił. Na terenie miasta Mielca nie ma w tym przypadku jednej zasady, w niektórych parafiach procesja rezurekcyjna odbyła się w sobotnią noc.

[FOTORELACJA]9210[/FOTORELACJA]

W starożytności Wielka Sobota była dniem bez liturgii, dniem ciszy i postu z powodu żałoby apostołów. Wieczorem chrześcijanie gromadzili się na całonocne czuwanie i modlitwy. Dopiero w V w. pojawiają się opisy ceremonii poświęcenia świecy paschalnej (paschału). Kolejne obrzędy liturgiczne tego dnia rozwijały się w ciągu wieków autonomicznie i były stopniowo wcielane do obrzędów Wielkiej Soboty.(PAP)

PAP: iżu/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

AndrzejAndrzej

18 17

2022 rok,XXI wiek,nowe technologie, wszędzie dostępna wiedza na każdy temat dzięki internetowi, badania kosmosu, teoria ewolucji i można by wymieniać i wymieniać...Dodam tuszowanie pedofilii w kościele przez hierarchów.
A w diecezji Tarnowskiej nadal ludzie chodzą do kościoła bo 70% ludności uczestniczy co niedzielę (dla porównania zachodniopomorskie 21%) nadal 98% dzieci chodzi na religię(dla porównania Wrocław chodzi 28%) nadal jest tu najwięcej księży w całej Polsce...
O co chodzi ludzie,co z wami nie tak? Czuć mocno chłopskie pochodzenie..
Młodzi dopóki nie macie zobowiązań,dzieci, kredytów etc uciekajcie Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk,Szczecin czekają na was tam jest życie,tam są przyjaźni ludzie,tam jest kapitał,tam jest dobrze płatna praca,tam jest mentalność,tam jest kultura.
A najbardziej polecam duże ośrodki miejskie w DE lub NL tylko z językiem bo to podstawa.
11:11, 17.04.2022

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Fdh56Fdh56

9 9

Dokładnie niektórzy jeszcze mentalnie w średniowieczu i wierzą w bajeczki o bogach i zmartwychwstaniach 13:18, 17.04.2022


zbycho2323zbycho2323

5 8

NADZIEJA W MLODYCH , BO ICH CHODZI OK 5 % 19:11, 17.04.2022


RamzeszRamzesz

6 5

Z twojego "felietonu" nic nie wynika.... po co więc było tyle sie wysilać ? Gdyby chciał coś z niego wycisnąć, to tylko jedną kroplę, szkalowanie kościoła i hierarchów. Na zasadzie uderz w pasterza, a owce się rozejdą. To znane metody od ponad dwóch tysięcy lat. Po co ci to człowiecze ? 07:40, 18.04.2022


do Ramzezdo Ramzez

4 4

Mądrzy ludzie nie potrzebują pastucha, bo sami wiedzą jak żyć. 11:43, 18.04.2022


reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


......

6 5

XXI wiek - ech... 🙄 22:04, 17.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zbycho2323zbycho2323

8 8

TAM GDZIE NAJWIEKSZA CIEMNOTA TO NAJWIECEJ PRAKTYKUJACYCH TJ LUBELSKIE PODKARPACKIE I CZESC MALOPOLSKI, TO TUTAJ W NIEKTORYCH MIEJSCOWOSCIACH JESZCZE NA POCZATKU LAT 70 NIE BYLO PRĄDU 09:57, 18.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CordCord

3 3

Aleś błysnął "mądrością"! 12:57, 18.04.2022


0%