Zamknij
REKLAMA

Orszak Trzech Króli w Mielcu w nowej formie [FOTO, WIDEO]

17:11, 06.01.2022 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

Ponownie w Mielcu zorganizowany został Orszak Trzech Króli. W tym roku miał on jednak nieco inną formułę niż w latach poprzednich.

W tym roku Orszak Trzech Króli wyruszył z Bazyliki Świętego Mateusza. Ulicą Kościuszki dotarł do Rynku, gdzie królowie oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Tu odbyła się też wspólna modlitwa, a po niej występ Mieleckiej Orkiestry Dętej.

[FOTORELACJA]9046[/FOTORELACJA]

ZOBACZ WIDEO 

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. W jego centrum nie jest uczczenie trzech mędrców, ale nowonarodzonego Jezusa Chrystusa, który ukazuje się światu pogańskiemu - powiedział PAP historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz.

"W jego centrum nie jest uczczenie trzech mędrców, nazywanych magami bądź królami, ale nowonarodzonego Jezus Chrystusa" - wskazał duchowny. Zaznaczył, że pokłon złożony przez mędrców, o którym czytamy w Ewangelii św. Mateusza, jest objawieniem światu tego, kim jest nowonarodzone dziecię w Betlejem.

"Nie wiemy dokładnie, kim byli mędrcy ze Wschodu. Ewangelie nazywają ich magami ze Wschodu, a więc mogli to być zarówno badacze nieba, a więc astrologowie, astronomowie, jak też uczeni, czy kapłani religii perskiej. Skoro widząc znak na niebie, wyruszyli w kierunku Jerozolimy, pokazuje, że znali przepowiednie proroka Balaama, mówiącą, że w Izraelu zrodzi się potężny władca. +Wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło. Ono to zmiażdży skronie Moabu, a także czaszki wszystkich synów Seta+ - o czym czytamy w Księdze Liczb Starego Testamentu" - zwrócił uwagę ks. prof. Naumowicz.

Na pytanie, dlaczego w Kościele mędrców nazywa się królami, ks. prof. Naumowicz wyjaśnił, że wskazuje na to "Psalm 72, który zapowiada przyjście Mesjasza". "Czytamy w nim: +Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły+. Także u proroka Izajasza czytamy +wszyscy przybędą ze Saby, zaofiarują złoto i kadzidło, nucąc radośnie hymny na cześć Pana. (…) cudzoziemcy odbudują twe mury, a ich królowie będą ci służyli+" - wskazał historyk.

Zwrócił uwagę, że mędrcy precyzyjną informację o miejscu i godności nowonarodzonego władcy otrzymali dopiero w pałacu Heroda. "Tam słyszą od uczonych w Piśmie słowa proroctwa: +A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela+". "Gwiazda prowadziła mędrców dopiero z Jerozolimy do Betlejem, czyli 9-10 km" - dodał duchowny.

Imiona trzech magów: Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się dopiero od wieku VIII, ale nie są one niczym potwierdzone. Zgodnie z tradycją Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior - jako dający złoto Europejczyk, Baltazar zaś - jako król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.

"Złoto ofiarowuje się osobom najbogatszym, samemu królowi, przez to mędrcy w bezbronnym dziecku uznali króla. Drugim darem było kadzidło, którego używa się do dnia dzisiejszego w świątyniach podczas obrzędów religijnych jako symbol modlitwy i oddania chwały Bogu. W starożytności jego wartość czasami przewyższała nawet złoto, ponieważ sprowadzano je z południowej Arabii czy z Afryki. Trzeci darem była mirra - rodzaj żywicy używanej w starożytności do namaszczania ciała przed złożeniem do grobu. Według ojców Kościoła poprzez ten dar mędrcy uznali w Chrystusie człowieka - prawdziwego władcę" - wyjaśnił ks. prof. Naumowicz.

Historyk podkreślił, wyjątkowość postawy magów polega na tym, że widząc znak na niebie, byli gotowi wyruszyć w drogę. "To uczy nas, że w poznaniu Boga potrzebny jest rozum i wiara. Te dwie sfery nie wykluczają się" - zaznaczył historyk.

"Uroczystość Epifanii uczy nas także, że Bóg nie objawia się człowiekowi w sposób spektakularny, który mógłby go przytłoczyć swoją mocą, tylko stając się jednym z nas. Objawia się nam w codzienności, poprzez miłość drugiego człowieka. Także my - autentycznie kochając, możemy być dla innego znakiem Boga" - wskazał duchowny.

Zwrócił uwagę, że na początku IV wieku - 6 stycznia obchodzono święto Epifanii (po grec. objawienia), z tym, że tego dnia świętowano jednocześnie cztery wydarzenia - narodzenie Jezusa, pokłon mędrców, chrzest Chrystusa w Jordanie i pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, które obecnie rozłożone są w czasie.

Obrzęd poświęcenia kadzidła i kredy w czasie liturgii, którymi oznacza się drzwi na znak, że w mieszkaniu przyjęto prawdę o wcieleniu Syna Bożego, upowszechnił się na przełomie XV i XVI w. Na drzwiach wypisywano litery K+M+B, oznaczające imiona mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, lub C+M+B, będące pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi (Christus mansionem benedicat). Zwykle dodaje się jeszcze aktualny rok.

W 1960 r. władze komunistyczne zniosły święto Trzech Króli jako święto państwowe i dzień wolny od pracy. Przywrócono je w roku 2011 r. uchwałą Sejmu RP. W związku z nowymi możliwościami w wielu miastach w kraju uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest w formie orszaku trzech królów - barwnego pochodu, w czasie które przedstawiane są sceny biblijne, a wierni dają wyraz wiary i przywiązania do życia zgodnego chrześcijańskimi wartościami. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

dergderg

8 13

super 17:36, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JhJh

14 5

Taka nasza syjonistyczna tradycja😂 17:54, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UkicznikUkicznik

17 18

Mają kościoły. Dbanie. Kaplice. A oni idą na ulicę. Nie możecie się katolicy modlić w swoich świątyniach i kościołach? Po co wam wychodzić na ulicę. Jakieś hałaśliwe święto. Krzyki. Pieśni. Ludzie. W kościołach się módlcie. A nie wyłazenie na ulicę. 20:02, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dddddd

22 5

To jest pandemia czy jej nie ma? 20:26, 06.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MateuszekMateuszek

9 2

Jest znaczy nie ma a kto pyta ? 🤣🤣 22:45, 06.01.2022


KatoliczkaKatoliczka

8 25

Dziękuję za organizację i udział w pochodzie Trzech Króli. Szczęść Boże 21:10, 06.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KatoliczekKatoliczek

7 7

AVE SATAN ! 🔥 22:47, 06.01.2022


supersuper

20 5

W sklepie kinie odstep 2 m i maska a tu zgnieceni w tlumie i bez masek bo na wolnym powietrzu.... tylko pogratulowac. Jak stare przyslowie mowi - co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie... biskupow i ksiezy beda leczyc poza kolejnoscia to co tam. Niektorzy ksieza najpierw krzyczeli z ambon ze w kosciolach nie mozna sie zarazic a potem jechali do szpitali bo sie zarazili.... 21:17, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywObiektyw

13 6

Obiektywnie należy przyznać, iż było to bardzo piękne i kompletnie bez znaczenia wydarzenie!? 🤣 22:49, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dasodaso

13 4

Gdzie maski?! 23:23, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

boryna z rzochowa boryna z rzochowa

6 2

a w rzochowie nie ma takich atrakcji... chodzą słuchy że prezydent rzochowski obraził się o ten monitoring w sklepie :) 23:34, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Franio Franio

8 9

Do wszystkich mądrali....
A gdzie macie maski w sklepach, galeri, w autobusie, w szkole??? Jak się nie podoba święto to siedzieć w domu i nie komentować. Cieszyć się prawem wyboru. 06:12, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

infoinfo

6 2

prezydent Duda też miał być bo koronę już ma 08:20, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AleAle

7 4

bez posła Kapinosa impreza by się nie udała! 09:00, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiśniówkaWiśniówka

8 4

Prezydent Wiśniewski nie tak dawno występował na "Strajku" Kobiet w Mielcu i wspierał tym aborcję, a teraz jest na Orszaku Trzech Króli?
CO TO JEST?? 🙄🙄 11:13, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Osiedlowy_MielcokOsiedlowy_Mielcok

5 5

To jest właśnie polski absurd... Pochód trzech króli ludzie bez masek a pójdź do galerii i za brak maski wlepią ci mandat!! Chore! Nie jestem zwolennikiem maseczek ale to jest śmieszne i jakoś policji nie było a nawet stała z boku i ruch utrzymywała.. Chore! 18:54, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a omikronema omikronem

2 1

można się zarazić po minucie jak zarażony jest koło ciebie.... więc maski by się tam przydały.
Potem spotkasz takiego kogoś np. w autobusie czy sklepie i maskę ma pod nosem - i gotowe!!!
Ludzie kupujcie maski FFP2 lub FFP3 zakrywające nos i usta. Nie stójcie w sklepach ludziom na plecach- ja opuściłam kolejkę i mówię uprzejmie do pani starszej ,że wrócę ja będzie moja kolej- bo nie lubię jak ktoś mi stoi z tylu w odległości 10 cm. Pani się żachnęła i odeszła na bezpieczną odległość. 11:26, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dddddd

3 3

państwo z dykty, rząd z dykty, korona z dykty, poseł z papieru. 17:00, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%