Zamknij
REKLAMA

Jakie książki dla pięciolatka warto wybrać?

14:08, 02.05.2022 | Materiał partnera

Książki dla dzieci pięcioletnich i trochę starszych służą nie tylko do czytania. Bogata oferta wydawnicza obejmuje też pozycje wyrabiające sprawność rysowania i przygotowujące do pisania. Nie brak też książek do nauki samodzielnego składania liter w słowa i zdania.

Pięciolatek – wiek przejściowy, także przy wyborze książek

Trudno jednoznacznie zdefiniować umiejętności pięciolatka. Dziecko w tym wieku wyrasta powoli z typowo dziecięcych książeczek (choć zdarzają się pięciolatki sięgające po Pucia i Jadzię Pętelkę), niepostrzeżenie pojawia się zainteresowanie nieco dłuższymi pozycjami. Dziecko chętnie słucha, ale próbuje też samo czytać krótkie słowa i zdania. Niektóre pięciolatki są w stanie przeczytać prosty wierszyk czy krótkie opowiadanie.

Z drugiej strony dzieci w tym wieku powoli przygotowują się do pójścia do szkoły. Książka dla 5 latka często przybiera formę podręcznika z ćwiczeniami. Można w nich znaleźć zadania związane z rysowaniem szlaczków i stawianiem pierwszych liter. Wszystko to oczywiście w formie zabawy, tak by dziecko zdobywało nowe umiejętności niejako przy okazji. Główny nacisk kładziony jest na relaks i zabawę, nawet jeśli polega ona na trzymaniu ołówka w dłoni i wypełnianiu poleceń z książeczki.

Wybór książki dla pięciolatka nie jest łatwym zadaniem. Warto dobrze poznać ofertę rynku dla najmłodszych czytelników.

Najpopularniejsze serie książek dla pięciolatków

Pucio i Kicia Kocia, którzy towarzyszą dzieciom od pierwszych miesięcy życia, nadal goszczą w sercach pięciolatków i jeśli mamy w domu małego fana tych bohaterów, ciągle warto kupować książeczki z nimi. Duże litery i mała ilość treści to doskonała zachęta dla dzieci, by same zaczęły czytać.

Jednak nie oznacza to, że dzieci w tym wieku nie oczekują wspólnego czytania z rodzicami. Do tego celu świetnie nadają się nieco poważniejsze książeczki z serii z Detektywem Pozytywką czy znanym wszystkim Kubusiem Puchatkiem, ale w całkiem nowej odsłonie. Dużym zainteresowaniem cieszy się też pozycja Rok w lesie, która przybliża dzieciom tematykę życia mieszkańców lasu i problemów związanych z ochroną środowiska. A w ramach czytania pozycji z przymrużeniem oka młodym czytelnikom proponuje się serię książek o… skarpetkach i ich przygodach.

Zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszą się także książeczki z wierszykami. Dzieci w tym wieku nie tylko chętnie ich słuchają, ale też próbują zapamiętywać.

Książki do nauki pisania dla pięciolatków

Można się oczywiście zastanawiać, czy pięć lat to nie za wcześnie na naukę pisania, ale trzeba tu zauważyć, że pierwsze książki pomagające opanować tę trudną sztukę raczej pozwalają wytrenować rączkę dziecka, niż faktycznie uczą liter.

Pierwsze książki do nauki pisania kładą raczej nacisk na dokładność i odwzorowywanie. Księgarnie stacjonarne i internetowe mają w ofercie dużą liczbę książek do rysowania szlaczków, łączenia kropek, zadań związanych z kolorowaniem, zamazywaniem figur itp. Dopiero po nich przychodzi czas na naukę pisania literek i cyferek. Dzieci, które korzystają z tych książek, przeżywają mniejszy stres w szkole. Zerówka i pierwsza klasa są czasem na utrwalenie materiału, a nie poznanie go od zera.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%