Zamknij
REKLAMA

Fałszywe smsy - co zrobić jeżeli podło się ofiarą przestępstwa?

11:24, 10.06.2021 | Materiał partnera

Przestępstwa smsowe z roku na rok stają się coraz częstszym zjawiskiem. Niestety oszuści i hakerzy wymyślają nowe sposoby na okradnięcie niewinnych ludzi. Często przez nieuwagę możemy zostać okradnięci nawet na kilka tysięcy złotych. Co najlepiej zrobić, jeżeli padliśmy ofiarą przestępstwa smsowego?

Kradzież pieniędzy z konta często odbywa się w taki sposób, by poszkodowany nie zauważył niczego niepokojącego. Rozwój technologii znacznie ułatwił nam załatwianie wielu spraw. Wykonywanie przelewu, wzięcie chwilówki, umówienie wizyty urzędowej- wszystkie te czynności można sprawnie i szybko dokonać bez wychodzenia z domu. Jednak na naszą niekorzyść działa to, że wrażliwe dane, takie jak numer PESEL, czy numer dowodu mogą zostać szybko przechwycone przez hakerów.

Jak sprawdzić, czy zostaliśmy oszukani?

Oszuści robią wszystko, byśmy jak najpóźniej dowiedzieli się o kradzieży pieniędzy z konta. Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? W razie wątpliwości najlepiej od razu sprawdzić swoje konto bankowe. Dzięki bankowości elektronicznej jesteśmy z stanie bardzo szybko zweryfikować informację o możliwym zaciągnięciu kredytu. W wielu przypadkach pomóc może również pracownik banku. Jeżeli zobaczy on, że na naszym koncie została wykonana jakaś podejrzana akcja, powinien szybko poinformować nas o tym telefonicznie. Informacja o zaciągniętym kredycie trafia również do BIK, czyli Biura informacji kredytowej.

Fałszywe smsy - co zrobić jeżeli zostaliśmy oszukani?

Fałszywe smsy są obecnie najczęstszym sposobem na kradzież pieniędzy. Oszuści wysyłają wiadomości bardzo podobne do tych, które można dostać na przykład od kuriera. Kliknięcie w link pojawiający się w smsie daje włamywaczowi dostęp do naszego konta bankowego. Jest to najłatwiejszy sposób na wyczyszczenie go. W takich sytuacjach trzeba reagować jak najszybciej. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z prawnikiem. Osoba wykwalifikowana doradzi nam jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności. W razie potrzeby pomoże również w załatwieniu wszelkich formalności  urzędowych. W przypadku kradzieży pieniędzy z konta liczy się każda minuta. Zwlekanie ze zgłoszeniem sprawy działa tylko i wyłącznie na niekorzyść osoby poszkodowanej.

W przypadku każdej kradzieży najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług prawnika. Osoby wykwalifikowane pomogą nam jak najszybciej zgłosić sprawę i spróbować odzyskać pieniądze. Przestępcy wykorzystują wszelkie możliwe sposoby, by przechwycić nasze konta bankowe. Fałszywe smsy mogą niestety sprawić, że znikną wszystkie nasze oszczędności.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%