Zamknij

Jak wybrać influencerów do współpracy, aby kampania reklamowa była skuteczna?

14:08, 30.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:08, 30.10.2020

Udana promocja produktu lub usługi przez influencera może sprawić, że marka zyska sporo nowych klientów. Niestety koszt takiej kampanii reklamowej jest poza zasięgiem wielu firm, które nie dysponują wysokimi budżetami. Na szczęście nie tylko liczba obserwatorów ma znaczenie dla udanej akcji. Jak wybrać influencerów do współpracy?

Jak wybrać influencerów? Zacznij od określenia celów i researchu

Celem kampanii reklamowej z influencerami może być:
•    zwiększenie liczby wzmianek o marce w wybranym kanale społecznościowym, 
•    pozyskanie nowych i przede wszystkim aktywnych obserwatorów,
•    stworzenie szczerych recenzji produktów,
•    budowanie świadomości marki wśród potencjalnych klientów,
•    wykreowanie marki jako eksperta w danej branży lub określonym temacie,
•    wyłonienie influencerów, którzy będą kontynuować współpracę z marką w przyszłości.
    
Research influencerów powinien być wieloetapowy – dokładnie opisuje go agencja marketingowa adCookie w case study, które omawia, jak wyselekcjonować influencerów do współpracy dla marki dermokosmetyków. 

Pierwsze kroki w researchu powinny skupiać się na przeanalizowaniu setek profili pod kątem tematyki kampanii i rodzaju produktu. Warto sprawdzić dotychczasowe realizacje akcji reklamowych oraz ocenić jakość i oryginalność fotografii. 

Przeglądając profile influencerów, postaraj się wczuć w osobę, która szuka recenzji określonych produktów. Czy przedstawione opinie są dla Ciebie wiarygodne, czy jednak odbierasz je jako mało szczerą reklamę? Czy influencer wzbudza Twoje zaufanie i wierzysz, że naprawdę testował produkt?

Jak wybrać influencerów pod kątem obserwatorów?

Często popełnianym błędem jest kierowanie się wyłącznie liczbą obserwatorów, polubień i komentarzy. Tymczasem bardzo istotna jest jakość followersów, a także sposób, w który komentują content. Ważny jest również styl komunikacji ze strony influencera, którego zadaniem jest podtrzymywanie rozmów z osobami komentującymi publikacje. Między twórcą a jego obserwatorami powinna być widoczna mocna więź, która świadczy o wypracowanym zaufaniu. 

Zdarzają się sytuacje, w których followersów influencera liczy się w dziesiątkach tysięcy, ale komentarze pod zdjęciami nie zachwycają zaangażowaniem. „Super zdjęcie”, „Fajne”, „Ekstra” – takie treści nie mają większej wartości. O ile obserwujący zostawiają polubienia i komentują publikację, o tyle nie wchodzą w dyskusję z influencerem, nie pytają o opiniowany produkt, nie wyrażają zainteresowania usługą. Chociaż na pierwszy rzut oka aktywność jest spora, nie przyniesie pożądanych efektów marce, której zależy na zwiększeniu świadomości na rynku.

Z tych powodów bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla firmy z mocno ograniczonym budżetem, jest wybranie mniej popularnych influencerów, którzy akceptują współpracę barterową i mają niewielką, lecz mocno zaangażowaną społeczność. 

W przypadku kilkunastu współprac można liczyć na wysoki łączny zasięg różnorodnych publikacji. W efekcie kampania charakteryzująca się niskim kosztem i przeprowadzona z udziałem profili mało zasięgowych może wygenerować wiele wartościowych dyskusji, które zwiększą świadomość marki wśród potencjalnych klientów.
 
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%