Zamknij

Sposoby na radzenie sobie z ADHD w dorosłym życiu

12:36, 02.12.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:36, 02.12.2024

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) wpływa na wszystkie aspekty życia i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawia, że wiele czynności staje się prawdziwym wyzwaniem. Może niekorzystnie oddziaływać zarówno na relacje międzyludzkie, jak i życie zawodowe. Jednak istnieją pewne sposoby, dzięki którym funkcjonowanie z tym zespołem staje się prostsze. Aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z ADHD u dorosłych, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.

ADHD u dorosłych — jak się objawia? 

ADHD u dorosłych najczęściej objawia się poprzez: 

  • impulsywność;
  • trudności z radzeniem sobie ze stresem;
  • problemy z koncentracją na jednym zadaniu;
  • stały wewnętrzny niepokój;
  • popełnianie drobnych błędów z nieuwagi;
  • częste wahania nastroju;
  • trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzyludzkich;
  • trudności ze słuchaniem;
  • brak cierpliwości;
  • problem z usiedzeniem w jednym miejscu;
  • wybuchowość;
  • trudności z koncentracją podczas wykonywania takich czynności jak czytanie książki w ciszy czy oglądanie filmu;
  • wykonywanie obowiązków na ostatnią chwilę, zwlekanie z ich realizacją. 

Objawy ADHD i ich konsekwencje mogą wpływać na niższe poczucie własnej wartości i  powodować liczne problemy zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. 

ADHD u dorosłych — skutki 

ADHD u dorosłych może powodować szereg konsekwencji, m.in.: 

  • Problemy w pracy — częste rozpraszanie się podczas wykonywania zadań, problemy z dotrzymywaniem ustalonych terminów, zapominanie o ważnych zadaniach lub spotkaniach, trudności z organizacją pracy;
  • problemy w życiu prywatnym — kompulsywne wydawanie pieniędzy, trudności w planowaniu wydatków i oszczędzaniu, problemy z zarządzaniem obowiązkami domowymi;
  • problemy w relacjach międzyludzkich — brak umiejętności słuchania, zapominanie o ważnych datach, trudność w wypracowaniu kompromisów, nagłe wybuchy złości, przerywanie rozmów, a także impulsywne zachowania utrudniające budowanie trwałych relacji.

ADHD u dorosłych — jak zdiagnozować? 

Diagnoza ADHD u dorosłych w Warszawie jest przeprowadzana przez psychiatrę i psychologa klinicznego. Aby potwierdzić lub wykluczyć zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, wykorzystuje się test neuropsychologiczny MOXO i przesiewowy test DIVA 2.0. Pierwszy z nich pozwala zbadać 4 kluczowe symptomy typowe dla ADHD, czyli nadaktywność, problemy w utrzymaniu uwagi/koncentracji, czas reakcji/zaburzenia postrzegania czasu oraz impulsywność. Natomiast drugi bazuje na kryteriach DSM-IV. Zgodnie z tą klasyfikacją postawienie diagnozy ADHD u osoby dorosłej powinno być poprzedzone ustaleniem, czy objawy występowały zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym okresie życia.

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych?

Terapia odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie z ADHD. Dzięki niej osoba z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi może nauczyć się lepiej zarządzać objawami ADHD, skuteczniej planować zadania i radzić sobie z frustracją, lękiem czy stresem. Ponadto podczas terapii pacjent poznaje rozmaite techniki ułatwiające funkcjonowanie z zaburzeniem. Uczy się on rozpoznawania i regulowania emocji oraz kontrolowania impulsywnych reakcji. Dodatkowo zdobywa wiedzę na temat tego, jak budować zdrowe relacje pomimo uciążliwych objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje o terapii psychodynamicznej, wykorzystywanej wśród pacjentów z ADHD, przejdź na stronę:  https://www.siriuscoding.pl/jakie-sa-korzysci-z-psychoterapii-psychodynamicznej/

ADHD u dorosłych a farmakoterapia

W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie leków w celu łagodzenia objawów ADHD. Odpowiednie leczenie farmakologiczne prowadzi do poprawy koncentracji i skutecznego kontrolowania impulsywności. Istotne jest jednak, aby skonsultować tę opcję ze specjalistą i zapoznać się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Ważne, żeby nie obawiać się leczenia farmakologicznego. Przy poważnych objawach ADHD, które utrudniają codzienne życie, leki mogą znacząco poprawić funkcjonowanie pacjenta.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%