Zamknij

Zrównoważone ogrzewanie domu. Jak ekologiczne kotły c.o. wpisują się w ten trend?

11:26, 28.11.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:27, 28.11.2024

Nie da się nie zauważyć, że tradycyjne źródła energii, zasilane przez drewno, węgiel czy olej opałowy, ustępują miejsca ekologicznym technologiom grzewczym, które łączą wysoką wydajność z niskim wpływem na środowisko. Sprawdź więc, dlaczego nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek wpisują się w trend zrównoważonego budownictwa.

Zrównoważone budownictwo a ekologiczne kotły c. o.

Zrównoważone budownictwo dąży do ograniczenia emisyjności i oszczędności energii poprzez minimalizację jej strat. Stosowane w nich ekologiczne kotły centralnego ogrzewania (c. o.) są jednym z ważniejszych elementów pozwalającym na osiągnięcie tych celów. Zaliczane do nich kotły pellet i ekogroszek, dzięki nowoczesnym technologiom i bazowaniu podczas produkcji ciepła na odnawialnych oraz niskoemisyjnych paliwach, stanowią efektywne rozwiązanie grzewcze, które wpisuje się w ekologiczne standardy.

Dlaczego kotły na pellet uznawane są za ekologiczne?

Kotły na pellet uznawane są za ekologiczne, gdyż zasilane są za pomocą biomasy, zaliczanej do odnawialnych paliw. Produkowana jest ona z odpadów drzewnych i cechuje się neutralnym bilansem CO2. Dodatkowo kotły na pellet spalają go w sposób zoptymalizowany, co przekłada się na minimalną emisję do atmosfery szkodliwych substancji takich jak pyły, dwutlenek węgla i tlenki azotu.

Sam proces spalania pelletu jest również wydajny dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, które umożliwiają automatyczne podawanie paliwa oraz precyzyjne sterowanie pracą kotła. Dzięki temu użytkownik nie musi ręcznie zasilać urządzenia, a sama produkcja ciepła odbywa się w warunkach sprzyjających maksymalnej efektywności energetycznej, która przekracza 90%.

Ekologiczne aspekty kotłów na ekogroszek

Kotły na ekogroszek, choć są zasilane węglem, również określa się ekologicznymi. Paliwo stosowane do ich opalania cechuje się niską zawartością siarki, co czyni je bardziej przyjaznym dla środowiska. Przystosowane są do spalania w sposób kontrolowany, z wykorzystaniem systemu katalizatora dopalającego cząstki stałe oraz systemu turbolizatorów, które znacznie redukują emisję zanieczyszczeń i podwyższają sprawność kotła. Dzięki temu spełniają surowe normy ekologiczne i zaliczane są do klasy 5 i  Ecodesign.

Ponadto kotły na ekogroszek wyposażone są w zaawansowane systemy sterowania, które pozwalają na optymalizację procesu spalania, dodatkowo zmniejszającą ilość wytwarzanych spalin i zwiększającą ich wydajność energetyczną. Są one również w stanie automatycznie dostosowywać parametry pracy do rzeczywistego bieżącego zapotrzebowania energetycznego budynku.

Porównanie kotłów na pellet i ekogroszek

Kotły na pellet są często droższe w zakupie, jednak ich użytkowanie może być tańsze, dzięki niższym cenom paliwa i wyższym wskaźnikom efektywności energetycznej. Dodatkowo pellet jako paliwo odnawialne ma mniejszy wpływ na wyczerpywanie surowców naturalnych.

Z kolei kotły na ekogroszekmimo, że zasilane paliwem będącym pochodną węgla, charakteryzują się niską (choć trochę wyższą niż w przypadku pelletu) emisją szkodliwych substancji do środowiska. Zapewniają jednak wciąż wysoką sprawność oraz efektywność i dostęp do nowoczesnych rozwiązań ułatwiających korzystanie z nich. 

Wybór między tymi modelami, które oferuje między innymi producent kotłów c. o. Metalteres, powinien być głównie podyktowany dostępnością danego rodzaju paliwa w miejscu użytkowania urządzenia grzewczego.

Korzyści z wyboru kotłów na pellet jako zrównoważonego źródła ciepła 

Jednym z największych atutów kotłów na pellet jest ich efektywność. Dzięki wysokiej sprawności oraz automatyzacji koszty eksploatacji tych urządzeń są niższe w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Oprócz tego, kupując nowoczesne kotły pelletowe, spełniające normy 5 klasy, wydatki można obniżyć poprzez dotacje i programy wsparcia inwestycji w ekologiczne źródła ciepła takie jak „Czyste Powietrze”.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego, który będzie efektywny energetycznie i ekologiczny, to inwestycja w przyszłość – zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ochrony środowiska, dlatego kotły na pellet i ekogroszek odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu zrównoważonego ogrzewania domów. 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%