Zamknij

Co jest ważniejsze w usługach dźwigowych: nowoczesność czy doświadczenie?

14:44, 18.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:44, 18.03.2024

Nowoczesne rozwiązania budzą głośne dyskusje w każdej branży, również jeśli chodzi o usługi dźwigowe. W tej całej fascynacji dźwigami bezlinowymi czy AI w systemach bezpieczeństwa łatwo jest jednak zapomnieć, że już obecna technologia daje całkiem spore możliwości – ale czy porównywalne?

Jak unowocześnić dźwig?

To całkiem uzasadnione pytanie, wydaje się bowiem, że konstrukcja dźwigów, którą rozwijano przecież tak naprawdę od niepamiętnych czasów, jest dziś całkiem dojrzała i odpowiednio doświadczony operator, który potrafi posługiwać się klasycznym sprzętem, będzie umiał wykonać prawie każde zadanie. Producenci jednak inwestują w systemy bezpieczeństwa bazujące na AI, interfejsy bezdotykowe czy – co jest chyba największą zmianą technologiczną – dźwigi bezlinowe. I choć ich znaczenie może być spore, dziś są to rozwiązania często raczkujące, cierpiące na choroby wieku młodzieńczego.

Czy starsze rozwiązania są złe?

Usługi dźwigowe cały czas są świadczone w większości klasycznymi dźwigami, a nowinki technologiczne są wprowadzane głównie w bardzo niszowych i ekstremalnie drogich urządzeniach. To wcale nie znaczy, że dojrzałe technologie są obiektywnie gorsze. I nie chodzi tylko o subiektywną ocenę – po prostu do niektórych zastosowań nie potrzeba nowocześniejszych dźwigów, a jedynie doświadczonego operatora, który będzie umiał w pełni wykorzystać potencjał urządzenia.

Owszem, niektóre rozwiązania zwiększające wydajność czy sprawiające, że dźwig będzie bardziej ekologiczny, mają swoje miejsce, ale to nie musi od razu oznaczać porzucenia starszych technologii.

Przewaga doświadczenia nad nowoczesnością

W przypadku dźwigów ważne są ich możliwości oraz bezpieczeństwo. O ile możliwości można oczywiście zwiększać, stosując coraz to nowsze technologie czy materiały, to trzeba pamiętać, że usługi dźwigowe świadczone są w określonym otoczeniu. Cały ekosystem przemysłowy rozwijał się jako układ w miarę zintegrowany i dźwigi zostały dopracowane do pełnienia konkretnych funkcji. To oznacza, że dziś absolutnie wystarczają one do rozwiązania istniejących problemów. Nowoczesne rozwiązania będą znacznie bardziej potrzebne, kiedy pojawią się zupełnie nowe wyzwania.

Co zaś tyczy się bezpieczeństwa – tu wciąż najważniejszy jest człowiek i jak na razie nic nie zapowiada, żeby AI mogło całkowicie zastąpić doświadczonego operatora i to chyba najlepszy dowód na to, że w najbliższej przyszłości przy zamawianiu usług dźwigowych nadal nie trzeba będzie pytań o konkretne rozwiązania techniczne, tylko o to, czy operator będzie w stanie bezpiecznie wykonać powierzone mu zadania. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%