Zamknij

Czy każde srebro warto sprzedać na skup?

art. sponsorowany + 14:39, 13.02.2024 Aktualizacja: 14:39, 13.02.2024

Skup srebra dziś jest przedstawiany jako znakomity sposób na to, żeby pozbyć się srebrnego złomu z zyskiem. Ale czy wszystkie srebrne przedmioty warto oddać na skup? A być może dla niektórych srebrnych produktów istnieje bardziej opłacalna ścieżka?

Srebro techniczne zawsze na skup

Srebro nie jest tylko metalem jubilerskim i spora jego część wykorzystywana jest w różnych branżach technicznych. Od lutów srebrnych (zwykle ze stosunkowo niewielką zawartością srebra rzędu kilku do kilkunastu procent), przez elektrody, aż po blaszki i druty, wszystkie te materiały, kiedy z różnych powodów przestają pełnić swoje funkcje, należy oddać na skup.

Tutaj logika jest oczywista – odpalone luty czy styki nie mają już żadnych zastosowań, są w takiej formie wyłącznie odpadem, natomiast jako odpad mogą podlegać recyklingowi, a ich przekazanie do skupu pozwala odzyskać przynajmniej część ich wartości. Ustalona przez skup srebra cena jest pochodną dwóch czynników: zawartości srebra w materiale i łatwości odzyskania surowca. Inne kryteria w ogóle nie mają istotnego znaczenia.

Oczywiście, można negocjować cenę przy większej partii materiału, natomiast co do zasady nie będą to wielkie różnice i można je w takich rozważaniach pominąć.

Srebro biżuteryjne czasem na skup

W przypadku złomu srebrnego wysokie próby, a więc przede wszystkim biżuterii, sprzedaż na skup srebra jest opłacalna wtedy, kiedy materiał z różnych przyczyn nie ma już wartości artystycznej. To zresztą będzie dotyczyło nie tylko ścinków srebrnej biżuterii, ale też skrajnie zniszczonych sztabek, monet czy srebrnej zastawy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przedmiotów naprawdę unikatowych, nawet przy znacznym stopniu uszkodzeń wciąż będzie możliwe uzyskanie satysfakcjonującej ceny na rynku kolekcjonerskim.

Przeważnie jednak, jeśli przedmioty kolekcjonerskie są już zniszczone, nie będą budziły wielkiego zainteresowania i ceny, jakie się za nie uzyska, nie będą się znacząco różniły od cen na skupie. Srebro wysokiej próby jest bowiem także na skupach wyceniane całkiem nieźle – to wciąż cenny surowiec, który może być poddany procedurze odzysku.

Mówiąc inaczej – jeśli przedmioty kolekcjonerskie całkowicie stracą wartość artystyczną, wówczas należy potraktować je jako złom srebrny. Owszem, ich wartość w związku z tym zauważalnie spadnie, ale wciąż będzie dość wysoka, jako że srebro stale drożeje. Oddanie ich na skup srebra będzie sprawiało pewien niedosyt, ale jest nadal najlepszym wyjściem w takiej sytuacji.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%