Zamknij

Dziecko bez opieki na placu zabaw — od kiedy to możliwe i bezpieczne?

artykuł sponsorowany + 13:24, 31.10.2023 Aktualizacja: 15:03, 08.08.2024

Dzieci dorastają, z czasem zaczynają być coraz bardziej samodzielne. Chcą nie tylko o sobie decydować, ale i same wychodzić na podwórko. To świetnie, jednak aby zabawa była nie tylko fantastyczna, ale i bezpieczna, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i nie przeceniać dziecka. Do jakiego wieku dziecko musi być pod opieką rodzica poza domem?  Kiedy może samo przebywać na placu zabaw?

Od kiedy dzieci mogą przebywać same na placu zabaw 

To, od kiedy dziecko może samo wychodzić na podwórko, zależy od kilku czynników, tak dojrzałości i gotowości młodego człowieka, jak i jego rodziców, ale również wielu okoliczności oraz przepisów prawa. Co to znaczy?

Dziecko bez opieki na placu zabaw można wypuścić, gdy jest na to gotowe, a rodzice uznali, że:

  • podoła wyzwaniu, poradzi sobie w różnych sytuacjach (dobrze, by dziecko posiadało smartwatch czy lokalizator dla dziecka),
  • rozumie zasady bezpieczeństwa i potrafi je zastosować, 
  • zarówno w drodze na plac zabaw, jak i na nim, nie istnieją takie zagrożenia (to na przykład sąsiedztwo ruchliwej ulicy, przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej czy — jak to się mówi — „nieciekawe towarzystwo”).

Od kiedy dziecko samo na placu zabaw — przepisy prawa

Choć zasadniczo nie istnieją regulacje prawne określające, od kiedy dziecko może przebywać poza domem bez opieki dorosłych, można wskazać przepisy, które takie granice wyznaczają. To 

  • ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym,
  • Kodeks Wykroczeń.

I tak ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Art. 43 ust. 1 głosi, iż „dziecko do ukończenia 7. roku życia może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat”. Zapis ten nie obowiązuje na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych oraz w strefie zamieszkania.

Kodeks Wykroczeń mówi, że podlega karze grzywny lub nagany osoba, która „mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka”.  

Podsumowując: jeśli chodzi o przepisy prawa, dziecko może wychodzić samodzielnie na zewnątrz i poruszać się po drodze, gdy ma ukończone 7 lat. Nie dotyczy to wychodzenia na podwórko lub plac zabaw obok domu, na osiedlu.  

Jak przygotować dziecko do samodzielnego wychodzenia na podwórko?

Nie ochronisz dziecka przed wszystkimi zagrożeniami, nie przygotujesz na każdy scenariusz życiowy. Możesz jednak zaopatrzyć go w wiedzę, umiejętności i narzędzia, które pomogą mu rozpoznać zagrożenie i odpowiednio zareagować. Jak tego dokonać? Co robić?

Naucz dziecko zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. 

Ustal granicę, która wyznacza obszar, poza który dziecko nie może się oddalić. 

Rozmawiaj z dzieckiem. Wpajaj zasady bezpieczeństwa (nie rozmawiaj z nieznajomymi, nie bierz cukierków i innych prezentów od obcych). Tłumacz, jakie sytuacje mogą się przydarzyć i jaki jest właściwy sposób reagowania. 

Wyposaż dziecko w telefon komórkowy, zegarek z lokalizatorem lub smartwatch. Dobrze sprawdzi się na przykład Locon Watch Lite czy Locon Watch Video, które mają wbudowany telefon i nielimitowane minuty na połączenia, przycisk SOS oraz lokalizator dziecka (w aplikacji na telefonie rodzica). 

Dzięki temu dziecko może dzwonić z zegarka i wysyłać SOS, kiedy potrzebuje pomocy, a rodzic wyznacza strefy bezpieczeństwa, takie jak dom, szkoła czy lekcje języka angielskiego. Dodatkowo smartwatch Locon Watch Video pozwala na rozmowy video. Działa jak standardowy smartfon. Wspiera dziecko zarówno wtedy, kiedy dziecko przebywa samo na podwórku, w szkole czy ulicy, ale i w sytuacji, gdy zostaje samo domu. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom spokój.

konsultacje seo cennik

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%