Zamknij

Czyszczenie odzieży motocyklowej – jak zadbać o swój strój? Podpowiadamy!

art. sponsorowany + 09:58, 09.10.2023 Aktualizacja: 09:59, 09.10.2023
freepik.com freepik.com

Każdy kierowca jednośladów wie, jak ważny dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy jest strój motocyklowy. Tego typu odzież wykonywana jest z tkanin naturalnych i syntetycznych, których struktura zapewnia dodatkowe funkcjonalności, m.in. większą oddychalność i ochronę przed deszczem. Właściwa pielęgnacja stroju jest kluczowa dla zachowania właściwości. Jak prawidłowo czyścić odzież motocyklową? O tym w dalszej części artykułu!

Czy odzież motocyklową można prać w pralce?

Ubrania składające się na strój motocyklowy mogą być wykonane ze skóry naturalnej lub innych tkanin tekstylnych. Aby zapewnić każdemu kierowcy i pasażerowi jednośladu najwyższy komfort oraz bezpieczeństwo, odzież tego typu jest wyposażana w różne technologie. Wśród nich możemy wymienić np. membrany, znane także z kurtek narciarskich czy trekkingowych, które chronią przed deszczem oraz zapewniają oddychalność. Trzeba jednak pamiętać, że obecność tego elementu powoduje, że tradycyjne pranie ubrań na motor w pralce nie jest najlepszym pomysłem. Wysoka temperatura może zniekształcić odzież, a silne detergenty w proszkach do prania czy zmiękczacze do tkanin uszkodzą włókna i zapchają membranę. Dlatego, zanim włożysz kurtkę czy spodnie na motor do pralki, koniecznie sprawdź, czy producent zaleca czyszczenie ich w taki sposób. Informacje na ten temat z pewnością znajdziesz na metce.

Czyszczenie skórzanej odzieży motocyklowej

Skóra to materiał naturalny, który tradycyjnie kojarzony jest ze światem motocykli. W końcu słynna kurtka ramoneska została zaprojektowana właśnie z myślą o motocyklistach, aby mogli ją wygodnie rozpinać i zapinać podczas jazdy. Dlatego też wielu kierowców jednośladów nie wyobraża sobie noszenia innego kombinezonu motocyklowego.

Czyszczenie odzieży skórzanej w zdecydowanej większości wypadków wymaga prania ręcznego. Czasami do pralki można wrzucić jedynie tekstylną podpinkę. Pamiętaj, że podczas jazdy na skórze osadza brud, który może przenikać do wnętrza odzieży i blokować jej oddychalność. Regularne czyszczenie i impregnacja są zatem kluczowe dla zachowania funkcjonalności stroju. Pamiętaj o następujących zasadach:

  • Odzież skórzaną należy zamoczyć w ciepłej wodzie (do 30°C) i czyścić za pomocą delikatnego mydła i szmatki. Do ciężkich zabrudzeń stosuje się specjalny szampon do skóry.
  • Ubrania ze skóry powinno się suszyć na płasko z dala od źródeł ciepła, np. kaloryferów – wysoka temperatura może powodować zniekształcenia.
  • Po praniu niezbędna jest impregnacja. Nałożenie warstwy ochronnej jest konieczne także po jeździe w deszczu. Sporą bazę wiedzy o impregnatach i środkach do czyszczenia odzieży motocyklowej udostępniają Dobre Sklepy Motocyklowe.
  • Niewłaściwie pielęgnowana odzież skórzana może po czasie blaknąć i się łuszczyć, przez co stanie się nieatrakcyjna wizualnie i niewygodna.

Jak wyczyścić tekstylną odzież motocyklową?

Czyszczenie kombinezonu motocyklowego wykonanego z tkanin tekstylnych powinno być przeprowadzane o wiele częściej niż odzieży skórzanej. Stroje materiałowe należy czyścić po każdej wyprawie jednośladem, gdyż nagromadzona na nich warstwa kurzu, błota i płynów może wnikać w strukturę materiału i ją uszkadzać.

Taka odzież motocyklowa powstaje z zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych o unikalnych właściwościach, np. z membranami. Brud i niewłaściwa pielęgnacja mogą doprowadzić do uszkodzeń mikroporów, przez co ubrania stracą swoją funkcjonalność. Wówczas naprawa odzieży motocyklowej może być już niemożliwa.

  • Stroje tekstylne czasami można prać w pralce, ale niewskazane jest suszenie ich w suszarkach bębnowych – należy sprawdzić oznaczenia na metce.
  • Do prania należy wykorzystywać jedynie specjalne środki piorące i nie stosować płynów zmiękczających oraz temperatury wyższej niż 30°C.
  • Przed praniem trzeba wyciągnąć wewnętrzne protektory.
  • W przypadku prania ręcznego zaleca się użycie delikatnej szczoteczki.
  • Należy unikać mocnego szorowania oraz wyciskania mokrych ubrań.
  • Po praniu strój należy kilka razy wypłukać oraz wysuszyć na płasko.
(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%