Zamknij

Toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy? Który zabieg jest skuteczniejszy?

art. sponsorowany + 13:57, 02.08.2023 Aktualizacja: 13:57, 02.08.2023

Toksyna botulinowa i kwas hialuronowy to jedne z najbardziej popularnych zabiegów wykorzystywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Jednocześnie - to jeden z najczęściej mylonych procedur. A różni je niemal wszystko - inny mechanizm działania i możliwość uzyskania innych efektów. Łączy natomiast możliwość odmłodzenia twarzy. Jakie są różnice między tymi zabiegami i jak dokonać między nimi wyboru? 

Kwas hialuronowy a botoks - to nie to samo! 

Botoks i kwas hialuronowy to preparaty, które bez wątpienia zrewolucjonizowały oblicze medycyny estetycznej. Wystarczy wykonanie kilku nakłuć, aby zauważalnie poprawić wygląd wybranych partii twarzy. Kwas hialuronowy jest związkiem obecnym w organizmie. Z kolei w preparatach wykorzystywanych do iniekcji wykorzystywany jest mniej lub bardziej usieciowany kwas. W zabiegach mezoterapii, które mają na celu nawilżenie i rewitalizację skóry, stosowany jest kwas hialuronowy usieciowany w małym stopniu. Oznacza to szybkie tempo degradacji pod pływem enzymów. Natomiast zabiegi modelowania ust i wolumetrii twarzy wykorzystuje usieciowany kwas hialuronowy, który wykazuje większą odporność na działanie enzymów. Dzięki temu efekty zabiegu utrzymują się przez co najmniej kilka miesięcy. 

Toksyna botulinowa (botoks, jad kiełbasiany) to toksyna produkowana przez bakterię Clostridium difficile. Syntetycznie pozyskiwany botoks wykorzystywany jest do hamowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W praktyce oznacza to możliwość zablokowania pracy wybranych mięśni mimicznych i wygładzenie zmarszczek.  

Wskazania do wykonania botoksu oraz wolumetrii kwasem hialuronowym 

Zabieg botoksu wykonywany jest w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych. Wskazania do zabiegu to: 

- zmarszczki wokół ust 

- lwia zmarszczka między brwiami 

- zmarszczki na czole 

- zmarszczki wokół ust 

- kurze łapki 

- zmarszczki na nosie 

Mięśnie zostają rozluźnione, czasowo tracą możliwość kurczenia. Dzięki temu zmniejsza się widoczność powstałych zmarszczek, a dodatkowo - możliwe jest zapobieganie ich pogłębieniu. Dlatego botoks nie jest zabiegiem wyłącznie dla osób dojrzałych, u których zmarszczki mimiczne są już bardzo widoczne. Na ostrzykiwanie toksyną botulinową mogą zdecydować się osoby młode, u których zmarszczki dopiero się pojawiają - spowolni to ich pogłębianie się. 

Iniekcje z kwasu hialuronowego wykorzystywane są w zabiegach wolumetrii. Gęsty, plastyczny preparat zawierający wysoko usieciowany kwas hialuronowy pozwala na modelowanie i lifting wybranych partii twarzy. Wraz z wiekiem dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej na ciele, co wraz z utratą jędrności skóry przyczynia się do zaburzenia owalu twarzy. Policzki tracą objętość, rozmyciu ulega linia żuchwy, pojawiają się chomiczki. Owal twarzy, który w młodości przypomina odwrócony trójkąt, z upływem lat zmienia się i twarz poszerza się w dolnych partiach. Umiejętne ostrzykiwanie twarzy kwasem hialuronowym pozwala na przywrócenie pożądanego owalu twarzy. Ponadto preparat z kwasem hialuronowym może być wprowadzany liniowo wzdłuż przebiegu głębokich zmarszczek i bruzd, w tym bruzd nosowo-wargowych i bruzd marionetek. Wówczas preparat wypełnia zmarszczki i wygładza powierzchnię skóry. 

Nieinwazyjny lifting bez skalpela możliwy jest ponadto dzięki takim nowoczesnym technologiom jak HIFU https://neonia.com.pl/laseroterapia/hifu/ . Zabieg wykorzystuje fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które wywołują selektywny efekt termiczny i mechaniczny. Prowadzi to do pobudzenia procesów regeneracji skóry. 

Czy każdy może wstrzyknąć sobie botoks oraz kwas hialuronowy? 

W przypadku każdej procedury medycyny estetycznej określono, w jakich sytuacjach wykluczone jest wykonanie zabiegu. Istnieją zatem przeciwwskazania do iniekcji botoksem czy kwasem hialuronowym. W przypadku obydwu preparatów, ostrzykiwanie nie jest wykonywane wówczas, gdy występują takie czynniki jak: 

- uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu 

- aktywne infekcje skóry lub stany zapalne w miejscu iniekcji 

- ciąża i karmienie piersią 

- schorzenia autoimmunologiczne 

Ponadto iniekcje botoksu nie są wskazane w przypadku występowania schorzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, takich jak miastenia. 

Efekty zabiegu ostrzykiwania botoksem i kwasem hialuronowym 

Aby wygładzić zmarszczki mimiczne botoksem oraz poprawić owal twarzy i zlikwidować głębokie zmarszczki preparatem z kwasem hialuronowym, wystarczy jeden zabieg. W przypadku botoksu efekt w postaci wygładzenia zmarszczek pojawia się do kilku dni po zabiegu i utrzymuje od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg może być powtórzony. Warto podkreślić, że umiejętnie wykonany botoks nie prowadzi do wystąpienia efektu maski, nie zmienia w niekorzystny sposób rysów twarzy. Umożliwia natomiast czasowe zredukowanie widoczności określonych zmarszczek mimicznych oraz spowolnienia procesów starzenia twarzy. 

Iniekcje kwasu hialuronowego pozwalają na natychmiastowe wypełnienie głębokich zmarszczek i bruzd, dzięki czemu uzyskiwany jest efekt gładkiej skóry. Ostrzykiwanie policzków pomaga na wymodelowanie ich kształtu i objętości, dzięki czemu twarz wygląda na młodszą i bardziej pogodną. Z kolei wprowadzenie preparatu w okolice doliny łez redukuje cienie pod oczami. Możliwe jest złagodzenie linii żuchwy i odzyskanie prawidłowego owalu twarzy, czyli kompleksowe odmłodzenie. Efektem użycia kwasu hialuronowego jako wypełniacza może być także modelowanie kształtu i wielkości ust, a także odmładzanie dłoni. W przypadku wolumetrii twarzyhttps://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/wolumetria-twarzy/  kwasem hialuronowym  efekt zauważalny jest od razu i utrzymuje się od 8 do 12 miesięcy. Czynniki najbardziej przyspieszające degradację kwasu hialuronowego i skracające czas utrzymywania się efektu to palenie papierosów i ekspozycja skóry na słońce.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%