Zamknij

Apartamenty inwestycyjne w górach

artykuł sponsorowany + 11:09, 14.04.2022 Aktualizacja: 11:09, 14.04.2022

Ceny nieruchomości systematycznie rosną, szczególnie w miejscach turystycznych, gdzie ilość dostępnych gruntów jest ograniczony. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Od pewnego czasu odnotowuje się też wzrost zainteresowania wypoczynkiem w górach, zwłaszcza w Szczyrku, gdzie mocno dofinansowano rozwój tras narciarskich. Oba te aspekty powodują, że w Beskidach kładzie się duży nacisk na rozbudowę infrastruktury hotelowo-turystycznej. W jej ramach powstają m.in. lokale premium, w których można wykupić apartament i osiągać zyski z jego najmu. Na czym polega to rozwiązanie, kto może z niego skorzystać i dlaczego warto rozważyć taką opcję?

Czym są apartamenty inwestycyjne w górach?

Model biznesowy polega na tym, że kupujesz apartament w wybranym hotelu z zapleczem rekreacyjnym i gastronomicznym na użytek własny lub na wynajem. W zależności od wybranej formy zarobkowania zarabiasz kilka procent w skali roku (zwykle 7%), które nalicza się od ceny apartamentu bez wykończenia, albo dzielisz się zyskami z operatorem, np. 70% otrzymujesz ty, jako właściciel, a 30% operator. Umowę najmu podpisuje się na określony czas – przeważnie od kilku do kilkunastu lat, z możliwością przedłużenia. Co ważne, lokal jest całkowicie bezobsługowy. To operator zajmuje się jego bieżącym utrzymaniem, zarządza nim i dba o jego obłożenie.

Dla kogo?

Apartamenty inwestycyjne w górach stanowią dobrą opcję na ulokowanie kapitału. Ze względu na rosnące zainteresowanie turystów wypoczynkiem w tych rejonach, mogą stać się źródłem regularnych dochodów. Jeśli zdecydujesz się na lokum w prestiżowej lokalizacji, w pobliżu SPA czy ośrodków narciarskich, możesz liczyć na wysokie zarobki. Ale równie dobrze możesz zatrzymywać się w nim na wyjazdach służbowych lub w czasie urlopów.

Zaznaczyć jednak trzeba, że decydując się na gwarantowany kilkuprocentowy zysk w skali roku, twój pobyt właścicielski może zostać okrojony do dwóch, trzech tygodni w ciągu roku, z wyłączeniem najbardziej dochodowych okresów, takich jak święta, ferie, wakacje, długie weekendy. Warto więc dobrze zastanowić się, do czego apartament ma służyć, by wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie finansowe.

Kupno lokalu najlepiej pokryć ze środków własnych. Można też to zrobić z pomocą kredytu, ale w takim wypadku należy ocenić, czy to będzie opłacalne. Z rozwiązania może skorzystać każdy, kto dysponuje nadwyżką gotówki, chce zarabiać na wynajmie lub szuka miejsca na wypoczynek w ładnej okolicy, w bliskim sąsiedztwie atrakcji.

Dlaczego warto?

Inwestycja w apartamenty w górach niesie ze sobą kilka korzyści:

  • Osiągasz dochody z bezpośredniej stopy zwrotu z inwestycji przy jednoczesnym wzroście wartości nieruchomości. Jak wspomniano na początku, ceny gruntów w miejscach cieszących się dużą popularnością wśród turystów stale rosną, a ich ilość nieustannie się zmniejsza, co skutkuje ciągłym wzrostem ceny za m2 powierzchni. Inwestujesz raz, a cena nieruchomości rośnie.
  • Zyskujesz stałe lokum, gotowe do użytku w każdej chwili. Zatem nie ma potrzeby byś za każdym razem, gdy szykuje się wyjazd służbowy, rezerwował nocleg. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju rodzinnych i wypoczynkowych wyjazdów. Co więcej, nie musisz opłacać pobytu w hotelach, więc każdorazowo oszczędzasz.
  • Obsługą miejsca i wszystkim, co z tym związane, zajmuje się operator. Nie musisz doglądać lokalu, zlecać usług związanych z utrzymaniem go w czystości ani zajmować się zakwaterowaniem. Inwestujesz, osiągasz zyski, ale nie spoczywają na tobie żadne obowiązki związane z funkcjonowaniem nieruchomości.
  • Jak widać, apartamenty inwestycyjne w górach stwarzają wiele możliwości. Inwestycja w nie będzie udanym posunięciem biznesowym, o ile decyzja zostanie wcześniej dobrze przemyślana, zaplanowana i poprzedzona dokładną analizą własnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja. Najlepiej zdecydować się na miejscowość turystyczną, bo tylko wtedy realne stanie się osiąganie wysokich zysków.
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%