Rezonans magnetyczny kolana to nieinwazyjne badanie obrazowe. Wykonuje się je, gdy istnieją wątpliwości co do postawionej diagnozy, kiedy wyniki innych badań są niewystarczające do ustalenia rozpoznania bądź w celu sprawdzenia postępów leczenia. Sprawdź, ile trwa, czy trzeba się do niego przygotować i gdzie można wykonać to badanie.
Staw kolanowy to jedno z miejsc szczególnie podatnych na urazy. Jego najważniejszą częścią są kości – udowa oraz piszczelowa, które spotykają się w tym stawie. Istotną funkcję pełni też rzepka, ponieważ chroni kolano przed uszkodzeniami i dba o jego ruchy wyprostne. Nie zmienia to faktu, iż staw kolanowy jest miejscem podatnym na urazy, więc często badanym.
Badanie palpacyjne, ultrasonografia czy rentgen nie zawsze dają pełny obraz dysfunkcji, dlatego szuka się innych, bardziej nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych. Jednym z nich jest rezonans magnetyczny kolana (RM, ang. MRI, Magnetic Resonance Imaging), który umożliwia ocenę wszystkich struktur w stawie kolanowym. RM jest pomocny w diagnostyce:
Rezonans magnetyczny kolana wykonuje się także u dzieci i kobiet ciężarnych. Maszyna nie emituje szkodliwego promieniowania, które może być dla nich niebezpieczne. Aparat wykorzystuje pole magnetyczne, dlatego osoba badana nie może mieć w ciele ani na sobie żadnych elementów metalowych.
RM kolana jest badaniem bezbolesnym. Nie trzeba się do niego przygotowywać, jeśli nie podaje się środka cieniującego. W innym przypadku chory musi zabrać ze sobą aktualne badanie poziomu stężenia kreatyniny we krwi. Na jego podstawie sprawdza się wydolność nerek. Ich prawidłowa praca jest kluczowa, by pozbyć się kontrastu z organizmu. Nieprawidłowy wynik stanowi przeciwwskazanie do zrobienia badania. Sam rezonans kolana trwa od 20 minut do godziny. Koszt badania to 500–1000 zł, w zależności od placówki, w której jest on wykonywany.
Mimo że rezonans magnetyczny kolana jest badaniem bezpiecznym, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Nie mogą się mu poddać osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, wkładki chroniące przed ciążą lub sztuczne zastawki. Na RM nie wolno też zabrać żadnych przedmiotów metalowych, mogą one bowiem ulec uszkodzeniu lub, jak w przypadku kart płatniczych, rozmagnesowaniu. Przedmioty te zakłócają ponadto przebieg badania i wpływają na niewyraźny komputerowy obraz struktur. Skierowanie na rezonans nie jest wymagane, jeśli pacjent nie wykonuje go w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i w przypadku, gdy nie został mu zlecony środek cieniujący.