Zamknij

Poznaj domy prefabrykowane - gotowe pod klucz

artykuł sponsorowany + 12:07, 13.07.2021 Aktualizacja: 12:09, 13.07.2021

Obecnie coraz więcej rodzin decyduje się na budowę własnego domu. Stanowi on dla nich znacznie lepszą alternatywę niż zamieszkanie w najwygodniejszym apartamencie w zbiorowym budownictwie.

Realizacja takiej inwestycji zazwyczaj bywa czasochłonna i kosztowna. Dlatego warto sięgnąć po rozwiązania, które sprawią, że będzie ona bardziej dostępna. Jedną z opcji jest budowa domu szkieletowego pod klucz.

Czym jest dom szkieletowy?

Domy szkieletowe od wielu lat cieszą się dużą popularnością, ze względu na ich liczne zalety oraz znacznie większą dostępność. Ich budowa jest bowiem nawet o 30% tańsza od budowy domu murowanego. Dzięki temu mogą sobie na nią pozwolić również osoby o niższych dochodach. Uzyskanie kredytu z pewnością będzie łatwiejsze ze względu na jego wysokość, a to pierwszy krok do realizacji marzeń o własnym domu. Czym jest konstrukcja szkieletowa?

Cechą, która wyróżnia domy szkieletowe, jest technologia ich budowania. Podstawę konstrukcji stanowi drewniany szkielet wykonany ze starannie dobranego i odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Składa się on z pionowych słupów nośnych oraz poprzecznych belek i konstrukcji zadaszenia. Budowa takiego domu jest prosta ze względu na to, że poszczególne elementy są wykonane w zakładzie, a po dostarczeniu na plac budowy wykonuje się tylko ich montaż.

Dlaczego warto budować domy o konstrukcji szkieletowej?

Pomijając wspomniane już wcześniej stosunkowo niskie koszty budowy, domy prefabrykowane konstruuje się bardzo szybko. W przeciwieństwie do budynków murowanych mają one znacznie mniejszą masę, dlatego nie wymagają tak solidnych i często bardzo pracochłonnych fundamentów. Dom szkieletowy można też postawić na luźniejszym gruncie, który nie sprawdzi się w przypadku betonowej konstrukcji.

Budowa i wykończenie domu szkieletowego są realizowane nawet w 3-4 miesiące, podczas gdy budynek murowany jest gotowy do zasiedlenia dopiero po roku. Taka sytuacja również przekłada się na wzrost kosztów, gdyż zainwestowane środki znacznie dłużej nie przynoszą korzyści. W praktyce oznacza to, że w znacznie dłuższym okresie trzeba ponosić koszty utrzymania innego mieszkania, często wynajmowanego za spore pieniądze. Domy pod klucz można zasiedlać znacznie szybciej, dzięki czemu spłata kredytu nie obciąży tak budżetu.

Najważniejsze zalety budowy domu pod klucz

Budowa domu pod klucz to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które poszukują ekologicznego, zdrowego miejsca do życia i chcą w nim zamieszkać możliwie szybko. Wśród wielu zalet, jakie wyróżniają takie konstrukcje, można wymienić te, które dotyczą domów szkieletowych, z drewna oraz gotowych, z kompletnym wykończeniem. Są to między innymi:

  • krótki czas budowy domu szkieletowego,
  • możliwość wprowadzenia się zaraz po zakończeniu inwestycji,
  • wyeliminowanie dodatkowych kosztów i czasu potrzebnych na pooszukiwanie ekipy wykończeniowej lub zakup materiałów,
  • gwarancję solidnego przeprowadzenia wszystkich prac realizowanych przez jednego wykonawcę,
  • ekonomiczną budowę – firma, która buduje domy pod klucz, zazwyczaj ma dostęp do tańszych materiałów z zaprzyjaźnionych hurtowni,
  • przyjazne środowisko i zdrowe warunki do życia, jakie zapewnia budynek drewniany,
  • możliwość stworzenia własnego projektu wnętrza lub skorzystania z gotowej bazy projektów przygotowanych przez doświadczonych architektów.

Szczególnie ta ostatnia zaleta dla wielu przyszłych właścicieli domów szkieletowych ma bardzo duże znaczenie. Pozwala zapoznać się z wyglądem wnętrza budynku jeszcze zanim zostanie on wykonany. Nie trzeba pobudzać wyobraźni, zastanawiać się nad rozkładem pomieszczeń i wykończeniem każdego z nich. Wystarczy wybrać jedno z wielu dostępnych rozwiązań, a o jego realizację zadbają profesjonaliści.

Etapy budowy domu pod klucz

Gotowe domy do zamieszkania powstają na podobnych zasadach jak budynku murowane. Wymagają też odpowiednich prac przygotowawczych i dopełnienia formalności wynikających z polskich przepisów. Dlatego pierwszym krokiem zawsze jest uzyskanie pozwolenia na budowę z uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Trzeba też postarać się o kredyt i ewentualnie kupić działkę, jeśli inwestor jej nie ma. Kolejnym etapem jest wybór projektu i wykonawcy. Sam proces budowy gotowego domu obejmuje następujące etapy:

  • przygotowanie elementów konstrukcji w zakładzie – przecieranie drewna, suszenie, impregnacja,
  • transport materiałów na plac budowy,
  • wykonanie konstrukcji w stanie zerowym – zależnie od sposobu posadowienia obejmuje wykonanie fundamentów lub ułożenie płyty fundamentowej oraz montaż szkieletu: ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropu, dachu i konstrukcji usztywniającej (20% domu pod klucz),
  • wykonanie konstrukcji w stanie surowym otwartym – montaż poszycia ścian, połaci dachu oraz pokrycie dachu papą, pokrycie właściwe dachu, montaż systemu odprowadzania wody deszczowej, stolarka zewnętrzna, obróbka blacharska, kominy, parapety, układanie elewacji (50% domu pod klucz),
  • wykonanie konstrukcji w stanie surowym zamkniętym – montaż wszystkich instalacji oraz izolacji cieplnej i akustycznej, montaż stolarki otworowej,
  • prace wykończeniowe we wnętrzu,
  • odbiór budynku.

Gdzie znaleźć projekty domów szkieletowych?

Domy pod klucz wykonuje i buduje firma Danwood, która od wielu lat zajmuje się realizacją rozmaitych projektów budynków szkieletowych. Profesjonalni architekci przygotowują je w wielu wariantach, dzięki czemu każdy zainteresowany klient znajdzie w ofercie model odpowiedni do swoich potrzeb i oczekiwań. W katalogu dostępnym na stronie internetowej są dostępne projekty gotowych domów o różnej powierzchni użytkowej od około 100 do 200 m2. Są to zarówno domy parterowe, jak i piętrowe, z garażem, użytkowym poddaszem i różną liczbą pokoi. Projekty obejmują też domu pod klucz, stwarzając możliwość wyboru aranżacji wnętrza.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%