Zamknij

Rodzaje i zastosowanie wag elektronicznych

artykuł sponsorowany + 11:21, 23.06.2021 Aktualizacja: 11:21, 23.06.2021

Zwykle wagi kojarzą nam się z urządzeniem do sprawdzania własnej wagi ciała i dietami, które mogłyby zmienić wartość pokazywaną przez strzałkę na wadze. Niewiele osób zastanawia się, jak dużą rolę odgrywają wagi w branżach, z których na co dzień korzysta: w handlu, przemyśle czy medycynie. Jakie są rodzaje nowoczesnych wag elektronicznych i czym jest legalizacja wag?

Wagi elektroniczne to obowiązkowe wyposażenie wszelkiego rodzaju laboratoriów  przemysłowych, badawczych, medycznych, ale też w handlu, a więc w miejscach, gdzie regularnie wykonuje się pomiary i gdzie ważna jest dokładność pomiaru do jednego milimetra. Tego rodzaju wysokiej jakości waga elektroniczna spotykana jest prawie wyłącznie w specjalistycznych sklepach z urządzeniami pomiarowymi. Jakie wagi elektroniczne w nich znajdziemy?

Wagi precyzyjne

Wagi precyzyjne to jedne z najpowszechniej stosowanych urządzeń pomiarowych. Dzięki stabilnej konstrukcji niwelującej drgania i odkształcenia wagi precyzyjne cechuje duża niezawodność i precyzyjność. Znajdują zastosowanie zarówno standardowe, jak i profesjonalne. Są stosowane w branżach: chemicznej, farmaceutycznej, tekstylnej, spożywczej, a także w laboratoriach. Mogą ważyć zarówno ciecze, jak i ciała stałe różnych wielkości. Renomowani producenci wag precyzyjnych to firmy Ohaus i Radwag.

Waga techniczna

Waga techniczna to waga z trzecią klasą dokładności. Ten sprzęt podobnie jak waga precyzyjna cechuje się stabilną konstrukcją i dużą precyzją. Zaletą wag technicznych jest łatwość obsługi, dlatego może być wykorzystywana nie tylko w laboratoriach, ale też w magazynach, gdzie dopuszcza się większą tolerancję dla dokładności pomiaru. Wysokiej klasy wagi techniczne produkują firmy Radwag i Axis.

Wagi analityczne

Najwyższą dokładnością cechują się wagi analityczne. Dzięki swojej precyzji wykorzystywane są w miejscach, gdzie niezbędna jest powtarzalność wyników. Wśród marek wiodących w produkcji takich wag dominują Kern, Sartorius czy polska firma Radwag Radom.

Czym jest legalizacja wag elektronicznych?

Polskie prawo (a dokładnie Prawo o miarach, ustawa z dn. 11 maja 2011 r.) zobowiązuje każdego właściciela urządzeń pomiarowych do posiadania ważnej legalizacji sprzętu. Legalizacja wagi to zaświadczenie, które potwierdza, że dany egzemplarz wagi spełnia wymagania metrologiczne (przepisy dotyczące cech, konstrukcji i sposobów użytkowania urządzeń pomiarowych). Legalizacja wag jest wymagana zwłaszcza w określonych obszarach działalności, gdzie precyzyjny pomiar ma szczególne znaczenie. Należą do nich: handel, kontrola celna, ochrona praw konsumenta, ochrona życia, zdrowia i środowiska; ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego. Ważna legalizacja wag wymagana jest także podczas takich czynności jak pobór opłat (w tym podatków i należności budżetowych), wyznaczanie kar i odszkodowań, ustalanie i pobieranie należności. Brak aktualnej legalizacji wagi może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Kupując wagi elektroniczne należy od razu zatroszczyć się o jej legalizację (można to zrobić w autoryzowanych punktach sprzedaży wag, które oferują taką usługę). Wspomnianych atestów nie wymagają wagi kuchenne ani wagi domowe.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%