Zamknij

Przedwczesna menopauza - co robić?

artykuł sponsorowany + 15:40, 11.02.2021 Aktualizacja: 16:11, 11.02.2021

Menopauza to szczególny i trudny czas w życiu każdej kobiety. To właśnie wtedy w naszym ciele dochodzi do poważnych zmian, które skutkują zakończeniem okresu płodności. Choć statystycznie menopauza występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, zdarza się, że klimakterium może nastąpić o wiele wcześniej. Jakie są objawy menopauzy i czy przedwczesna menopauza jest niebezpieczna dla zdrowia?

Co oznacza menopauza?

Choć słowo menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, terminem tym definiuje się cały, trwający nawet kilka lat okres, w którym w ciele kobiety zachodzą zmiany związane z wygaszaniem aktywności jajników oraz możliwościami reprodukcyjnymi. Klimakterium zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych momentów w życiu kobiet, przede wszystkim ze względu na objawy menopauzy, które mogą znacząco uprzykrzać życie i wpływać na jego komfort.

Menopauzę możemy podzielić na 3 okresy:

  • premenopauzę – okres przejściowy, w którym występują pierwsze objawy, jak uderzenia gorąca, bezsenność, wahania nastrojów, zmęczenie, nieregularne miesiączki lub plamienia;
  • menopauzę – dzień wystąpienia ostatniej miesiączki;
  • postmenopauzę – rozpoczyna się po zakończeniu aktywności jajników. Hormony stabilizują się na nowym poziomie, zaczynają także ustępować uciążliwe objawy menopauzy.

Czym jest przedwczesna menopauza?

W przypadku niektórych kobiet menopauza może pojawić się znacznie wcześniej, bo w okolicach 40., a czasami nawet 35. roku życia. Może to być szczególnie trudne dla tych z pań, które wciąż planują założenie lub powiększenie rodziny. Czy przedwczesna menopauza może być niebezpieczna dla zdrowia? 

Jeśli zauważasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na menopauzę, a teoretycznie znajdujesz się przed statystycznym wiekiem menopauzalnym, powinnaś skonsultować się z ginekologiem. Przyczyny wystąpienia przedwczesnej menopauzy są zróżnicowane, jednak niektóre z nich mogą być związane ze stanem chorobowym. Przyczyny można podzielić na:

  • czynniki genetyczne;
  • choroby nowotworowe;
  • przebyte ginekologiczne zabiegi chirurgiczne;
  • choroby autoimmunologiczne.

Przedwczesna menopauza może wystąpić także w przypadku kobiet narażonych na chroniczny, silny stres, a także o niskim statusie społecznym. Wpływ na przedwczesne klimakterium wykazuje również palenie papierosów i niewłaściwa dieta.

Przedwczesna menopauza – czy można ją leczyć?

Przedwczesna menopauza może okazać się niebezpieczna dla zdrowia kobiety. Ma ogromny wpływ nie tylko na cykl miesiączkowy i płodność, ale i prawidłowe działanie całego organizmu. Przedwczesne klimakterium może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy, żylaków, osteoporozy, częstych infekcji układu moczowo-płciowego czy chorób układu krążenia (np. miażdżycy).

W przypadku przedwczesnej menopauzy lekarz zwykle zaleca terapię hormonalną, która pozwala na uzupełnienie hormonów do momentu wystąpienia naturalnej menopauzy. Warto pamiętać o tym, aby decyzja o rozpoczęciu terapii hormonalnej w przypadku kobiet z przedwczesnym klimakterium była zawsze podejmowana i prowadzona pod kontrolą ginekologa. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%