Poidła dla kur są kluczowym elementem każdego miejsca, gdzie odbywa się hodowla tych ptaków, a tym bardziej każdej profesjonalnej fermy. Pomimo względnie prostego przeznaczenia, czyli pojenia zwierząt, tematyka poideł jest rozbudowana, a same urządzenia dzielą się na wiele rodzajów. Są również przeznaczone do różnych pomieszczeń hodowlanych. O czym warto pamiętać podczas zakupu tych urządzeń? Dowiesz się więcej, zapoznając się z tym artykułem.
Podstawą, którą powinno zapewniać każde poidło jest stały dostęp do czystej wody dla zwierząt. Czasem jest to trudne do uzyskania, jednak poprzez wiele alternatyw na rynku sprzętu zootechnicznego staje się to coraz przystępniejsze. Oprócz tej cechy ważna jest również łatwa dezynfekcja, utrzymywanie higieny, a także wysoka skuteczność. Kluczowa jest także wydajność, która pozwala na odpowiednie napojenie przy małych stratach wody. Każda przerwa w jej dostawie może negatywnie wpływać na stan zdrowia hodowanych zwierząt, dlatego trzeba dbać o jak najlepsze dostępne możliwości.
Obecnie do wyboru hodowca ma poidła napełniane ręcznie, czyli tradycyjne rozwiązanie znane od pokoleń lub nowocześniejszą alternatywę w postaci samoczynnie napełniających się urządzeń. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, jednak nie do podważenia jest to, że na dużej fermie jak największa automatyka jest zdecydowanie wskazana. Jeśli hodowca zainstaluje standardowe poidła w ilości np. kilkudziesięciu, to wtedy czeka go naprawdę dużo pracy przy napełnianiu, dezynfekowaniu oraz czyszczeniu. Dlatego też należy przemyśleć daną inwestycję i dobrać rozwiązanie do ilości hodowanych kur i przestrzeni, jaką chcemy zaopatrzyć. Pomocne w tym może być zdanie doświadczonych ekspertów z dziedziny zootechniki. Zaopatrując się w sklepie Poltechparts (https://poltechparts.pl/poidla-dla-kur) można połączyć profesjonalne porady z wyborem odpowiedniego sprzętu, takiego jak poidło dla kur, które z powodzeniem sprawdzi się przy hodowli drobiu.
Jeśli chcemy dokładniej scharakteryzować tradycyjne poidła dla drobiu, to możemy określić je jako rynienki, wanienki czy korytka. Są one proste w obsłudze i budowie, a hodowcy są niemal bezpieczni pod względem uszkodzeń mechanicznych. Klasyczne rozwiązania nie są jednak tak wygodne i skuteczne, jak nowsze alternatywy z uwagi na duże straty wody, szybkie zanieczyszczanie paszą oraz odchodami czy konieczność częstszego odkażania i mycia. Dodatkowym zagrożeniem jest też łatwy dostęp do poideł dzikich ptaków, np. wron, które mogą roznosić groźne choroby, jeśli naczynia stoją na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie jest pomocne przy wychowaniu piskląt lub w mniej intensywnym, przydomowym chowie.
Automatyczne poidła dla kur są bardziej rozbudowanym wyjściem z sytuacji, szczególnie pod względem dostępnych możliwości. Rynek zootechniczny stale dostosowuje się do potrzeb hodowców, dlatego co jakiś czas powstają coraz to bardziej udoskonalone projekty. Dobre poidła automatyczne muszą stale uzupełniać płyny oraz być dla ptaków intuicyjne. Aby uzyskać jak najlepszą wydajność, można skonstruować linię pojenia, która położona będzie niedaleko linii do karmienia. Pozwala ona na osiągnięcie najwyższej wydajności, szczególnie pożądanej na fermach zajmujących się drobiem dorosłym i w wychowalniach młodszych zwierząt.
Z dostępnych do kupienia i polecanych przez ekspertów propozycji, takich jak poidła dla kur automatyczne, zdecydowanie warto wspomnieć o poidłach rynienkowych. Są one zbudowane z długiej, przebiegającej przez niemal cały budynek rynny i powinny być zamontowane przy klatkach z ptakami. Przepływa przez nią woda, którą mogą czerpać zwierzęta. Niestety, swoją budową przypominają tradycyjne poidło, przez co nieuchronne są duże straty wody oraz zanieczyszczenia. Jest to jedno z pierwszych dostępnych rozwiązań względem poideł automatycznych i dawniej było częściej wykorzystywane przez hodowców.
Kolejną opcją do użycia są poidła dzwonowe, które zazwyczaj ustawia się na podłodze lub przyczepia do klatek na wysokości pozwalającej ptakom na swobodne z niego korzystanie. Przede wszystkim wykorzystywane są w chowie ściółkowym oraz ściółkowo-rusztowym. Poziom wody regulowany jest za pomocą powolnego napływu oraz odpowiedniemu wyśrodkowaniu masy poidła. Woda dopływa do niego poprzez węże z zaworami, również poziomującymi wodę, aby pojemnik ostatecznie się nie przelał. Po odpowiednio wyprofilowanych ściankach powoli spływa woda i w odpowiednim momencie przestaje. Jedno poidło wystarczy do napojenia 25 kur, a ich rozmieszczenie powinno opierać się na odległości wynoszącej ok. 150 cm między urządzeniami.
Najpopularniejszym obecnie pomysłem, który sprawdza się najlepiej w chowie bateryjnym klatkowym lub w wychowalniach piskląt są poidła kropelkowe oraz kubełkowe. Opierają się one na umieszczeniu linii głównej, która posiada dozowniki, które po naciśnięciu wypuszczają krople wody. Ciekawym pomysłem może być zamontowanie dodatkowych miseczek, które zbierają niewykorzystaną wodę i zapobiegają jej rozchlapywaniu poprzez właściwą budowę oraz pozwalają na korzystanie z niej przez ptaki. Aby zapobiec zanieczyszczeniom, linia jest zamontowana do karmideł i paszociągów równolegle. Względem rozmieszczenia i ilości kur na jedno urządzenie, polecane jest zastosowanie jest tego systemu dla 10 niosek lub 12 brojlerów. Powinno to pomóc w uzyskaniu właściwej wydajności hodowli.
Równie ważny jest system dystrybucji wody, który powinien składać się z zasobnika z zaworem. Jeśli dany hodowca posiada jedynie pojemnik bez tego elementu, powinien się w niego zaopatrzyć, bo zapewni to większą kontrolę nad odpowiednim poziomem wody i ograniczeniem jej strat. Dodatkowo poidła powinny być skonstruowane w harmonii z innym wyposażeniem kurników, takimi jak karmniki dla kur. Wtedy można stworzyć właściwą linię produkcyjną, która pozwoli na wskazany rozwój zwierząt oraz na wysoką wydajność bez poświęcania na nią nadmiaru czasu. Sklep dla hodowców drobiu, taki jak Poltechparts z powodzeniem zapewni zaopatrzenie, dzięki któremu można osiągnąć upragniony cel postawiony podczas prowadzenia hodowli.