Zamknij

Na krótką wycieczkę. Klimatyczny rezerwat i dawna osada pod Mielcem [FOTO]

12:21, 21.04.2024 Aktualizacja: 11:25, 22.04.2024

To propozycja na wycieczkę rowerem lub dłuższą wyprawę pieszą. W lasach pod Mielcem warto wiosną odwiedzić rezerwat Końskie Błoto i zajrzeć w miejsce, gdzie niegdyś istniała puszczańska osada Papiernia.

[FOTORELACJA]11125[/FOTORELACJA]

Nieco ponad 10 kilometrów od centrum Mielca, w rejonie wsi Rzemień znajduje się niewielki, ale bardzo urokliwy rezerwat przyrody Końskie Błota. Ustanowiony został dokładnie 20 lat temu, w kwietniu 2004 roku. 

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie zbiorowisk roślin torfowych i wodnych wraz z interesującym układem siedlisk leśnych oraz stanowisk roślin i zwierząt chronionych.

To położony w środku dawnej Puszczy Sandomierskiej teren torfowiska i bagniska obfitujący w wiele rzadszych gatunków roślin. Pięknie tam staje się szczególnie wiosną.  Ta okolica zresztą znana jest z rozległych torfowisk.

Na miejsce można dotrzeć wygodnymi leśnymi ścieżkami Nadleśnictwa Tuszyma – zarówno z Mielca, jak i z samego Rzemienia czy Poręb Rzochowskich.

Kolarze mogą skorzystać z nowych ścieżek MTB tworzonych przez pasjonatów ze Stowarzyszenia Chodźmy na Rower. To trasa MTB Ryto prowadząca z Biesiadki.

Obok rezerwatu, który jest oznaczony przez leśników, warto odszukać Papiernię – miejsce, gdzie niegdyś istniała niewielka wieś, puszczańska osada. W lesie można dojrzeć jeszcze lokalizację dawnych gospodarstw, a o wsi przypomina krzyż z obeliskiem.

Papiernia i Końskie Błota na mapie z lat 30-tych XX wieku:

Papiernia na Atlasie Geologicznym Galicji:

 

 - Do rezerwatu i Papierni można dojechać lub dojść przyjaznymi ścieżkami Nadleśnictwa Tuszyma od strony Mielca. Pasjonaci kolarstwa MTB mogą natomiast wybrać ciekawego single tracka prowadzącego od strony Biesiadki, z leśnego parkingu przy drodze Mielec – Kolbuszowa –

wyjaśnia Marta Janocha, mielecka rowerzystka, farmaceutka i promotorka zdrowego, aktywnego trybu życia, autorka profilu @czarnuszka.farm na Instagramie.

Wiosna to wyjątkowy czas w lesie, gdzie rozwija się roślinność, robi się nie tylko zielono, ale też kolorowo.  Końskie Błota to miejsce, gdzie możemy poznać rośliny specyficzne dla tofowisk.

Torfowisko to rodzaj mokradeł. To teren o stałym uwilgotnieniu, porośnięty roślinnością bagienną i łąkowo-bagienną, która po obumarciu tworzy złoża torfu.

- Planuję pojechać na Końskie Błota w trakcie owocowania wełnianki pochwowatej, która porasta ten obszar. Biały puch owoców podobno nadaje temu miejscu wygląd widocznej z daleka białej plamy. Puchu z wełnianek używano dawniej w tapicerstwie do wypełniania poduszek, wykonywano z niego knoty do lamp oraz próbowano wyrabiać nici –

przekazuje Marta Janocha.

Tak owocuje wełnianka. Zdjęcie z Puszczy Piskiej:

Mielecka farmaceutka i promotorka roweroterapii zwraca uwagę także na dawne praktyczne wykorzystanie torfowca - rodzaju mchu rosnącego na torfowiskach. 

- Właściwości chłonne torfowców powodowały, że wykorzystywane były w przeszłości do wypełniania pieluch, służyły do sporządzania odpowiednika podpasek. W latach 80. XIX wieku i podczas I wojny światowej stosowane były też jako materiał opatrunkowy. Torf wykorzystywany był i jest także w medycynie do okładów i w balneoterapii, stanowił też surowiec do wytwarzania preparatów leczniczych – wyjaśnia.

Torfowiec kończysty w rezerwacie Końskie Błota:

Rezerwat Końskie Błota, jak i Papiernia są dobrze oznakowane na wszelkich mapach.

Końskie Błota GPS - 50.24052418831737, 21.537052872551705

Papiernia GPS - 50.23924947673615, 21.553468366580635

[ZT]77014[/ZT]

[ZT]82517[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%